Milyen felhatalmazás alapján járőröznek katonai rendészek néhány város utcáin?

Belpol

Nem tudható, milyen jogszabály alapján járőröznek a katonák közterületen felfegyverezve, ebben a tájékoztatást mellőző Honvédelmi Minisztérium sem segített eligazodni. A honvédelmi törvény katasztrófahelyzettel kapcsolatos feladatok elvégzése során nem engedi a fegyverhasználatot. A járőröző katonai rendészek a civilekkel szemben nem intézkedhetnek, fegyvert viszont használhatnak, ha rájuk támadnak.

A kormányzatnak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos információt részlegesen vagy egyáltalán nem adó tájékoztatási protokollja alól eddigi tapasztalataink alapján egyik illetékes minisztérium sem vonta ki magát. Feltételezzük, nem is teheti. Múlt héten az emberminisztérium mellőzte a válaszadást a szakrendelések szüneteltetésére vonatkozó kérdéseinkre, de a Honvédelmi Minisztérium se tett másképp: még csak nem is reagált öt nappal korábban feltett kérdéseinkre.

Pedig a nyilvánosságot érdeklő információkat kértünk. Azt szerettük volna megtudni. Milyen felszereléssel látták el a közterületekre vezényelt katonákat? Éles lőszert táraztak fegyvereikbe? Mi a feladatuk? Mely intézkedésekre jogosultak? Miért nem viseltek a Debrecen utcáin megjelenő katonák védőmaszkot?

A katonák laktanyán kívüli bevetésének, fegyverhasználatának a honvédelmi törvényben néztünk utána. Eszerint a katasztrófavédelemmel összefüggő feladatok végrehajtásában a honvédség fegyverhasználati jog nélkül vesz részt. A katonai fegyverhasználat honvédelmi veszélyhelyzet kihirdetése estén megengedett, erről azonban nincs szó, a kormány az Alaptörvény 53. paragrafusa szerint hirdetett veszélyhelyzetet elemi csapásra hivatkozva.

Azt feltételezve, hogy a honvédek a közterületen katasztrófavédelemmel összefüggő feladatot teljesítenek, nem érthető, miért visznek magukkal fegyvert, ha nem jogosultak használni. A honvédelmi miniszter a katonák kivezénylésével kapcsolatban ugyanakkor nem hivatkozott a katasztrófahelyzettel kapcsolatos feladatok elvégzésére, sőt egyáltalán semmilyen jogszabályra. A honvédelmi miniszter a Létfontosságú Vállaltokért Felelős Akciócsoport március 17-i megalakulása kapcsán hozta szóba, hogy több katonát fogunk látni közterületeken. Benkő Tibor bejelentése erős eufemizmus volt ahhoz a jellemző állapothoz képest, hogy közterületeken katonákat szinte soha, csak eltávozáson látni.

A honvédség honlapján a járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel indokolták, hogy március 20-tól az ország több pontján is katonai rendész járőrök teljesítenek szolgálatot. "A szolgálat elsődleges célja a lakosság biztonságérzetének növelése, a katonai erők láthatósága, ezáltal a közbiztonság, közrend fenntartásának támogatása."  A katonák járványhelyzeti kivezénylését azonban a honvédelmi törvény nem tartalmazza mint opcióit, csak a már említett katasztrófavédelemmel kapcsolatos, fegyverhasználat mentes tevékenységüket. A honvédelmi törvény szerint tehát a katonák közterületi jelenléte nem alátámasztott. Erről szóló miniszteri rendeletet sem találtunk a Benkő akciócsoportjának megalakulásáról szóló rendeletet közlő március 18-i Magyar Közlönyben, de előtte sem.

A honvédelmi törvény szerint a közterületekre küldött katonai rendészek feladata a katonák ellenőrzése, tevékenységük legfőképpen a katonai objektumok és közvetlen környezetére, valamint a rendészeti körzetek területére terjed ki – ezzel magyarázható Benkő megjegyzése, hogy hét körzetre osztották az országot, a lakosok elsősorban a helyőrséggel rendelkező településeken fognak velük találkozni.

A katonai rendészek hatásköre a civilekkel szemben gyakorlatilag zéró, a polgárőrök jogainak felel meg: polgári személyekkel szemben csupán helyszínbiztosítás, forgalomterelés és terület lezárás esetén intézkedhetnek. Amennyiben szabálysértést tapasztalnak, a nem katona elkövetőt maximum felszólíthatják a cselekmény befejezésére, és visszatarthatják a rendőrség megérkezéséig. Egyéni lőfegyveren kívül könnygázt, elektromos sokkolót, gumibotot, tomfát, szolgálati kutyát alkalmazhatnak. Megtámadásuk esetén engedélyezett számukra a lőfegyver használata polgári személyekkel szemben is.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.