Milyen felhatalmazás alapján járőröznek katonai rendészek néhány város utcáin?

Belpol

Nem tudható, milyen jogszabály alapján járőröznek a katonák közterületen felfegyverezve, ebben a tájékoztatást mellőző Honvédelmi Minisztérium sem segített eligazodni. A honvédelmi törvény katasztrófahelyzettel kapcsolatos feladatok elvégzése során nem engedi a fegyverhasználatot. A járőröző katonai rendészek a civilekkel szemben nem intézkedhetnek, fegyvert viszont használhatnak, ha rájuk támadnak.

A kormányzatnak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos információt részlegesen vagy egyáltalán nem adó tájékoztatási protokollja alól eddigi tapasztalataink alapján egyik illetékes minisztérium sem vonta ki magát. Feltételezzük, nem is teheti. Múlt héten az emberminisztérium mellőzte a válaszadást a szakrendelések szüneteltetésére vonatkozó kérdéseinkre, de a Honvédelmi Minisztérium se tett másképp: még csak nem is reagált öt nappal korábban feltett kérdéseinkre.

Pedig a nyilvánosságot érdeklő információkat kértünk. Azt szerettük volna megtudni. Milyen felszereléssel látták el a közterületekre vezényelt katonákat? Éles lőszert táraztak fegyvereikbe? Mi a feladatuk? Mely intézkedésekre jogosultak? Miért nem viseltek a Debrecen utcáin megjelenő katonák védőmaszkot?

A katonák laktanyán kívüli bevetésének, fegyverhasználatának a honvédelmi törvényben néztünk utána. Eszerint a katasztrófavédelemmel összefüggő feladatok végrehajtásában a honvédség fegyverhasználati jog nélkül vesz részt. A katonai fegyverhasználat honvédelmi veszélyhelyzet kihirdetése estén megengedett, erről azonban nincs szó, a kormány az Alaptörvény 53. paragrafusa szerint hirdetett veszélyhelyzetet elemi csapásra hivatkozva.

Azt feltételezve, hogy a honvédek a közterületen katasztrófavédelemmel összefüggő feladatot teljesítenek, nem érthető, miért visznek magukkal fegyvert, ha nem jogosultak használni. A honvédelmi miniszter a katonák kivezénylésével kapcsolatban ugyanakkor nem hivatkozott a katasztrófahelyzettel kapcsolatos feladatok elvégzésére, sőt egyáltalán semmilyen jogszabályra. A honvédelmi miniszter a Létfontosságú Vállaltokért Felelős Akciócsoport március 17-i megalakulása kapcsán hozta szóba, hogy több katonát fogunk látni közterületeken. Benkő Tibor bejelentése erős eufemizmus volt ahhoz a jellemző állapothoz képest, hogy közterületeken katonákat szinte soha, csak eltávozáson látni.

A honvédség honlapján a járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel indokolták, hogy március 20-tól az ország több pontján is katonai rendész járőrök teljesítenek szolgálatot. "A szolgálat elsődleges célja a lakosság biztonságérzetének növelése, a katonai erők láthatósága, ezáltal a közbiztonság, közrend fenntartásának támogatása."  A katonák járványhelyzeti kivezénylését azonban a honvédelmi törvény nem tartalmazza mint opcióit, csak a már említett katasztrófavédelemmel kapcsolatos, fegyverhasználat mentes tevékenységüket. A honvédelmi törvény szerint tehát a katonák közterületi jelenléte nem alátámasztott. Erről szóló miniszteri rendeletet sem találtunk a Benkő akciócsoportjának megalakulásáról szóló rendeletet közlő március 18-i Magyar Közlönyben, de előtte sem.

A honvédelmi törvény szerint a közterületekre küldött katonai rendészek feladata a katonák ellenőrzése, tevékenységük legfőképpen a katonai objektumok és közvetlen környezetére, valamint a rendészeti körzetek területére terjed ki – ezzel magyarázható Benkő megjegyzése, hogy hét körzetre osztották az országot, a lakosok elsősorban a helyőrséggel rendelkező településeken fognak velük találkozni.

A katonai rendészek hatásköre a civilekkel szemben gyakorlatilag zéró, a polgárőrök jogainak felel meg: polgári személyekkel szemben csupán helyszínbiztosítás, forgalomterelés és terület lezárás esetén intézkedhetnek. Amennyiben szabálysértést tapasztalnak, a nem katona elkövetőt maximum felszólíthatják a cselekmény befejezésére, és visszatarthatják a rendőrség megérkezéséig. Egyéni lőfegyveren kívül könnygázt, elektromos sokkolót, gumibotot, tomfát, szolgálati kutyát alkalmazhatnak. Megtámadásuk esetén engedélyezett számukra a lőfegyver használata polgári személyekkel szemben is.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.