Akár minimálbért is kereshetnek a jól tanuló szakmát tanulók

  • narancs.hu
  • 2019. június 3.

Belpol

De a feléhez csak a sikeres szakmai vizsga után jutnának hozzá.

Az ágazati stratégia akár a minimálbért is elérheti a szakképzésben tanuló, jó eredményű diákok juttatása – értesült a Magyar Nemzet. Ráadásul nemcsak a középiskolai évfolyamokon, hanem a szakképző iskolát megelőző orientációs évben, valamint a lemorzsolódóknak létrehozott műhelyiskolákban is fizetni fognak.

A kormány láthatóan nem tett le a diákok szakképzésbe tereléséről. Egyre több pénzzel próbálja eltéríteni a nyolcadikosokat a gimnáziumoktól. Jelenleg csak a hiányszakmákban, illetve a duális képzésben tanulók kaphatnak pénzt, 2020 után viszont mindenki. A tanulói juttatás a jó eredményt elérő diákok esetében a technikumban és a szakképző iskolában is elérheti a minimálbért, ami idén nettó 99 085 forint.

Az ötéves technikumban a havi harmincezer forint Apáczai-ösztöndíjat a 9. évfolyamtól adják a jó tanulóknak, emellé szakképzési ösztöndíj vagy a vállalati munkaszerződés alapján fizetett munkabér is járhat a 11. osztálytól. A hároméves szakképző iskolák első évében szakképzési ösztöndíj lesz, a 10. évfolyamtól pedig ehelyett vállalati munkabért is kaphat, aki munkaszerződést köt valamelyik céggel.

A szakképzési ösztöndíj az első félévben – a jelenlegi minimálbérszint mellett – havi húszezer forint összegű, ami a tanulmányi eredmény függvényében negyvenezer forintra növekedhet, illetve ötezerre csökkenhet. A tanév során ennek ötven százalékát kapják meg a tanulók, a másik fele pályakezdési támogatásként a számlájukra kerül. A „zárolt” összeget csak az eredményes szakmai vizsga lezárását követően kapják meg, és eszközvásárlásra, lakhatásra vagy utazásra használhatják fel. A tervek szerint 15 ezer diák fog első körben szakképzési ösztöndíjat kapni. De a szakmát tanuló diákokat Apáczai-ösztöndíjjal,  illetve a duális képzésben munkaszerződés révén kapott "fizetéssel" is támogatják. De pénzt kapnának a szakképzésre felkészítő orientációs évfolyamban, illetve a lemaradóknak indított műhelyiskolában tanuló diákok is.

A technikumban középfokú nyelvvizsga lesz az elvárt szint, a szakképző iskolában a munkakör elvárásaihoz igazodó szakmai kommunikációs szintet kellene elérni. A szakképzési centrumok szervezésében tízezer diák ingyenes idegen nyelvi képzésen vehetne részt a tanítási időn kívül.

Figyelmébe ajánljuk