Miniszterelnök-jelölés az MSZP-ben - Az utolsó emberig

  • M. László Ferenc
  • 2009. november 19.

Belpol

Bár lapzártánkkor az MSZP-nek még nem volt hivatalos miniszterelnök-jelöltje a 2010-es választásokra, a szocialisták többsége Mesterházy Attila jelölését valószínűsíti. Abban már megoszlanak a vélemények, hogy a frakcióvezető képes lesz-e megküzdeni Orbán Viktorral, és megszólítani a bizonytalanokat, vagy csak a törzsszavazókat fogja mobilizálni. A Fidesz mindenesetre össztűz alá vette az ifjú szocialistát, aki a héten tesz tanúvallomást a Zuschlag-ügyben.
Bár lapzártánkkor az MSZP-nek még nem volt hivatalos miniszterelnök-jelöltje a 2010-es választásokra, a szocialisták többsége Mesterházy Attila jelölését valószínűsíti. Abban már megoszlanak a vélemények, hogy a frakcióvezető képes lesz-e megküzdeni Orbán Viktorral, és megszólítani a bizonytalanokat, vagy csak a törzsszavazókat fogja mobilizálni. A Fidesz mindenesetre össztűz alá vette az ifjú szocialistát, aki a héten tesz tanúvallomást a Zuschlag-ügyben.

Bár az elmúlt hetekben több név is keringett a sajtóban, a hírbe hozottak napokon belül cáfolták az indulásukat, így november közepére csak ketten maradtak: az MSZP ifjabb generációját képviselő Mesterházy Attila, és a Brüsszelből visszatérő volt pártelnök, Kovács László. Épp hogy elkezdődött a két politikus közötti vetélkedés, az MSZP első embere máris lehűtötte a kedélyeket: Lendvai Ildikó múlt pénteken cáfolta a sajtóban megjelent találgatásokat, mondván, a pártnak még nincs hivatalos jelöltje.

Ezzel persze nem árult el semmi újat, hiszen az idő előtt felröppent nevek csak a december 16-i kongresszuson emelkednek a hivatalos jelölés szintjére, addig legfeljebb titkos önjelöltnek számít bárki. Ám a lapunk által megkeresett szocialista vezetők szerint érteni kell a szóból, Lendvai nyilván okkal intette önmérsékletre a jelentkezőket.

Csomaghordók

Bár az elnöki suspense-technika tovább növelte a feszültséget és komoly zavart okozott a frakcióban - a parlament hétfői ülésén jó fél tucat képviselőt faggattunk a direktíva hátteréről, ám legfeljebb zavaros összeesküvés-elméleteket kaptunk válaszként -, a mostani keresgélés távolról sem okoz olyan izgalmakat a pártban, mint a tavaszi miniszterelnök-casting vagy az uniós biztos kiválasztása. Míg a brüsszeli posztra az elnökség három tagja is bejelentkezett (Herczog Edit, Vadai Ágnes és Veres János egyaránt el tudta volna képzelni magát az Európai Bizottság tagjaként), a 2010-es kormányfőjelöltségért egyáltalán nincs tolakodás. Néhány kivételtől eltekintve lezárultak a területi listaállítási viták, megvannak az egyéni választókerületi jelöltek, kibővítették a párt kampányát szervező választási bizottságot (ovb), így javarészt elültek az izgalmak. A mostani képviselők közül néhányan - az MSZP több nagyágyúja - a politikától való visszavonulást fontolgatják, nemigen érdekli már őket a párt jövője. A nagy többség rezignáltan nyomta a gombot a költségvetési szavazásokkor, még a notórius háborgók is tudomásul vették az újabb megszorításokat.

Augusztusra lecsengett az "ifjútörökök" lázadása is: elmaradt az októberre tervezett kongresszus, nincs újabb tisztújítás az elnökségben, de az alapszabályt sem módosítják már a választások előtt. Szeptemberre érvényét veszítette az EP-voksolás után a lázongó fiatalok és az idősebbek között létrejött paktum: az ovb csak három új taggal bővült (a választmány Botka Lászlót, Ficsor Ádámot és Molnár Csabát szavazta be), Burány Sándor fővárosi és Boldvai László Nógrád megyei elnök kimaradt a testületből.

Ezt forrásaink a fiatalok alkotta érdekszövetség felbomlására vezetik vissza. A fő hangadó, Botka László időközben visszautasította az elnökség felkérését, már nem ambicionálja a miniszterelnök-jelöltséget - tavasszal sokan még őt tartották az MSZP nagy reménységének. A szegedi polgármester a 2014-es megmérettetésre készül, és állítólag attól tart, hogy a jövő évi - biztosnak tűnő - bukta komolyan kikezdené a hírnevét, ami a 2010-es őszi önkormányzati választásokon is bajba sodorhatja. Az új generáció másik erős embere, Hagyó Miklós a nyáron belerokkant a BKV-botrányokba, a fővárosi koalíció felbomlása miatt le kellett mondania főpolgármester-helyettesi posztjáról. Jelenleg annak is örülhet, ha ellenfelei nem nyitják újra a listaállítási vitát, és megőrizheti a befutónak számító harmadik helyét (pár hete az elégedetlenkedők még aláírásokat gyűjtöttek Hagyó és Burány leváltására). A párt újjáépítését és a teljesítményösztönző rendszer bevezetését szorgalmazó Ficsor és Molnár energiáit leköti az ovb-ben végzett munka, a kampány szervezése, Mesterházy pedig megkapta a parlamenti képviselőcsoport irányítását.

"Az elnökség több hónapot vesztegetett el olyan emberekre, akikről előre lehetett sejteni, hogy nem vállalják a 2010-es megmérettetést" - véleményezte a mostani miniszterelnök-jelölési folyamatot a párt egyik befolyásos politikusa. Látva a válságkezelés sikereit, Bajnai Gordon nemzetközi ázsiójának emelkedését, a párt vezetősége hosszan unszolta a kormányfőt, hogy vállalja az MSZP-lista vezetését. "A miniszterelnök több millió tévénéző előtt jelentette ki tavasz-szal, hogy egy évre vállalja a megbízatást, ha mégis megváltoztatja az elhatározását, akkor joggal mondhatja a Fidesz, hogy ő is hazudik" - vélekedett a párt egyik korifeusa. Mások szerint Bajnai attól tartott, ha beadja a derekát, a szocialisták rögtön nekiálltak volna egyezkedni vele a költségvetésről, különféle feltételekhez kötötték volna a támogatásuk fenntartását - miként ez Gyurcsánnyal oly sokszor megesett. "Mi zokszó nélkül odaálltunk a csomagja mellé, enynyit igazán megtehetett volna értünk" - dohogott az egyik honatya.

Nem szivárogtat

Bajnai kiesése után az elnökség Botkát és Gráf Józsefet győzködte, de egyik sem vállalta. Gráf 2005-ben azzal a feltétellel vette át az agrártárca vezetését, hogy a választások után visszavonul - ehhez képest további három évet húzott le az agrárminisztérium élén. A 63 éves politikus most állítólag arra hivatkozott, hogy nincs már ereje elmélyülni a többi szakpolitikában, és nem szeretné, ha az ellenzék a régi ügyeiben vájkálna. Bár nem is olyan rég még maga Orbán Viktor is megdicsérte mint az agrárbéke megteremtőjét, korábban a jobboldalon rendszeresen levörösbárózták - amiért privatizálta a szabadszentkirályi termelőszövetkezetet -, a kilencvenes években ráadásul részt vett egy piramisjátékban is, amit a Fidesz biztosan előkapna a kampányban (Gráf portréját lásd: Szánt, vet, elboronál, Magyar Narancs, 2008. február 21.).

Kovács László október közepén a Világgazdaság Online-nak adott interjújában jelezte először, hogy fontolóra venné a miniszterelnök-jelöltséget, ha felkérik. Ám ekkor még rajta volt az uniós biztosok jelölőlistáján, számítani lehetett arra, hogy a kormányfő - jobb híján - visszaküldi újabb öt évre Brüsszelbe. Bajnai választása végül Andor László közgazdászra esett, így a leköszönő adóügyi biztos megüzente, szívesen elfoglalná az országos lista első helyét. Csakhogy időközben a sajtó ismét bedobta Mesterházy nevét - akit egyébként jó páran már a nyár elején biztos befutónak jósoltak (lásd: Buzgárok és fakadóvizek, 2009. július 2.). Mesterházy egyszer sem cáfolta a híreszteléseket. A fiatalok hamar felsorakoztak mögötte, de támogatja több szocialista megyei elnök is; sőt, többen a pártban egyenesen Lendvai patronáltjának tartják.

Meglepő, hogy a Narancsnak a napokban több olyan MSZP-politikus is kedvezően nyilatkozott a frakcióvezetőről, akik az "ifjútörökök" lázadása idején még rossz véleménnyel voltak az ambiciózus politikusról. Pár hónapja még törtető, pragmatikus, az elvi-eszmei kérdések iránt érzéketlen machinátornak tartották - ma már okos szervezőként írják le, aki nyitott a kompromisszumokra, képes a kollektíva érdekeit a maga törekvései elé helyezni. "Akárhogy is nézzük, komoly teljesítmény van mögötte: míg Lendvai idején rendszeresek voltak a kiszavazások, Gyurcsány több javaslata még az általános vitáig sem jutott el, Mesterházy különösebb botrányok nélkül keresztül tudta verni az elmúlt évtized legkeményebb büdzséjét, ráadásul a patkóban állta a sarat az ellenzéki támadásokkal szemben is" - jellemezte őt az egyik szocialista honatya. "Ott van minden egyeztetésen, az utóbbi időben felkészült, érvel, ha kell, vitázik" - mondta róla egy kormányzati szakember. Sokan a javára írják, hogy a jelöltkeresgélés alatt végig konstruktív volt, nem támadta az elnökség által kiszemelt delikvenseket, nem szivárogtatott - pedig közismerten jók a sajtókapcsolatai. Lényegében kivárta, amíg elfogytak a potenciális indulók, és Kováccsal ketten maradtak a pályán. Forrásaink határozottan állítják, a volt pártelnök bejelentkezésével nem állhat elő olyan helyzet, mint 2000-ben, amikor Németh Miklós visszatérését több platform is szorgalmazta - az uniós biztos előtt most senki nem töri az utat. Bár Kovács az elmúlt öt évben a hazai pályán tartotta a szemét, a mostani MSZP nem ugyanaz a párt, amit 2004-ben otthagyott, nem lesz egyszerű újra beilleszkedni.

Most szivárogtat

Ahhoz, hogy Kovács László elüsse a jelöltségtől Mesterházyt, szervezkednie kellene a végeken, győzködnie kéne a tagságot, a megyéket. Míg az ifjú politikus maga mögött tudhatja a frakciót és az országos elnökség egy részét - továbbá ő a veszprémiek alelnöke -, a hetvenéves Kovácsnak semmilyen tisztsége nincs. Egy kisebb háttérbázisa viszont van, amelyre támaszkodva az utóbbi napokban mozgolódni kezdett, bejelentkezése óta médiakapcsolatait is újramelegítette. Bár komoly tapasztalattal és reputációval bír - más kérdés, hogy pár hete az Economist a leggyengébb teljesítményű biztosok közé sorolta -, ezt csak akkor tudná hasznosítani, ha a párt erős emberei közül néhányan mellé állnak. Úgy hírlik, ez már megtörtént: támogatói arra alapozzák a belső kampányukat, hogy Kovács az elmúlt években kimaradt a rossz döntésekből, képes visszaállítani a párt régi dicsfényét.

Éppen ezért távolról sem lefutott még a meccs. Többen figyelmeztető jelnek tartják, hogy Mesterházy neve idő előtt felbukkant a nyilvánosságban. "Akik szivárogtattak, tudták, hogy Attila ezen a héten fog tanúskodni a Zuschlag-perben. A Fideszben máris fenik a késeket" - állítja az egyik elnökségi forrásunk (Mesterházy 2002 és 2004 között az Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkára volt). Információink szerint Lendvai azért vonta vissza most a frontvonalból, nehogy ellehetetlenítsék a kongresszusig: a bázist ugyanis rendkívül zavarja a pártban elharapózott korrupció, és elég, ha valakire rávetül a gyanú árnyéka.

A pártelnök lapunknak megerősítette, továbbra sincs hivatalos jelölt, pontosabban Kovácson és Mesterházyn kívül is vannak még szóba jöhető személyek - igaz, neveket nem árult el. Az sem elképzelhetetlen, hogy tandemben futnak neki a választásoknak: az MSZP egyik arca egy fiatal, küzdeni akaró, a bázist megszólítani képes politikus, a másik egy tapasztalt, európai kapcsolatokkal rendelkező személyiség lesz. (A 2002-es kampányban a bizalmatlanokat megnyerő Medgyessyt a tagsággal szót értő Kovács egészítette ki.) "Ha csak Mesterházyval vágunk neki a kampánynak, azt üzenjük a választópolgároknak, hogy ennyi volt, feltettük a kezünket, és berendezkedünk a középpárti létre. Lehet, hogy Attila mozgósítani tudja a bázist, de nem tudja elhitetni, hogy az MSZP valamivel több ennél, hogy mégiscsak van mögöttünk egy vállalható értékrendszer" - állította lapunknak egy, a frakcióvezetővel szemben kritikus képviselő.

Az általános vélekedés szerint mindegy, ki lesz végül az MSZP miniszterelnök-jelöltje, a kampánystratégák hónapokkal ezelőtt beárazták a vereséget. A legpesszimistább forgatókönyvek állítólag a párt szétesésével, új baloldali formációk megjelenésével számolnak, a potenciális vezetők pedig már egymás ellen küzdenek - egyelőre az MSZP-n belül. Információink szerint nem ok nélkül jelent meg a múlt héten az egyik hírportálon, hogy Gyurcsányék fel akarják tenni Kóka Jánost, Horn Gábort és Magyar Bálintot az MSZP listájára (a törzsszavazók körében mindhárom liberális politikus rendkívül népszerűtlen): valakik azt akarják elhitetni, hogy a volt miniszterelnök ismét szervezkedik, ráadásul a szocialisták kárára. Sokan elgondolkodtatónak tartják, hogy Szili Katalin a párton kívül szervez civil mozgalmat, de az is meglepő fordulat, hogy a budapesti párttanács a napokban - információink szerint lapzártánk után - bejelenti majd a decemberi főpolgármester-jelölő küldöttgyűlés elhalasztását, ami az erőviszonyok megváltozására, új szempontok megjelenésére utal, és azt sejteti, hogy talán mégsem Horváth Csaba lesz a jelölt.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.