A Tisza megszólítaná a szegényeket és a cigányokat

„Mint amikor az MSZP-től álltak át a Fideszhez”

Belpol

Magyar Péter és a Tisza Párt a mélyszegénységben, szegénységben élőkhöz is el akar jutni. Kérdéses, hogy előnyükre fordíthatják-e az arányokat a Fidesszel szemben ezekben a társadalmi rétegekben. A romák körében mindenesetre van mozgolódás a Tisza irányába.

A Tisza Párt és Magyar Péter az EP-kampány után sem állt le, szociális ügyeken keresztül igyekezett felhívni a figyelmet az ország egyre rosszabb állapotára. Bejárták a hazai kórházakat, adományokat vittek gyermekvédelmi intézményeknek, idén februárban tűzifaosztási akcióba kezdtek. Ezek az akciók a Fidesz-kormányzat ingerküszöbét is elérték.

Érzékenység

Magyar Péter már a zászlóbontása után gesztusokat tett a szociális szférában dolgozók, valamint a hátrányos helyzetűek felé. „Mennyire kell ahhoz lelketlennek és cinikusnak lenni, hogy a magyar ügyészség az egyik egyház vezető lelkészét, Iványi Gábort nagycsütörtökre, az utolsó vacsora napjára idézze meg gyanúsítotti kihallgatásra?!” – írta tavaly március 24-én, amikor a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezetőjét egy feltételezett költségvetési csalás ügyben indított eljárás miatt beidézték. Tavaly áprilisban, miután Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója azt írta, hogy Magyar női napszemüveget hord, a Tisza Párt elnöke elárverezte a híressé vált tárgyat, és az ebből befolyt hárommillió forintos összeget májusban egy debreceni tüntetés alkalmával felajánlotta az L. Ritók Nóra vezette Igazgyöngy Alapítványnak. Ezzel egy időben zajlott Magyar országjárása, amelynek során a Borsod megyei Van Helyed! Alapítvány vezetője, Bódis Kriszta társaságában ellátogatott Ózd szegregátumába. Hasonlót fideszes politikustól nem láttunk az elmúlt 15 évben. Magyar Péter szeptemberben elment a fővárosi MET melletti többezres tüntetésre, amikor Iványiék több oktatási intézményét is bezáratta a kormányhivatal néhány nappal a tanévkezdés előtt. Beszédet ugyan nem mondott a pártelnök, de a backstage-ben látványosan beszélgetett Iványival.

Magyar Péter akcióira idővel kénytelen volt reagálni a Fidesz, de ezek jobbára balul sültek el. Vitályos Eszter kormányszóvivő azt magyarázta a kormányinfón, hogy a Magyar által bemutatott kórház konyhája falán a penész nem penész, hanem csak a „zsírra szállt por”. Vagy karácsonykor Magyar Péterék a Mennyből az angyal adományosztási akció során több hátrányos helyzetű településre is elmentek (például a borsodi Gagybátoron, a nógrádi Hugyagon is jártak); ajándékokat vittek gyermekvédelmi intézményeknek, ám Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár közreműködésével megakadályozták, hogy ezeket a gyerekek megkapják, mondván, „nem sikerült az adományozáshoz szükséges szerződést megkötni”. A legismertebb példa Menczer Tamás kommunikációs igazgató verbális ámokfutása volt, amivel ugyan a helyszínen zavarba hozta Magyar Pétert, de Menczer tahóságát a felmérések szerint még a Fidesz-szavazók sem díjazták.

A fideszes pánikreakció a Tisza tűzifaosztásakor sem maradt el: ismét Menczer Tamás állt csatasorba, aki a Facebookon bizonygatta, hogy a Belügyminisztérium mennyi esélyteremtési támogatást nyújt Borsod megyének, majd persze Magyarra utalva megjegyezte, „senki nem gondolhatja komolyan, hogy aki az időseket lenézi és büdösszájúzza, az majd pont a cigányokat és a szegényeket fogja szeretni”. Fülöp Attilát is kivezényelték: a Tisza tűzifaosztása Ózdon indult, ahová Magyar Pétert Nagy Ervin színész is elkísérte. Nyilván a véletlen műve volt, hogy ugyanaznap Fülöp is tűzifát vitt a borsodi város lakóinak.

Szerettük volna megtudni, hogy a Tisza Párt mi alapján dönt az egyes szociális akciókról, hány településre jutottak el eddig, mennyi adományt osztottak ki, és hogy mit terveznek a jövőben. Kérdéseinkre lapzártánkig nem érkezett válasz.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.