Most akkor mi a bánat lesz a könyvhéttel? És ki hazudott?

  • narancs.hu
  • 2016. március 24.

Belpol

Azok kedvéért, akik lemaradtak, ne adj’ isten elveszítették volna a fonalat a könyvhéttel kapcsolatos nyilatkozatháborúban, összefoglaljuk a nap eseményeit.

Ma reggel megírtuk, hogy a főváros ki fogja dobni a Vörösmarty térről a könyvhetet. Nem sokkal később a szervező, vagyis a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) közleményben is tudatta, hogy „megütközve értesült arról, hogy a Fővárosi Önkormányzat illetékes bizottságának képviselői meg kívánják tagadni a Vörösmarty tér használati jogát a 2016. június 9-én kezdődő 87. Ünnepi Könyvhétre”.

Vissza az irodalomba

Göncz Árpád dedikál a Vörösmarty téren, 2007

Fotó: MTI

Az illetékes Tulajdonosi Gazdasági és Közterület-hasznosítási Bizottság alelnöke, Kocsis Máté szintén közleményt adott ki, és – némi sorosgyörgyözés kíséretében – kijelentette, hogy eddig nem volt formális döntés, és ő a maga részéről erősen támogatja, hogy a könyvhét a Vörösmarty téren legyen. Az MKKE elnöke erre azt reagálta, hogy bár formális döntés valóban nem volt, de velük közölték, hogy nem kapják meg a Vörösmarty teret, helyette a Múzeumkertet ajánlották.

De akkor ki akarja elrontani a Vörösmarty téri bulit? – merült fel a kérdés minden jóérzésű olvasóban. A választ Kocsis Máté újabb nyilatkozata adta meg. Józsefváros polgármestere ugyanis taktikát váltott, és mindent Láng Zsoltra, az illetékes bizottság elnökére kent. Sértődötten nyilatkozta az Origónak, hogy „pont én vagyok az, aki komoly nézeteltérésben van Láng Zsolt elnök úrral ebben az ügyben. Ehhez képest mindenhol azt olvasom, hogy én fúrom a könyvhetet”.

Mindeközben megérkezett az Együtt budapesti elnöke, Pataki Márton, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy április 29-től a József nádor téri építkezés miatt parkoló lesz a Vörösmarty tér egy részén, amit sokan úgy értelmeztek, hogy akkor az autók foglalják majd el a könyvek elől a helyet.

Az MSZP közben azt kérte a fideszes képviselőktől, hogy ne lehetetlenítsék el az Ünnepi Könyvhetet, amit „a magyarok sokasága 86 éve élvezettel látogat”.

A zavar teljes volt, de már érezhettük, hogy közel a megoldás, amikor az Index megtudta, hogy Tarlós István már „tájékozódik” a helyzetről.

Ez az ember olvas!

Ez az ember olvas!

Fotó: MTI

Késő délután jött is a Főpolgármesteri Hivatal közleménye, amely szerint minden a legnagyobb rendben van: nemcsak Kocsis Máté, hanem Tarlós István főpolgármester és Láng Zsolt is támogatja az Ünnepi Könyvhét Vörösmarty téri helyszínét. Bár a tér Harmincad utca felőli része tényleg parkolási terület lesz, de ez „nem befolyásolja a könyvhét által igényelt területet”.

A lényeg tehát, hogy a könyvszakma tiltakozása és a sajtóvisszhang oda vezetett, hogy akárki is próbálta megfúrni a Vörösmarty téri könyvhetet, végül visszavonulót fújt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.