MTA-testület: elfogadhatatlan a kormány terve

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. június 14.

Belpol

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Felügyelő Testülete szerint elfogadhatatlan a kormány törvényjavaslata a tudományos intézményrendszer átalakításáról.

Az MTA pénteki közleményében idézett testületi határozat szerint a törvényjavaslat visszavonása "messzemenően indokolt", elfogadása esetén a súlyos aggályokra tekintettel az Akadémiának kezdeményeznie kell az alkotmányossági vizsgálat lefolytatását. Az Akadémia gazdálkodását ellenőrző testület egyhangú véleménye szerint a törvényjavaslat nem veszi figyelembe az MTA és az Információs és Technológiai Minisztérium (ITM) közötti egyeztetéseken megtárgyalt és konszenzussal elfogadott elemeket, lényegében egyoldalúan felülírja azokat.

false

 

Fotó: MTI

Kiemelten nem elfogadható a testület szerint az MTA tulajdonában lévő vagyonelemek használatára vonatkozó szabályozás. A törvényjavaslat tükrözi azt a szemléletet, amely indokolhatatlan mértékben háttérbe kívánja szorítani az "alapkutatást", a "bottom up" módon felmerülő, problémaorientált, az érdeklődés vezérelte, új összefüggéseket feltáró, eredeti tudást eredményező felfedező kutatást - írják az MTI-nek eljutatott határozatban, amely szerint a törvényjavaslat érvényesülése esetén a támogatásról szóló döntések torz, a tudományosságnak és a kutatói közösségnek minimális részvételt biztosító eljárásrend szerint fognak megszületni. "Ez a szemlélet elfogadhatatlan a hazai és az egyetemes friss tudásért, tudományosságért felelős MTA számára" - olvasható a közleményben

Figyelmébe ajánljuk

Superman igazságot tesz Palesztinában?

Egyesek szerint betegesen woke, mások Palesztina-pártisága miatt ünneplik vagy ítélik el az idei Superman­­t. Az új reboot épp akkor kerül a mozikba, amikor fellángol a vita az Egyesült Államok szerepéről a világban – de mi látszik ebből „a B-kategóriás sci-fiben”?

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?