A Honvédelmi Minisztérium (HM) alá tartozó Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) fájlszerverének teljes tartalmát letöltötte és titkosította néhány hete az INC Ransom nevű hekkercsoport, amely 5 millió dollárt kért a titkosítás feloldásáért. Bizonyítékként több tucat képernyőfelvételt hoztak nyilvánosságra számítógépes könyvtárakról, e-mailekről, könyvelési anyagokról, katonai beszerzési listákról, az ország katonai képességeit taglaló anyagokról. A fájlokat tartalmazó könyvtárak elnevezései alapján főkönyvi kivonatok, belügyi beszerzések, belső ellenőrzési iratok, védelmi beszerzések szerződései, műszaki leírásai is kikerülhettek.
A Magyar Hang szerint az INC Ransom egy ún. ötödik generációs zsarolóvírussal támadó nemzetközi csoport, amely főként amerikai és európai nagyvállalatok, kormányzati szervek informatikai rendszereinek feltörésében és az ott tárolt anyagok titkosításában utazik. Ezután megzsarolja áldozatát, és ha a megtámadott fél nem fizet, előbb a betörés tényét hozza nyilvánosságra, majd elkezdi kiszivárogtatni az érzékeny adatokat is tartalmazó dokumentumokat.
A nyilvánosságra hozott képernyőmentések adatai alapján a VBÜ elleni támadás októberben történhetett. A HM a hvg.hu-nak megerősítette a behatolás tényét, ami után a tárca feljelentést tett. A nyomozás jelenleg is folyamatban van.
Beszerzések ásza
A VBÜ-t 2020-ban hozták létre, akkor még a Miniszterelnökség égisze alatt, válaszul „az új biztonságpolitikai kihívásokra”. Ilyen szerv felállításának 2015-ig nem lett volt értelme, mert nem voltak olyan volumenű beszerzések, amilyeneket az utóbbi években láthattunk: egyebek mellett harckocsikat, légvédelmi rakétarendszert, helikoptereket, sőt aknavetőgyárat is vásárolt a kormány. 2019-ben Magyarország vette a legtöbb német gyártmányú fegyvert, csaknem 1,77 milliárd euró értékben. Egyik forrásunk szerint miután letárgyaltuk az üzleteket, szükség lett egy olyan szervezetre, amely felel a lebonyolításért, a számlák begyűjtéséért, a teljesítés ellenőrzéséért stb. A VBÜ fölött kezdetben a tulajdonosi jogokat Maróth Gáspár gyakorolta az állam nevében (ő 2020-tól kormánybiztosként volt felelős a védelmi fejlesztésekért).
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!