Ellopott katonai beszerzési adatok

Nagyobb a lángja

Belpol

A kormány úgy tesz, mintha nem lenne jelentősége a Védelmi Beszerzési Ügynökség szervere meghekkelésének, azonban az ügynek komoly következményei lehetnek. Például a partnerek okkal gondolhatják azt, hogy a magyar féllel megosztott üzleti titkaik nincsenek biztonságban.

A Honvédelmi Minisztérium (HM) alá tartozó Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) fájlszerverének teljes tartalmát letöltötte és titkosította néhány hete az INC Ransom nevű hekkercsoport, amely 5 millió dollárt kért a titkosítás feloldásáért. Bizonyítékként több tucat képernyőfelvételt hoztak nyilvánosságra számítógépes könyvtárakról, e-mailekről, könyvelési anyagokról, katonai beszerzési listákról, az ország katonai képességeit taglaló anyagokról. A fájlokat tartalmazó könyvtárak elnevezései alapján főkönyvi kivonatok, belügyi beszerzések, belső ellenőrzési iratok, védelmi beszerzések szerződései, műszaki leírásai is kikerülhettek.

A Magyar Hang szerint az INC Ransom egy ún. ötödik generációs zsarolóvírussal támadó nemzetközi csoport, amely főként amerikai és európai nagyvállalatok, kormányzati szervek informatikai rendszereinek feltörésében és az ott tárolt anyagok titkosításában utazik. Ezután megzsarolja áldozatát, és ha a megtá­madott fél nem fizet, előbb a betörés tényét hozza nyilvánosságra, majd elkezdi kiszivárogtatni az érzékeny adatokat is tartalmazó dokumentumokat.

A nyilvánosságra hozott képernyőmentések adatai alapján a VBÜ elleni támadás októberben történhetett. A HM a hvg.hu-nak megerősítette a behatolás tényét, ami után a tárca feljelentést tett. A nyomozás jelenleg is folyamatban van.

Beszerzések ásza

A VBÜ-t 2020-ban hozták létre, akkor még a Miniszterelnökség égisze alatt, válaszul „az új biztonságpolitikai kihívásokra”. Ilyen szerv felállításának 2015-ig nem lett volt értelme, mert nem voltak olyan volumenű beszerzések, amilyeneket az utóbbi években láthattunk: egyebek mellett harckocsikat, légvédelmi rakétarendszert, helikoptereket, sőt aknavetőgyárat is vásárolt a kormány. 2019-ben Magyarország vette a legtöbb német gyártmányú fegyvert, csaknem 1,77 milliárd euró értékben. Egyik forrásunk szerint miután letárgyaltuk az üzleteket, szükség lett egy olyan szervezetre, amely felel a lebonyolításért, a számlák begyűjtéséért, a teljesítés ellenőrzéséért stb. A VBÜ fölött kezdetben a tulajdonosi jogokat Maróth Gáspár gyakorolta az állam nevében (ő 2020-tól kormánybiztosként volt felelős a védelmi fejlesztésekért).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.