Ellopott katonai beszerzési adatok

Nagyobb a lángja

Belpol

A kormány úgy tesz, mintha nem lenne jelentősége a Védelmi Beszerzési Ügynökség szervere meghekkelésének, azonban az ügynek komoly következményei lehetnek. Például a partnerek okkal gondolhatják azt, hogy a magyar féllel megosztott üzleti titkaik nincsenek biztonságban.

A Honvédelmi Minisztérium (HM) alá tartozó Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) fájlszerverének teljes tartalmát letöltötte és titkosította néhány hete az INC Ransom nevű hekkercsoport, amely 5 millió dollárt kért a titkosítás feloldásáért. Bizonyítékként több tucat képernyőfelvételt hoztak nyilvánosságra számítógépes könyvtárakról, e-mailekről, könyvelési anyagokról, katonai beszerzési listákról, az ország katonai képességeit taglaló anyagokról. A fájlokat tartalmazó könyvtárak elnevezései alapján főkönyvi kivonatok, belügyi beszerzések, belső ellenőrzési iratok, védelmi beszerzések szerződései, műszaki leírásai is kikerülhettek.

A Magyar Hang szerint az INC Ransom egy ún. ötödik generációs zsarolóvírussal támadó nemzetközi csoport, amely főként amerikai és európai nagyvállalatok, kormányzati szervek informatikai rendszereinek feltörésében és az ott tárolt anyagok titkosításában utazik. Ezután megzsarolja áldozatát, és ha a megtá­madott fél nem fizet, előbb a betörés tényét hozza nyilvánosságra, majd elkezdi kiszivárogtatni az érzékeny adatokat is tartalmazó dokumentumokat.

A nyilvánosságra hozott képernyőmentések adatai alapján a VBÜ elleni támadás októberben történhetett. A HM a hvg.hu-nak megerősítette a behatolás tényét, ami után a tárca feljelentést tett. A nyomozás jelenleg is folyamatban van.

Beszerzések ásza

A VBÜ-t 2020-ban hozták létre, akkor még a Miniszterelnökség égisze alatt, válaszul „az új biztonságpolitikai kihívásokra”. Ilyen szerv felállításának 2015-ig nem lett volt értelme, mert nem voltak olyan volumenű beszerzések, amilyeneket az utóbbi években láthattunk: egyebek mellett harckocsikat, légvédelmi rakétarendszert, helikoptereket, sőt aknavetőgyárat is vásárolt a kormány. 2019-ben Magyarország vette a legtöbb német gyártmányú fegyvert, csaknem 1,77 milliárd euró értékben. Egyik forrásunk szerint miután letárgyaltuk az üzleteket, szükség lett egy olyan szervezetre, amely felel a lebonyolításért, a számlák begyűjtéséért, a teljesítés ellenőrzéséért stb. A VBÜ fölött kezdetben a tulajdonosi jogokat Maróth Gáspár gyakorolta az állam nevében (ő 2020-tól kormánybiztosként volt felelős a védelmi fejlesztésekért).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.