Interjú

„A fenntarthatóság határán”

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója Budapest költségvetéséről és pénzügyi helyzetéről

Belpol

Benyújtotta a közgyűlésnek Budapest költségvetését Karácsony Gergely főpolgármester. A kényszerek költségvetése ez, és nem csak a szolidaritási hozzájárulás miatt. Lassan megfojtja a kormány a fővárost, a lehetőségek pedig végesek.

Magyar Narancs: A napokban nyújtotta be a főpolgármester a 2025-ös költségvetést. Az önrendelkezés költségvetésének nevezte, de nekem inkább a kétségbeesés költségvetésének tűnik.

Kiss Ambrus: 2020 óta azt mondjuk, hogy egy önkormányzatot, települést nem csak azzal lehet megfojtani, ha elveszik a jogköreit. Gazdaságilag is tönkre lehet tenni. Sőt az utóbbihoz törvényt alkotni sem kell. Ebben élünk öt éve, és most jutottunk el arra a pontra, hogy ha befizetjük azt a szolidaritási hozzájárulást, amennyit a kormány elvár, akkor a közszolgáltatásokat nem tudjuk működtetni a fennmaradó pénzből. A bevételi oldal három tételből áll. Az első tétel az állami normatíva a kötelező feladatok ellátására, ezt a kormány határozza meg. A második tétel a közhatalmi bevételek köre, itt lényegében az iparűzési adóról van szó. Ezt a gazdaság határozza meg, a gazdaság működése azonban a kormányon múlik, nem rajtunk, mi az adó kulcsát sem tudjuk emelni. A harmadik tétel az úgy­nevezett egyéb bevételek: osztalékbevétel, bérletidíj-bevétel, a parkolási díj bevételének egy része. Ha ezeket mind összeadjuk, akkor 412,9 milliárd forint lesz a vége. Jöhetne még ehhez a felhalmozási oldalon állami támogatás, de nem jön. Uniós pénzből valamennyi jön, de arra nem lehet költségvetést alapozni. A Lánchíd-beruházás ellenértékét, bár követeljük és várjuk, a költségvetésbe már nem tudjuk beleírni – ha már három éve nem fizeti ki a kormány, miért tenné meg a negyedik évben? Eközben a legnagyobb közfeladat a közösségi közlekedés működtetése, ez körül­belül 168 milliárd forint.

MN: Ami a teljes büdzsének több mint 40 százaléka, s ez a magas arány rendkívül statikussá teszi az egész költségvetést.

KA: Abszolút! És ha haptákba vágva magunkat kifizetnénk a 89 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást, akkor nem maradna pénz a többi kötelező feladat ellátására. Ezért tartalmazza azt a költségvetés, hogy 50 milliárd forintot nem fog befizetni a főváros.

MN: Az 50 milliárd leegyszerűsítve úgy jön ki, hogy amennyi normatív támogatást kap a főváros az államtól, vagyis 39 milliárd forintot befizetnek szolidaritási hozzájárulás címén, a fennmaradó összeget meg nem. Ilyet nem először jelentett be az önkormányzat, próbálta már a szolidaritási hozzájárulás igazságtalannak tartott részét nem befizetni, aztán inkasszó lett a vége. Mi a garancia arra, hogy nem ugyanúgy végződik ez a vita?

KA: Egyrészt előbbre vagyunk abban a perben, amelyet 2023 nyarán indítottunk. Akkor a túlélőprogram keretében bejelentettük, hogy nem vagyunk hajlandók többet fizetni, mint a normatív támogatás, de folyamatosan inkasszóval élt velünk szemben az Államkincstár. Emiatt eljárást indítottunk. Tavaly nyáron sok huhogó hang volt, hogy nem is lehet beperelni a kormányt, nincs az a bíróság, amelyik befogadja ezt a pert. Olyannyira igazunk lett, hogy az Alkotmánybíróságig is elment az ügy. Megítélésünk szerint az Alkotmánybíróság nagyon szépen alátámasztja a mi érvelésünket, hiszen azt mondja, hogy amikor az önkormányzatnak nettó befizetői pozíciója keletkezik, akkor az az Alaptörvénnyel és az önkormányzati chartával is ellentétes lehet.

MN: Egészen pontosan azt mondja az Alkotmánybíróság ebben a határozatában, hogy a benyújtott kifogások nem megalapozottak, és bár valóban felfedezhető némi egyensúlytalanság az elvonás, illetve a normatív támogatás között, de oksági viszony nem áll fenn az elvonás mértéke és a finanszírozási nehézségek között.

KA: Mondta ezt a 2023-as évre vonatkozóan.

 
Fotó: Sióréti Gábor 

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.