Interjú

„A fenntarthatóság határán”

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója Budapest költségvetéséről és pénzügyi helyzetéről

Belpol

Benyújtotta a közgyűlésnek Budapest költségvetését Karácsony Gergely főpolgármester. A kényszerek költségvetése ez, és nem csak a szolidaritási hozzájárulás miatt. Lassan megfojtja a kormány a fővárost, a lehetőségek pedig végesek.

Magyar Narancs: A napokban nyújtotta be a főpolgármester a 2025-ös költségvetést. Az önrendelkezés költségvetésének nevezte, de nekem inkább a kétségbeesés költségvetésének tűnik.

Kiss Ambrus: 2020 óta azt mondjuk, hogy egy önkormányzatot, települést nem csak azzal lehet megfojtani, ha elveszik a jogköreit. Gazdaságilag is tönkre lehet tenni. Sőt az utóbbihoz törvényt alkotni sem kell. Ebben élünk öt éve, és most jutottunk el arra a pontra, hogy ha befizetjük azt a szolidaritási hozzájárulást, amennyit a kormány elvár, akkor a közszolgáltatásokat nem tudjuk működtetni a fennmaradó pénzből. A bevételi oldal három tételből áll. Az első tétel az állami normatíva a kötelező feladatok ellátására, ezt a kormány határozza meg. A második tétel a közhatalmi bevételek köre, itt lényegében az iparűzési adóról van szó. Ezt a gazdaság határozza meg, a gazdaság működése azonban a kormányon múlik, nem rajtunk, mi az adó kulcsát sem tudjuk emelni. A harmadik tétel az úgy­nevezett egyéb bevételek: osztalékbevétel, bérletidíj-bevétel, a parkolási díj bevételének egy része. Ha ezeket mind összeadjuk, akkor 412,9 milliárd forint lesz a vége. Jöhetne még ehhez a felhalmozási oldalon állami támogatás, de nem jön. Uniós pénzből valamennyi jön, de arra nem lehet költségvetést alapozni. A Lánchíd-beruházás ellenértékét, bár követeljük és várjuk, a költségvetésbe már nem tudjuk beleírni – ha már három éve nem fizeti ki a kormány, miért tenné meg a negyedik évben? Eközben a legnagyobb közfeladat a közösségi közlekedés működtetése, ez körül­belül 168 milliárd forint.

MN: Ami a teljes büdzsének több mint 40 százaléka, s ez a magas arány rendkívül statikussá teszi az egész költségvetést.

KA: Abszolút! És ha haptákba vágva magunkat kifizetnénk a 89 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást, akkor nem maradna pénz a többi kötelező feladat ellátására. Ezért tartalmazza azt a költségvetés, hogy 50 milliárd forintot nem fog befizetni a főváros.

MN: Az 50 milliárd leegyszerűsítve úgy jön ki, hogy amennyi normatív támogatást kap a főváros az államtól, vagyis 39 milliárd forintot befizetnek szolidaritási hozzájárulás címén, a fennmaradó összeget meg nem. Ilyet nem először jelentett be az önkormányzat, próbálta már a szolidaritási hozzájárulás igazságtalannak tartott részét nem befizetni, aztán inkasszó lett a vége. Mi a garancia arra, hogy nem ugyanúgy végződik ez a vita?

KA: Egyrészt előbbre vagyunk abban a perben, amelyet 2023 nyarán indítottunk. Akkor a túlélőprogram keretében bejelentettük, hogy nem vagyunk hajlandók többet fizetni, mint a normatív támogatás, de folyamatosan inkasszóval élt velünk szemben az Államkincstár. Emiatt eljárást indítottunk. Tavaly nyáron sok huhogó hang volt, hogy nem is lehet beperelni a kormányt, nincs az a bíróság, amelyik befogadja ezt a pert. Olyannyira igazunk lett, hogy az Alkotmánybíróságig is elment az ügy. Megítélésünk szerint az Alkotmánybíróság nagyon szépen alátámasztja a mi érvelésünket, hiszen azt mondja, hogy amikor az önkormányzatnak nettó befizetői pozíciója keletkezik, akkor az az Alaptörvénnyel és az önkormányzati chartával is ellentétes lehet.

MN: Egészen pontosan azt mondja az Alkotmánybíróság ebben a határozatában, hogy a benyújtott kifogások nem megalapozottak, és bár valóban felfedezhető némi egyensúlytalanság az elvonás, illetve a normatív támogatás között, de oksági viszony nem áll fenn az elvonás mértéke és a finanszírozási nehézségek között.

KA: Mondta ezt a 2023-as évre vonatkozóan.

 
Fotó: Sióréti Gábor 

 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

99 éven át

Zielinski Szilárdot (1860–1924) a hazai vasbeton-építészet atyjaként őrzi az emlékezet, ám mielőtt ebbéli tevékenysége kibontakozhatott volna, nagyívű közlekedési koncepciót dolgozott ki.

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.

Prés alatt

  • Fleck Zoltán

Az év elején kezdte meg működését az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT), amely a 2018 és 2024 közötti, Magyarországon szokatlanul karakán és a függetlenségért harcokat vállaló testületet váltotta fel.

Tesztidőszak

Újabb hecckampányában a Mi Hazánk a kormányoldaltól már ismerős stílusban mossa össze a homoszexualitást a pedofíliával, az utóbbival vádolva az LMBTQ-közösség ismert szereplőit. Az ügyek kirobbantói furcsa módon a kormánymédiából ugrottak ki a leleplezések hitelesebbé tétele érdekében.

Nagyobb a lángja

A kormány úgy tesz, mintha nem lenne jelentősége a Védelmi Beszerzési Ügynökség szervere meghekkelésének, azonban az ügynek komoly következményei lehetnek. Például a partnerek okkal gondolhatják azt, hogy a magyar féllel megosztott üzleti titkaik nincsenek biztonságban.