Nem sikerült Orbánnak Sargentiniből Sorost csinálnia

  • narancs.hu
  • 2018. november 4.

Belpol

Pedig erősen próbálkozott a kormány, de kormánypropaganda sem tudta meggyőzni a magyarokat a Sargentini-jelentés elleni érvekről.

Nem jött be a kormány terve, a kormánypropaganda sem tudta meggyőzni a magyarokat, a Fidesz Sargentini-jelentésről sulykolt állításairól.

Egyre többen gondolják azt, hogy a jelentés a magyar kormányt, és nem Magyarországot ítéli el. De jelentősen emelkedett az elmúlt hónapban azok száma is, akik azt állították, hogy megszavazták volna a jelentést.

Többek között ezt mérte a Publicus Intézet legfrissebb, a szeptemberihez hasonló felmérést megismétlő kutatása, amit a Vasárnapi Hírek megbízásából készítettek.

false

 

Fotó: Vasárnapi Hírek/Publicus Intézet

A friss adatsor szerint, míg szeptemberben a válaszadók 51, októberben az 54 százaléka gondolta, hogy a jelentés a kormányt ítéli el, bár többen vannak azok is (34 százalék), akik szerint Magyarország került az EP célkeresztjébe. Ez a bizonytalanok számának csökkenését magyarázza.

false

 

Fotó: Vasárnapi Hírek/Publicus Intézet

Korábban a válaszadók 44 százaléka szavazta meg volna a Sargentini-jelentést, mára ez a szám 51 százalék. Míg szeptemberben a Fidesz híveinek alig 8 százaléka szavazta volna meg a jelentést, most minden ötödik fideszes (20 százalék) így gondolkodik, miközben a nemmel szavazók aránya 80-ról 67 százalékra csökkent.

Nem igazán fogott a társadalmon a kormányzati érvrendszer, úgy tűnik, még a fideszes táboron is csak alig-alig.

Pedig a kormány mindent bevetett saját narratívája érvényesítésére: kampányt indított Judith Sargentini zöldpárti EP-képviselő ellen (Guy Verhofstadt és Soros György társaságában), valamint célba vette a bevándorláspártinak kikiáltott erőket, és migrációs tematikára szűkítette le a kérdést.

A Publicus kutatása során rákérdeztek arra is, hogy vajon a demokratikus normák követése egy EU-tagország esetében az unióra is tartozik-e, vagy az az adott ország belügye. A válaszadók 60 százaléka továbbra is azt gondolja, hogy részben vagy teljes mértékben az EU-ra is tartozik ez, viszont továbbra is a fideszesek fele (most 49 százaléka) állítja, hogy ez kizárólag az adott ország belügye.

Ahogy az is kérdés volt, hogy a jogállami, demokratikus normák hazai megsértése esetén az EU-nak be kell-e avatkoznia. Erre a kérdésre 52 százalék válaszolta azt szeptemberben, hogy egyetért vagy inkább egyetért, míg ez az arány októberben 54 százalék.

10 emberből 9 állítja azt: attól, hogy kétharmaddal választottak meg egy kormányt, nem tehet meg akármit és számon lehet kérni a tetteit. Ebben pedig pártoktól függetlenül szinte teljes az egyetértés a társadalomban.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.