A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) lemondta Magyarországra készülő vesztegetés elleni misszióját, miután a kormánynak nem sikerült megszerveznie, hogy magas szinten képviseltesse magát a találkozókon, ráadásul ez az első alkalom, hogy ilyesmire az OECD történetében egyáltalán sor került – írja a Reuters.
Az OECD-misszió kiküldéséről még tavaly decemberben döntött a szervezet vesztegetés elleni munkacsoportja, a delegáció pedig most kedden és szerdán kívánt volna találkozni a magyar kormány képviselőivel, hogy arról tárgyaljanak, miért nem tesz előrelépéseket a kormány az OECD által régóta javasolt vesztegetés elleni intézkedések megtételére.
A szervezet hiába tett ugyanis javaslatokat, azokat a kormány évek óta nem implementálta. Az OECD szerint a magyar kormány nem érti, hogy mennyire ki van téve a külföldi vesztegetéseknek, és ezek felderítésére nincs stratégiája sem. A szervezet ezzel kapcsolatos egyes ajánlásait a kormány több mint egy évtizede nem fogadta meg.
A mostani találkozó az OECD közlése szerint azonban azért nem jött létre, mert a magyar kormány nem tudta biztosítai a megfelelő miniszteri szintű és magas hivatali képviseletet a találkozóra.
A továbbiakról a szervezet közölte, hogy további intézkedéseket fog tenni annak érdekében, hogy létrejöjjön a találkozó a megfelelő szintű részvétellel, a kormány pedig bemutassa az OECD által javasolt lépések tervezetét a munkacsoport által azonosított hiányosságok kezelésére.