Nem szégyelli magát: a miniszter szerint a magyarok eleve nem szeretik a menekülteket, a kormánynak ehhez semmi köze

  • narancs.hu
  • 2018. február 1.

Belpol

Mossák kezüket.

Az Index újságírója arról kérdezte Lázár Jánost a mai kormányinfón, hogy nem járult-e hozzá például Orbán Viktor az őcsényi erőszakot támogató kijelentése ahhoz a menekültellenes hangulathoz, ami kialakult az országban. Emlékezetes, az őcsényi eset után Kömlőn például előfordult, hogy a mindenszentekre, a temetőbe érkező hozzátartozókat nézték menekülteknek, de olyan is volt, hogy szaúdi rendőröket nézték migránsnak Cegléden.

Lázár szerint Orbán ebben a kérdésben „mindig tisztán beszélt”, mert különbséget tett „a menekülők és a gazdasági migránsok között”. A miniszter azt is mondta, a magyarok többsége magyarokkal szeret együtt élni. „Nem hiszem, hogy az őcsényieket a miniszterelnök úrnak az esemény után megtett nyilatkozata befolyásolta volna (…) Másrészről pedig úgy gondolom, hogy a magyar embereket a véleményük kialakításában nem a kormány befolyásolja. Ha megnézi, hogy a kilencvenes években, vagy a kétezres években milyen kutatások készültek Magyarországon (...) – magyarázta Lázár, aki szerint a kormány nyilatkozatai nem tolták az idegenellenesség felé a magyar társadalmat.

Ehhez csak azt érdemes hozzátenni, hogy 2016-ban több felmérés is készült, és mindegyik azt mutatta, hogy a kormány menekültellenes kampánya alatt soha nem látott mértékben nőtt meg az idegenellenesség Magyarországon.

A témával kapcsolatban éppen tegnap közöltünk interjú Róna-Tas Ákos szociológussal, aki arról is beszélt, hogy miért nem állja meg a helyét a Lázár-féle gondolat:

„A magyar kormány jelenleg a tűzzel játszik"

„Nem lehet sokáig elhitetni, hogy Soros György nagyobb probléma, mint a magyar egészségügy helyzete" - mondja Róna-Tas Ákos. A szociológussal a morális pánikról és a félelemkeltés monopolizálásról is beszélgettünk. „Ha valaki azt hiszi, hogy ez csak a migránsokat fenyegeti, nagyon téved" - állítja a gyűlöletkeltéssel kapcsolatban Róna-Tas Ákos, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem professzora.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.