Beszólt a Közgép

Belpol

A Marcalit elkerülő út építési tenderén nyert Teerag Asdag Kft.-t (TEA) a Közgép közbelépése nyomán kizárták a pályázatból. A bíróság – első fokon – helybenhagyta a kizárást. A történet érdekessége, hogy a pályázatot kiíró Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt a cégnek adott igazat, ám a bírósági eljárásban már átült az alperes mellé.

„Ha referencia nélkül adjuk be a pályázati dokumentációt, akkor lehet hiányt pótolni, ha viszont nem teljesen megfelelő referenciával, de beadjuk, akkor nem?” – tette fel a kérdést a Fővárosi Törvényszék tárgyalótermében október 17-én a felperes TEA jogi képviselője. A válasz igenlő volt az alperes Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) képviselője részéről. A magyarnarancs.hu által megkérdezett közbeszerzési jogász szakértő nonszensznek tartotta, hogy ezt a jogértelmezést elfogadja egy bíróság, de ez történt. A tárgyaláson a Fővárosi Törvényszék a TEA érvénytelen ajánlatára hivatkozva elutasította keresetét: a tendert nem függesztette fel, és nem utasította az ajánlatkérő Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-t (NIF) új kiírására.
Pedig a NIF első körben jogosnak találta, hogy a TEA referenciájával kapcsolatos hiányát pótolja, hogy érvényes ajánlatot tudjon beadni. A helyzet akkor változott meg, amikor „érdekelt félként” közbelépett az ugyancsak induló Közgép Zrt.–Magyar Aszfalt Kft. konzorciuma, amely azt fejtette ki a döntőbizottságnak, hogy érvénytelen a TEA pályázata, és hogy ki kell zárni. A KDB szinte maradéktalanul elfogadta a Közgép érveit, és utasította a NIF-et a TEA pályázatának érvénytelenné nyilvánítására, a hiánypótlással kapcsolatos döntései megsemmisítésére.
A Magyar Narancs augusztusban (http://magyarnarancs.hu/belpol/a-nyertes-is-huzhatja-a-rovidebbet-81302) számolt be arról, hogy a Közgépnek a nyertest sikerült pályán kívülre küldeni. A NIF 2011 decemberében írt ki tendert a 68. sz. főút Marcalit elkerülő szakaszának kivitelezési munkáira. A nyertesnek a tervezésen felül 8 kilométer hosszú, kétszer egysávos másodrendű utat kell építenie műtárgyakkal együtt. Minimális feltételként szabta, hogy a pályázónak rendelkeznie kell az elmúlt 5 évből nettó 3 milliárd forintot elérő befejezett út- vagy hídépítési referenciával. A beruházás becsült értéke nettó 3 milliárd 179 millió forint volt, a bírálat elsődleges szempontja a legolcsóbb árajánlat volt – ennek az eredmény szempontjából különös jelentősége lett.
Öten próbálkoztak: a legtöbbért a Doprastav a. s. és a Dömper Kft. DD konzorciuma, valamint a Közgéppel felturbózott Marcali MK (MMK) 68 konzorcium vállalta, nagyjából megegyezve a becsült értékkel (nettó 3 milliárd 178, illetve 3 milliárd 176 millió forintért). A Baranya Aszfalt és Betonelemgyártó Kft.-ből, a Sztráda 92. Kft.-ből álló Marcali BSZ 2012. konzorcium épített volna a legolcsóbban (2 milliárd 797 millió forint). A Teerag-Asdag Építőipari Kft. (TEA) 2 milliárd 958 millió forintért, az EuroAszfalt Építő Kft., a becsült értéken túllépve, 3 milliárd 186 millió forintért ígérte elvégezni a beruházást.
Április 26-án a NIF hiánypótlásra szólította fel a TEA-t, mert a dokumentációban nem volt egyértelmű, hogy az első számú referenciaigazolásánál kivel kötött szerződést. A TEA pótolta az adminisztrációs elírásból fakadó hiányt. A NIF-nek ezzel nem is akadt több baja, viszont a 3 milliárd forint igazolásával igen. Május 10-én a hiánypótlás és felvilágosításkérés keretében a TEA-t arra hívta fel, tisztázza, 3 milliárdos referenciája egy vagy több szerződésből állt-e össze, mert csak akkor érvényes, ha eggyel teljesítette. A NIF kifogása szerint a TEA a 4 milliárd 446 millió forintos referenciaigazolását három szerződésből bontja le, miközben a dokumentáció másik oldalán önálló tételként szerepel az összeg. A NIF a közbeszerzési törvénnyel (Kbt.) összhangban az ellentmondás feloldását kérte, egyúttal engedélyezte további dokumentumok becsatolását, vagy akár hiánypótlás keretében új referenciaigazolás bemutatását. A TEA ez utóbbival élt: május 14-én bemutatta az eredeti ajánlatban is szereplő munkát, az M7-es autópálya 2006-os Balatonkeresztúr és Nagykanizsa közötti 35,5 kilométeres szakasza építését – ezt anyacége a tendert elnyerő és kivitelező konzorcium vezetőjeként abszolválta. Az autópálya építését azonban három teljesítési egységre bontották, kilométerszelvényektől függően, mert így átláthatóbb volt, mire hány forintot költöttek. Ebből három számla keletkezett, miközben ugyanarról a beruházásról volt szó, s a TEA ezeket nyújtotta be referenciaként. De mivel ezek egyenként nem érték el a referenciaként elvárt összeghatárt, benyújtotta az anyacége által teljesített, immár az egész beruházásra vonatkozó 47 milliárd forint értékű referenciát, amit a törvény szerint megtehetett. „A Döntőbizottság több határozatában is arra az álláspontra helyezkedett, hogy közös ajánlattétel esetében, amennyiben nem állapítható meg, hogy a konzorciumon belül konkrétan melyik tag milyen munkát végzett, ennek elhatárolása nem lehetséges, úgy a konzorcium bármely tagja az egész munkát saját referenciamunkájának felhasználhatja” – indokolta a NIF, miért fogadta el a hiánypótlást, ami a KDB addigi döntési gyakorlatából következett.
Nos, a hiányos referencia kiegészült, jött az eredményhirdetés, a tender nyertese a Teerag-Asdag Kft. lett. A Közgép által jegyzett konzorcium a KDB-nél támadta meg a végeredményt. Kérte a második hiánypótlással kapcsolatos eljárás megsemmisítését, ami aztán a nyertes kizárását jelentette. A Közgép szerint a hiánypótlások indokolatlanok voltak, a TEA 3 milliárdos referenciaigazolása igenis több szerződés összeadásából jött létre, erről ők meggyőződtek, amikor megtekintették az ajánlatát. Vagyis nincs miről beszélni, az ajánlat érvénytelen. A közgépes konzorcium a NIF-et is kárhoztatta, amiért lehetővé tette a TEA-nak a kétszeres hiánypótlást, továbbá törvénysértőnek találta, hogy a NIF az érvénytelen ajánlatot egyáltalán bevonta a bírálati szakaszba.
A NIF a KDB előtt – a közbeszerzési törvény írott normaszövegével egyezően – védekezésében arra hivatkozott, hogy ajánlatkérőként kötelessége volt másodszor is hiánypótlásra felhívni a pályázót, mivel két eltérő tartalmú hiányt észlelt, márpedig nem tekinthet el az ajánlatok tartalmának vizsgálatától. Ahogyan az újabb hiánypótlási felhívástól sem, amennyiben újabb hiányra bukkan. A NIF utalt a KDB korábbi döntéseire is, és azokkal összhangban biztosította a TEA-nak az új referencia bemutatásának lehetőségét. A NIF szerint az eljárásával ellentétes jogi álláspont nem vezethető le a közbeszerzési törvényből, sőt az „ilyenfajta értelmezés a Kbt. alapelveinek sérelmét, a preambulumban meghatározott célok megsértését eredményezné”. Ehhez a markáns jogértelmezéshez képest a NIF a szerdai tárgyaláson változtatott hozzáállásán, s Hankó Ferenc bíró legnagyobb meglepetésére, a KDB alperesi képviselője mellett foglalt helyet.
A KDB a Közgép érvelését magáévá tette, 2012. július 4-i határozatában gyakorlatilag szó szerint egyetértett a fellebbezővel. A „döntőbizottság megállapította, hogy nem felelhet meg az alkalmassági igazolására bemutatott referencia az ajánlatkérő előírásának, mivel a referenciamunka nem egy, hanem több szerződés alapján valósult meg”. A KDB véleménye szerint ezért a NIF-nek az ajánlat érvénytelenségét kellett volna megállapítania. A KDB megsemmisítette a NIF május 10-i hiánypótlási felhívását és tájékoztatáskérését, továbbá az adott közbeszerzési eljárásban ezt követően hozott valamennyi döntését. Annak ellenére, hogy a KDB érvelése – és erre éppen a NIF hívta fel a figyelmet – teljes mértékben szembement korábbi döntési gyakorlatával.
Ezek után a KDB már nem vizsgálta a TEA referenciaigazolását, hiszen ennek benyújtására a közgépes konzorcium versenytársának nem is volt joga. A nyertesből tehát vesztes lett, amit a TEA nem tudott elfogadni, a döntés után beperelte a KDB-t.
A Fővárosi Törvényszék ugyancsak a KDB – közgépes érveit is magáévá tevő – jogi álláspontját tartotta helytállónak és elutasította a keresetet, mondván, a TEA ajánlata érvénytelen volt. Attól függetlenül, hogy 2010-ben az Országgyűlés a közbeszerzési törvényt – többek között – a hiánypótlási szabályokban mutatkozó téves joggyakorlat megszüntetése érdekében módosította, egyértelművé tette. (Lásd keretes írásunkat.) Erre a TEA képviselője a tárgyaláson is hivatkozott, de a bírói ítéletet nem befolyásolta. Ahogy a KDB jogi képviselője a tárgyaláson fogalmazott: „a miniszteri indoklásokkal csínján kell bánni.”  
A tender győztese végül nem a Közgép lett, mert azt is kizárták a versenyből. A nyertes a legdrágább ajánlatot adó cég lett (annak ellenére, hogy – mint már említettük – az elbírálás elsődleges szempontja az ár volt), a beruházásra rendelkezésre álló forrásnál többet kérő, a Dunai György és családtagjai érdekeltségében lévő EuroAszfalt Kft. lett.
A magyarnarancs.hu információi szerint a TEA másodfokra viszi az ügyet.

A miniszter indokol
„A módosítás célja az ajánlat érvénytelensége esélyének csökkentése, ezáltal a ténylegesen legkedvezőbb ajánlatot tevővel való szerződéskötés elősegítése, ami a közpénzek takarékos felhasználását fokozza. (…) A feleslegesen érvénytelenné nyilvánított jó ajánlatok a költségvetés kiadásait növelik, mert ugyanazért többet kell fizetni. Tehát fontos a hiánypótlást a lehető legszélesebb körben biztosítani, és az erre vonatkozó szabályokat teljesen egyértelművé tenni. (… Annak érdekében, hogy minél több ajánlat legyen érvényes (…), azokat úgy kell módosítani, hogy a Kbt. a hiánypótlást minél kisebb, csak a legszükségesebb körben tiltsa, és az ajánlatnak a hiánypótlás során való módosítását minden egyéb esetben egyértelműen tegye lehetővé. Semmi nem indokolja ugyanis, hogy ha az ajánlattételi határidőben valami az ajánlatban nem megfelelően van, azt ne lehessen néhány nap múlva korrigálni vagy beadni, kiegészíteni. A Kbt. céljai szempontjából mindegy, hogy az ajánlattételi határidőben tökéletes az ajánlat, vagy csak néhány nappal később, ha az ajánlatban az elbírálási részszempontokkal összefüggő elemek nem változnak. (…) Az ajánlaton minden olyan változtatás eszközölhető, mely elősegíti, hogy érvényes legyen, megfeleljen a rá vonatkozó követelményeknek.”

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

„A megfélemlítés működött”

A Szuverenitásvédelmi Hivatal ún. elemzésében azt taglalja, hogyan szerzett befolyást a civil szerve­zeteken keresztül a „Soros-hálózat”. Nun András, az Autonómia Alapítvány igazgatója szerint a dokumentum nem lóg ki az elmúlt évek tendenciájából: a hatalom fél a komoly tudással rendelkező civilektől.