Nemzeti Lakásprogram: Kell egy ház

  • Virág Tamás
  • 2003. szeptember 25.

Belpol

A Nemzeti Lakásprogramot jelenleg dolgozzák át a január óta folyó társadalmi vita javaslatai alapján. Az ugyan még nem világos, hogy a tizenöt éves program forrásai mik lesznek, az elmúlt időszak döntései - mint például a kamattámogatási rendszer - azonban jelentős állami kötelezettséggel járnak.

A Nemzeti Lakásprogramot jelenleg dolgozzák át a január óta folyó társadalmi vita javaslatai alapján. Az ugyan még nem világos, hogy a tizenöt éves program forrásai mik lesznek, az elmúlt időszak döntései - mint például a kamattámogatási rendszer - azonban jelentős állami kötelezettséggel járnak.

n "A lakáskoncepció - ami tulajdonképpen a programok vitája - kicsit messze van a tényleges lakáspiaci folyamatoktól, ráadásul az azokat befolyásoló különböző programok hatásait sem igazán ismerjük" - mondta a Narancsnak a lakásprogram kidolgozásában is részt vett Hegedüs József, a Városkutatás Kft. ügyvezetője. A gyakorlati lakáspolitikát a különböző rendeletek (támogatások, kedvezmények, pályázatok stb.) és a lakáspiaci folyamatok együttesen alakítják. Miközben a lakásszektorba tavaly durván 200 milliárd forint áramlott, Hegedüs szerint csak homályos sejtések lehetnek arról, hogy milyen hatékonysággal hasznosult ez a pénz, milyen szervezetekhez, lakossági csoportokhoz jutott, és milyen mértékben befolyásolta a szereplők viselkedését.

Mádi László országgyűlési képviselő (Fidesz - MPSZ) szerint a lakásprogram akkor érvényesülhet jól, ha áthatja az egész kormányzati döntéshozatalt, és parlamenti konszenzussal fogadják el, hiszen a kormányok regnálásánál jóval hosszabb időre kell tervezni. Egy kormányzati program sikerességének két feltétele van: legyen elegendő költségvetési forrás, illetve megfelelő politikai akarat, és működjön az ennek érvényesítéséhez, végrehajtásához szükséges intézményrendszer - mondta Mádi. "A szocialista kormány nagyon lassan kezdett a lakásprogramhoz, igazából egy virtuális vita pótolja a tetteket. Ráadásul a kormány megszorító politikája megfojtja a rövid távú lehetőségeket is. Azzal számolnak, hogy 2006-ig érdemi áttörés nem lesz, csak tapogatózó mintaprogramokat kezdenek" - érvelt a Narancsnak. Mádi László szerint nem véletlenül volt a lakáspolitika korábban a Gazdasági Minisztérium alá rendelve, ugyanis a lakástámogatás nemcsak kiadásként jelenik meg, hanem komoly multiplikatív folyamatokat generálva bevételi oldalról is erősen befolyásolja a költségvetés egyenlegét. "A szocialista kormányon belül a lakáspolitikával foglalkozóknak nincs elegendő közgazdasági tájékozottságuk, márpedig a Pénzügyminisztérium fiskális megfontolásaival szemben ütőképes érvrendszert kellene kidolgozniuk" - folytatta Mádi. Úgy véli, a feladat koordinálását végző kormánymegbízottnak sincs tényleges szerepe a kormányzaton belül, "de nem is lehetne, mert az összeférhetetlen lenne a polgármesteri tisztével". (A kormánymegbízott egyben Nyíregyháza polgármestere - V. T.) (Szeptemberben új szereplővel bővült az irányítás: Ekkor állt fel a Belügyminisztérium alá tartozó Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal, amelynek feladata többek között a lakásépítés átfogó stratégiájának elkészítése, a lakástámogatási rendszer kialakítása.)

Mádi tisztázatlannak tartja, hogy a kormányprogramban ígértek ellenére hogyan alakítják át a hitelhez jutási lehetőségeket és az adókedvezményeket. "Attól tartok, hogy alkotmányellenes a lakástámogatás rendszerének, a kamattámogatásnak a szigorítása, és ez ügyben érdemes volna politikai próbapert indítani. Ezzel hiteltelenné válhat az egész program, mert nem lehet hosszú távra tervezni" - tette hozzá. Hegedüs szerint a lakáshitelnél a banknak a szerződéskötéskor közölni kellett volna, hogy a kamattámogatás beépül a szerződésbe, de a személyijövedelemadó-támogatást hosszabb távra senki nem garantálta; annak mértéke az aktuális költségvetéskor dől el.

A kamattámogatási rendszerrel és a gyermekek után igénybe vehető szociálpolitikai támogatással hosszú távon számol a kormány, "bár sok szakértő szerint a vissza nem térítendő támogatás rendszere nem jó, és a megszüntetését javasolták. A lakossági vitákon azonban kiderült, hogy az érintettek ragaszkodnak hozzá" - fejtette ki a Narancsnak Csabai Lászlóné kormánymegbízott. Az adó-visszatérítés rendszerét is megtartják, de csak egy átmeneti időszakra, "mert teljesen diszfunkcionális: például egy friss elemzés szerint az alsó két jövedelmi ötöd az adó-visszatérítésnek még a tizedét sem tudja igénybe venni, míg 40 százalékát a felső egyötöd érvényesíti" - tájékoztatott a kormánybiztos.

A lakásépítésben a 80-as évektől a terhek jelentős részét a hitelezésre helyezték, így az a rendszerváltás előtt már fontos finanszírozási forrássá vált. A 90-es évek elején azonban az infláció, a magas reálkamatok és -jövedelmek csökkenése miatt a hitelezés jóformán megszűnt. Hegedüs szerint a hitelrendszer újraindítása fontos volt, mert a finanszírozás enélkül megoldhatatlan. "A lakáshitel beindulása a bankszektor és a háztartások viselkedésétől függ, kérdés, hogy kell-e ezt központilag támogatni" - mondta. A kormány 2000-ben e kérdést eldöntötte: bevezették a jelzáloghitelek kamattámogatását és az új lakásoknál igényelhető kiegészítő kamattámogatást. A támogatás mértéke időközben jócskán megnőtt, "valószínűleg nem kismértékben a politika és az érdekelt szereplők nyomására" - folytatta Hegedüs, aki szerint fontos cél, hogy előbb-utóbb csak a rászorulók kapjanak támogatást. "Ha az állam támogatja egy jó minőségű nagy lakás cseréjét egy még nagyobbra, a költségek igen magasak, míg a társadalmi hozam viszonylag csekély lesz" - érvelt.

A kormány egy olyan garancia-viszontgarancia rendszer kialakítását tervezi, amely révén

minél alacsonyabb saját erővel

lehet bekapcsolódni a magánlakás-építésbe. Jelenleg a lakáshoz jutásnak az az egyik legnagyobb gátja, hogy hiába rendelkezik valaki a hiteltörlesztéshez elegendő jövedelemmel, a saját erő hiánya miatt hitelképtelen. A lakás-takarékpénztári rendszer segíthetett volna ezen, "de mára kiderült, hogy az ott megtakarítható összeg az állami támogatással együtt egyre kevesebbet ér a lakáspiacon" - mondta Csabainé, aki szerint az előtakarékosság rendszere fontos, de emellett kibővítené például a köztisztviselőknél alkalmazott állami garanciarendszert is. "A jövőben ennek nem egy szakmára kell vonatkoznia, hanem például a gyermekes családokra" - tette hozzá.

Hegedüs szerint arányaiban még mindig igen kevés lakás épül a 80-as évekhez képest, "úgy tűnik, óvatos a piac és nehezen mozdul meg". Számításai szerint a jelenlegi kamattámogatási rendszer hosszú távon nem tartható fenn, mivel a hitelállomány növekedése a támogatások jelentős részét le fogja kötni, és néhány éven belül nem lesz újabb költségvetési forrás az újabb programokra. Hosszabb távon érdemes lenne általános, a jelenleginél kisebb ösztönző kamattámogatást nyújtani elsősorban a lakásépítésekre, a források túlnyomó részét pedig konkrét programokra célzottan kellene felhasználni - véli. Csabai Lászlóné is úgy látja: a rendelkezésre álló források jelentős része determinált, "újra ki kell dolgoznunk a túlzott vállalások átalakítását, a rendszer átláthatóságának és fenntarthatóságának biztosítását". Mádi szerint ez nem okozhat gondot: "A szocialisták kampányukban deklarálták, hogy a lakástámogatás GDP-hez viszonyított arányát meg kell duplázni 2006-ra. Ha ezt komolyan gondolták, örülni kellene a korábbi döntésekből következő elkötelezettségeknek, mert nem kell miattuk újabb döntéseket áterőszakolni a kormányon" - fejtette ki.

A lakásfenntartás, -felújítás, -korszerűsítés terén is akad tennivaló. A kormánybiztos szerint el kell jutni odáig, hogy az építésre és fenntartásra, felújításra fordított költségek egyensúlyba kerüljenek. Ma az új lakásokhoz és a használt lakás vásárlásához kapcsolódó támogatási rendszerre költjük a források 85 százalékát, és csupán a fennmaradó részt a fenntartás, korszerűsítés finanszírozására. Ehhez képest nemzetközi összehasonlításban számszerűségében nem kiugróan rossz a lakásállományunk, míg minőségében messze elmarad az átlagtól. "A legnagyobb probléma a lakásfenntartási költségek rossz hatékonysága, hiszen ma fajlagosan többet költünk energiára, fenntartásra, mint az európai országok. Az átalakítás, korszerűsítés, az energiatakarékos nyílászárók beépítésének stb. költségeihez muszáj állami forrásból hozzájárulni, mert ezekben a lakásokban az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők élnek" - részletezte Csabainé.

A bérlakások helyzete

a lakásprogram egyik sarkalatos pontja. Hegedüs szerint a bérlakás-probléma gyökere a privatizáció: a lakásállománynak csupán 8 százaléka bérlakás, és ennek alig fele van önkormányzati tulajdonban. "Az első igazi kérdés, hogy kell-e bérlakás. Szerintem a jól működő rendszernek része a bérlakás, hiszen olyan igényeket elégít ki, amiket magántulajdonú lakással csak sokkal drágábban lehetne. A bérlakással megoldható például a fiatalok gondja vagy a munkahelyváltással járó problémák, ráadásul így nem jelentkezik akkora tranzakciós költség, mint lakásvásárláskor, és kezelhető a korlátozott piaci információk miatt fellépő kockázat is" - mondta. Fontosnak tartja, hogy egy új lakás építéséhez lakásonként legalább 6-7 milliós támogatás vehető igénybe a rászorultság vizsgálata nélkül, míg a bérlakásnál a támogatás időben korlátozható és célzottan adható.

A kormánybiztos nem számít nagy bérlakás-építési hullámra, "hiszen látható, hogy a rendszerváltás óta igen erős a tulajdonhoz ragaszkodás, így a 15 éves program végére is maximum 15 százalékos bérlakásállománnyal számolunk" - mondta. Ezek egy része szociális alapú bérlakás lesz, másrészt pedig magántőke bevonásával épülő piaci alapú bérlakások. A bérlakásállomány növelésével a hitelek törlesztésére képtelenné váló családok elhelyezését is meg lehetne oldani; ezzel a bankok rizikófaktora is csökken, és megváltozhat a hitelezési gyakorlatuk is, azaz elegendő lesz kisebb önerő felmutatása a sikeres hitelfelvételhez.

Mádi László szerint csupán a kormányretorikában fontos a bérlakásépítés, mert az erre szánt költségvetési forrást az idén a felére csökkentették, majd tavasszal még lejjebb faragták. "A bérlakásépítést kormányzatilag kellene segíteni, az új vállalkozói építés pedig a korrupció melegágya lehet" - jegyezte meg. Hegedüs úgy látja: az államnak el kell döntenie, hogy milyen rendszerben ösztönöz a bérlakások építésére, üzemeltetésére. Erre alkalmasak lehetnek az önkormányzatok, a nonprofit szervezetek és a magánszektor is. Az önkormányzatoknál problémásnak tartja, hogy a tulajdonosi és politikai érdekek gyakran keverednek például a bérlőkijelölésnél vagy a bérleti díj meghatározásánál, de mellettük szól, hogy a szociálpolitikai szempontok jobban érvényesülhetnek. Úgy véli, máig nincsenek meg azok az ösztönző rendszerek, melyek révén az önkormányzatok átgondolnák lakáspolitikájukat, így teljesen ad hoc módon alakulnak a helyi viszonyok. "Érdemes volna a politikától távolabbi lakásvállalatokat létrehozni, akár a jelenlegi vagyonkezelők átalakításával, és működtetni kellene egy lakbér-támogatási rendszert, ahol a lakbér a piachoz közeli szintű, a támogatás mértéke pedig a jövedelemtől függ. Ahhoz, hogy ez működhessen, központi forrás kell, de hiányzik az igazi akarat, hiszen a rendszer előnye politikailag nehezen kommunikálható" - mondta Hegedüs.

A kormány valószínűleg még idén elfogadja a lakbér-támogatási koncepciót. A szabályozást egy kétéves átmeneti időszak után törvényi szintre kívánják emelni, "hogy a befektetők biztonságát garantálhassuk" - mondta a kormánybiztos. A lakbértámogatást első lépésben az új lakásoknál vezetik be, ezzel is támogatva a tőkebefektetést; ezt követik a magán- és önkormányzati bérlemények. Hegedüs szerint a bérlakás építésénél fontos kérdés, hogy milyen arányban oszlik meg a kockázat a befektető, a hitelező, az önkormányzat, a központi kormányzat és a bérlő között. A lakbértámogatás mértékétől jelentősen függ a megtérülés. A magánlakáspiac ma kb. 1000-1200 Ft-ot kér négyzetméterenként havonta, a befektetői javaslatok az új lakások lakbérére 1600-1800 Ft körül mozognak. "Új lakásoknál reális, hogy a piaci ár fölé megy a támogatás, de ennél jobb megoldásnak tartom, ha inkább tőketámogatást nyújt az állam, mert így a lakbértámogatásnak nem lehet árfelhajtó szerepe" - mondta Hegedüs. Mádi kifogásolja, hogy a lakbértámogatásról még nem látott költségvetési elemzést, "pedig igen drága mulatság, ráadásul a rendelkezésre álló adatok alapján nehéz a rászorultság korrekt mérése, megállapítása".

A mintegy 700 000 panellakás

felújítását, fenntartásuk gazdaságossá tételét a panelprogramon keresztül segíti a költségvetés. Csabainé szerint még legalább egy év kell, hogy egy jól működő támogatási szisztéma alakuljon ki, utána pedig a helyi önkormányzatokra kell bízni a lebonyolítást. A program során elképzelhető, hogy a jelenlegi állami támogatás aránya csökken, de az 50 százalékot később is eléri. A jelenleg már folyó thermophor kémény-felújítási program nagyjából két év múlva ér véget, lassan lezárul a martinsalakos házak átépítése, és évek óta lehet a nyílászárócserére pályázni. "A panelfelújítást folyamatosan támogatni kell, és a kifutó programok mellett újabbakat - például azbesztmentesítés, vályogház-felújítás - kell bevonni" - sorolta a kormánybiztos. Emellett a mozgássérültek, speciális helyzetben lévők támogatását is meg kell oldani, és a lakásprogramba beépítik a Romaügyi Hivatal által elkészített programot is, amely a szegregált telepek megszüntetését célozza a lakhatás, a foglalkoztatás és az oktatás-képzés segítésével. A "telepprogramhoz" uniós források bevonását is tervezik, hiszen - bár a lakás nemzeti ügy - itt a teljes lakókörnyezet átalakításáról van szó. "Nyíregyházán romák részére kilenclakásos házakat építünk a leendő lakók közreműködésével, és mindig a legszebb portájú, dolgozó családok költözhetnek be, mert a lakhatáson kívül is használható mintákat kell adnunk" - példálózott a városban polgármester Csabainé.

Gőzerővel folyik a törvényi háttér rendberakása is: már a parlament előtt van a társasházi törvény, még idén bekerül a lakásszövetkezetekről, az építésigazgatásról szóló törvény, jövőre pedig felülvizsgálják az egész lakástörvényt. Újraszabályozzák az ingatlan-nyilvántartást, és annak érdekében, hogy közhasznú szervezetek is részt vehessenek a lakásépítésben, a nonprofit szervezetekről szóló törvény módosítását is tervezik.

Virág Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?