Hét nemzetközi újságírói szakmai szervezet közös nyilatkozatban ítéli el, hogy a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság nem hosszabbítja meg a Tilos Rádiót működtető alapítvány médiaszolgáltatási jogosultságát – olvasható a Media Freedom Rapid Response (MFRR) honlapján.
Az állásfoglalás szerint ezzel a lépéssel újabb független adó tűnik el az éterből Magyarországon, és sérül a médiapluralizmus egy olyan testület döntése nyomán, amelybe csak a kormánypárt delegált tagokat, és függetlenségének nincsenek jogi garanciái. Az MFRR szerint megjegyzendő, hogy ez a döntés nem sokkal az után született, hogy a magyar kormánypárt ismét megnyerte az országgyűlési választásokat, és ez az eddigiek alapján okot ad az aggodalomra a megmaradt független médiumok sorsát illetően.
Az MFRR emlékeztet, hogy a Tilos Magyarország első nonprofit, független adója volt, és a sajtószabadság szimbóluma. 2015 óta sugároz a 90,3 MHz-es budapesti frekvencián, és szeptember 3-áig szól az engedélye.
🇭🇺⚠️#Hungary: Symbolic independent station @tilosradio faces being forced off the airwaves in #Budapest.
— IPI - The Global Network for Independent Media (@globalfreemedia) May 12, 2022
IPI & @MediaFreedomEU are concerned this problematic regulatory decision is disproportionate & will further erode media pluralism
Full statement⬇️https://t.co/uqyOXB5kdV pic.twitter.com/uzXGtVWEvs
A hatóság a döntését azzal indokolta, hogy a Tilos Rádió jogsértéseket követett el: „jogosultságának ideje alatt 4 alkalommal szegte meg a műsorszámok korhatár-kategóriába sorolására illetve sugárzási időpontjára vonatkozó törvényi előírásokat, amelyből egy eset egyszerre minősült ismételt és súlyos jogsértésnek. Emellett a jogosultság időtartama alatt további 4 esetben ismételt jogsértést is megállapított a médiaszolgáltatóval szemben a Médiatanács, két esetben a műsorkvótákra vonatkozó havi adatszolgáltatási kötelezettségre, további két esetben az éves beszámolási kötelezettségre vonatkozó előírások megszegése miatt.”
A Tilos Rádió mellett kiálló szervezetek aránytalanul keménynek tartják a hatóság reakcióját, túlméretezettnek a Médiatanács hatáskörét. A Media Freedom Rapid Response oldalán közölt állásfoglalás szerint a feltárt jogsértések nem adnak alapot arra, hogy megvonják a rádióadó engedélyét, és a Tilos Rádió története emlékeztet a Klubrádió sorsára.
Az állásfoglalást aláíró szervezetek arra kérik a kormányt, hogy garantálja az NMHH és végrehajtó szerve, a Médiatanács függetlenségét, és ez a hatóság hagyjon fel azzal a szabályozási gyakorlattal, amelynek nyomán pont a független médiumok szorulnak ki a piacról. Az Európai Bizottságnak pedig, amely jogállamisági eljárást indított Magyarországgal szemben, meg kell vizsgálnia a Médiatanács működését és döntéseit is.