Bár a hétfői Kormányinfón Gulyás Gergely azt mondta, a státusztörvény várható elfogadása miatt nem számítanak arra, hogy tömegesen mondjanak fel tanárok, de egyetlen tanár felmondásának sem örülnek. A Miniszterelnökséget vezető miniszter mindehhez azt is hozzátette, hogy az elmúlt években kisebb mértékben csökkent a tanárok száma, mint a gyerekeké, és nincs is tanárhiány.
Erre a kijelentésére reagált Pálinkás József, az MTA volt elnöke, miszerint "Gulyás Gergely hazudik. Tanárhiány van".
A Népszava azt írja, hogy az Európai Bizottsággal való tárgyalásra rálátó egyik kormányzati tisztviselő a lapnak elismerte, hogy
a kabinetben további tanárhiányra készülnek, az Európai Bizottság pedig több jelentős módosítást sürget a tanárok státusztörvény-tervezetében.
A lap információja szerint
- az egyik ilyen módosítás a szakszervezetekkel történő egyeztetési kötelezettség,
- a másik a nevelés-oktatással lekötött heti munkaidő kérdése, ami jelenleg 22-26 órában van felosztva,
- míg a harmadik vitás kérdés pedig az új sávos bérrendszerrel kapcsolatos.
A tervezet szerint egy Pedagógus I. kategóriában dolgozó tanár fizetése bruttó 410 ezer forinttól 1 millió 65 ezer forintig terjedhet a teljesítményétől függően. A Bizottság szerint viszont a sávok túl szélesek, és még több objektív szempontra lenne szükség a pedagógusok teljesítményének értékeléséhez, így a bérek megállapításához.
A megkérdezett tisztviselő szerint a kormányban "foglalkoznak a kérdéssel", amihez hozzátette, hogy azok a pedagógusok, akiknek a bére nem éri el a törvénytervezetben rögzített bérsávok alsó határát, már idén nyáron számíthatnak bérkorrekcióra.
Mindemellett a Bizottság azt is problémásnak tartja, hogy a tervezet szerint a munkáltatók, mint a tankerületi központok, járáson belül kirendelhetik a pedagógusokat másik intézménybe tanítani, akár 180 napra is.