Népszava: márciustól Győr-Moson-Sopron megyében is bevezetik az új háziorvosi ügyeleti rendszert

  • narancs.hu
  • 2023. január 20.

Belpol

A korábbi 14 ügyeleti pont helyett 7 járásközpontban lesz az OMSZ által működtetett ügyeleti központ.

Hajdú-Bihar után márciustól Győr-Moson-Sopron megyében is bevezetik az új orvosi ügyeleti rendszert – írja a Népszava.

Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, Budapesten kívül a kormány az Országos Mentőszolgálatra (OMSZ) bízná a háziorvosi ügyeleti feladatok megszervezését. Az új rend szerint a háziorvosok reggel nyolctól délután négyig kellene, hogy a saját rendelőjükben ügyeljenek, négytől este tíz óráig, valamint hétvégén és ünnepnapokon pedig beoszthatók lennének a járási egészségügyi központba ügyelni.

Az OMSZ január 19-én jelentette be, hogy februártól, elsőként Hajdú-Bihar megyében indul el az új, egységes ügyeleti rendszer bevezetése. Ez nem is annyira meglepő, hiszen az új rendszert Hajdú-Biharban tesztelték, és bár a teszthez képest eltérő formában lép élétbe az átalakítás, a tempó igen erőltetett, hiszen a Népszava információi szerint már márciustól jön a következő váltás, Győr-Moson-Sopron megyében.

A nyugati országrész háziorvosait már tájékoztatták a várható változásokról. Eszerint

márciustól a korábbi 14 ügyeleti pont helyett 7 járásközpontban lesz az OMSZ által működtetett ügyeleti központ „integrálva a háziorvosi ügyeleti rendelővel”.

Itt várhatóan csak egy magas képzettségű egészségügyi szakember, úgynevezett nondoktor fogadja majd a segítségre szorulókat, és további hét helyen lesz elérhető délután négytől este tízig háziorvos. A mentőszolgálat ügyeleti pontján szolgálatot teljesítő szakemberek receptet nem írhatnak, gyógyszerelésről pedig egyeztetniük kell az orvosi ügyeletet ellátó szakemberrel.

A lap értesülései szerint a Győr-Moson-Sopron megyei tájékoztatón az is elhangzott, hogy

  • a szakorvosok hétköznap óránként 9 ezer, hétvégén 11 ezer forintot számlázhatnak. 
  • Az általános orvosoknak ugyanezért a munkáért hétköznap 7 ezer, a hétvégén óránként 9 ezer forintos díjazás jár. 
  • A magasan képzett úgynevezett (APN) szakemberek óradíja 5500 és 7500 forint,
  • a mentőtisztek ugyanazon munkáért 5000 illetve 7000 forintot kaphatnak. 
  • A szakdolgozók óradíja 2900-3500 forint lehet.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.