Káosz lesz a háziorvosi rendszer és a szakrendelők átalakításából

Doktor bácsi, ne gyógyítsa meg!

Belpol

Négyezer-ötszáz orvos nyilatkozott úgy a Magyar Orvosi Kamarának, hogy hajlandó letétbe helyezni a felmondását, ha nem változtat a kormány az elfogadott egészségügyi törvény rendelkezésein. A „reformnak” az önkormányzatok sem örülnek.

Az Országgyűlés utolsó idei ülésnapján számos törvényjavaslatot fogadtak el, köztük az egészségügy átalakítására vonatkozó csomagot is. Az új szabályok értelmében egyebek mellett megváltozik a háziorvosi ügyeleti rendszer, és előkészítik a jelenleg önkormányzati fenntartású járóbeteg-szakrendelők államosítását. Noha utóbbinál nagyon óvatosan fogalmaz a törvény, a végcél mégiscsak a központosítás. Mindkét változtatás heves reakciókat váltott ki nemcsak az orvostársadalomból, hanem a településvezetőkből is – szerintük az új szabályozással lényegesen romlana a betegellátás színvonala. „Ez az egész a betegellátás szervezésének nem értéséről tanúskodik, és ebből baj lesz” – értékeli Szabad Zoltán háziorvos, a Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke a háziorvosi ügyeleti ellátás átalakításáról szóló új rendelkezést.

Menni vagy nem menni

A tervek szerint 2023. július 1-jétől a háziorvosi ügyelet megszervezése és fenntartása Budapest kivételével átkerül az önkormányzatoktól az Országos Mentőszolgálathoz (OMSZ); a kormány a Hajdú-Bihar megyében tavaly júliusban indult pilot program sikerességére hivatkozik. Ennek keretében a megyében tavaly óta az OMSZ látja el az ügyeleti feladatok koordinálását; ez 21 háziorvosi ügyeleti telephelyet jelent. Az ötletet annak idején több kistelepülési önkormányzat is örömmel fogadta, hiszen megszabadultak egy komoly anyagi tehertől, a háziorvosi ügyeleti ellátás fenntartása ugyanis az önkormányzatok kötelező feladatai közé tartozott, amire több tízmillió forintot kellett költeni évente. Az eredetileg egyévesre tervezett programra 1,1 milliárd forintot szántak, részben uniós forrásból. Az ügyeletben dolgozók 5800 forintos órabért kaptak 16 órás műszakra – a jövőben 8500 forintos óradíj mellett csak 6 órát kell ügyelniük. Egy év után sem zárult le a pilot, egy a programban részt vevő orvos forrásunktól úgy tudjuk, kéthavonta köt az ügyelő orvosokkal az OMSZ szerződést. Ez valószínűleg így marad jövő júliusig, amikor a tervek szerint beindul az új ügyeleti rendszer.

Bár a kormányzat és az egészségügyi tárca azt hajtogatja, hogy a „sikeres” hajdú-bihari modellt terjesztik ki országos szintre, ez nem teljesen igaz. Annyiban igen, hogy a feladat az OMSZ-hez kerül, viszont jelenleg délután 4-től reggel 8-ig tart a háziorvosi ügyelet, míg a jövőben csak délután 4-től este 10-ig. A másik fontos különbség az ellátási helyek jelentős ritkítása, erről nemrég a Népszavában szivárogtak ki információk. A lap értesülései szerint a jelenlegi 300 ügyeleti központ száma 102-re csökkenne a jövőben. Ha ezt az adatot Hajdú-Biharra vetítve nézzük, akkor a jelenlegi 21 háziorvosi ügyeletből 8 maradna. Továbbá a háziorvosokat eddig nem kötelezték egységesen ügyelet vállalására. Úgy tudjuk, a próbaprogramban csak olyan orvosok vettek részt, akik korábban is vállaltak ügyeletet; a jövőben ez is változik, ugyanis a tervek szerint havi két ügyeletre kötelezni is lehet őket – erről november elején Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár beszélt egy egyeztetésen a Magyar Orvosi Kamara elnökségének, miután a MOK számos ponton bírálta, illetve néhol értelmezhetetlennek tartotta a törvénytervezetet.

„Szakszervezeti vezetőként a legnagyobb problémám az ügyeleti rendszer átalakításával az, hogy Takács Péter ezt egy íróasztal mellett eldöntötte a sikeresnek mondott hajdú-bihari pilotra hivatkozva. De eddig nem jelent meg egyetlen nyilvános tanulmány sem, ami igazolná ezt” – mondja Szabad Zoltán, aki szerint nem ismert, hogy milyen szempontok alapján összegezték a modellprogram eredményeit.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.