Interjú

„Nyerőnek kell lenni”

Törley Katalin és Palya Tamás tanárok

Belpol

Szeptember végén bocsátották el őket a budapesti Kölcsey gimnáziumból, azóta a tíz hónapja tartó pedagógustüntetések arcai lettek. Hol tart most a munkajogi per, és le lehet-e váltani az oktatási rendszert a nagyobb rendszer cseréje nélkül? Ezekről beszélgettünk velük.

Magyar Narancs: Pontosan két hónappal azután, hogy önöket kirúgták, november 30-án újabb nyolc tanárnak mondtak fel budapesti gimnáziumokban. Úgy tűnik, ez csak fokozta a tiltakozók dühét. Hogy áll most a tanárok ügye?

Törley Katalin: A tiltakozók elszántsága csak nagyobb lett, és egyre többen hajlandók radikálisabb módszerekhez folyamodni. Nem lehet már azt mondani, hogy csak a pedagógusok kis százaléka vesz részt az engedetlenségben. Gyarapodunk. Kevesebb reményem van abban, hogy milyen eredményeink lesznek. Azokból a követelésekből, amiket megfogalmaztunk az oktatási rendszert, az alaptantervet, az óraszámokat, az esélyegyenlőséget és persze a béreket illetően, talán meghallgatják és teljesítik azokat, amelyek pénzzel megoldhatók. A béremeléseken és az infrastrukturális fejlesztéseken túl azonban a rendszer lényegét érintő kérdésekben ezzel a kormányzattal nem lehet egyezkedni. Ez a rezsim nem engedheti meg magának, hogy autonóm, decentralizált, korszerű oktatási rendszer működjön, hiszen ez az ő hatalmi koncepciójukkal összeegyeztethetetlen.

MN: Ha jól sejtem, ezt a nézetet nem minden pedagógus osztja.

Törley Katalin: Ennél sokfélébbek vagyunk, és a küzdelemben is máshol tartunk. Én 2016 óta, a Tanítanék Mozgalom létrehozása óta azért harcoltam, hogy párbeszédre kényszerítsük a kormányt. Ma már nem akarok velük beszélgetni.

MN: Akkor most mi lesz?

Palya Tamás: Nem lehet egyik napról a másikra új Nemzeti alaptantervet írni, de ha egyik napról a másikra létrejött egy energetikai minisztérium, akkor egy oktatási minisztériumnak is van helye. Nem lehet már a szőnyeg alá söpörni, ami az utóbbi időszakban történt. Az elmúlt héten több száz tanár állt be a polgári engedetlenségi mozgalomba, a következő napokban pedig, úgy tudom, még többen készülnek rá. A mindent eldöntő kérdés tényleg az, hogy pár napra bezárjuk az iskolákat, mert tiltakozunk, vagy állományi hiány miatt sokkal több időre nem nyitnak ki. A felhorgadó tiltakozási kedv miatt én most optimistább vagyok, mint a karinthysok kirúgása előtt.

MN: Annyiszor éreztük már az elmúlt kilenc évben, hogy most majd lesz valami, de a társadalom kritikus része is kifáradt már. Most lesz valami?

Törley Katalin: Új fejlemény a diákok ismételt és kitartó kiállása. Nemcsak szolidaritásukat nyilvánítják ki, hanem a saját problémáikat és követeléseiket is megfogalmazzák. Rengeteg erőt ad ez nekünk, pedagógusoknak. A legkomolyabb kihívásunk, hogy fenn tudjuk-e tartani és meddig a tiltakozások hevét. És nem is csak ez, hanem hogy legyen honnan tiltakoznunk. Mert ha a Karinthyból elküldenek még három tanárt, akkor az iskola működésképtelenné válik. Nézze meg, kiket küldtek el onnan: az egyik tanár németül tanít biológiát, a másik angolul földrajzot, vagyis olyan szakembereket, akik pótolhatatlanok.

Palya Tamás: Sokkal rosszabb az oktatás helyzete, mint 2016-ban volt. Már csak azért sem fognak kifulladni a tiltakozások, mert – szinte – nincs mit veszíteni.

MN: Van két pedagógus-szakszervezet, nagyobb és sporadikus mozgalmak, a Tanítanék, a Tanárok a Tanárokért, diákfrontok, egyre több a vidéki becsatlakozó – de megszületett-e és fenntartható-e az egységük?

Törley Katalin: Azt hiszem, a vidéki hálózat is kiépülőben van, lassan túllépünk azon, hogy ez fővároscentrikus mozgalom. De nagy a szétszakítottság az országban. A szakiskolákban, a szakképző intézményekben és a szegregált iskolákban dolgozók nehezebben csatlakoznak be, pedig ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint mi, ha nem súlyosabbakkal, és sokkal hosszabb ideje. Velük még meg kell találni az együttműködés módját.

Palya Tamás: Többször elmondtam már, hogy a szakszervezetek mozgásterét én szűknek tartom. Szerintük csak a törvényes sztrájk elfogadható, az én kérdésem meg az, meddig hagyjuk, hogy nyirbálják a sztrájkjogot. Ha – ez csak gondolatkísérlet – majd ötvenezer forintot kell fizetni, hogy sztrájkolhass, azt is becsengetjük, mert benne van a törvényben?

Törley Katalin: Az olyan mozgalmaknak, mint a Tanítanék, más, bizonyos szempontból szabadabb a mozgásterük, mint a szakszervezeteké, amelyek viszont, noha csak törvényes sztrájkra biztathatnak, tájékoztatással és jogilag is segítik az „engedetlenkedőket”.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.