Egy "Fidesz közeli filmrendező" állami százmilliókkal szponzorált filmjével (Bánk bán) nyit április elsején a megújult Uránia mozi, melynek a neve ezentúl Uránia Nemzeti Filmszínház lesz. Egy hétre rá kezdik vetíteni az állami moziban az ugyancsak jelentős kormánytámogatással készült Hídembert.ARákóczi úti mozi felújítása 2001 májusában kezdődött. Ekkorra a filmszínházat bérlő Uránia Kft. már egy éve nem fizette a bérleti díjat az épület kezelőjének, a (mai nevén) Színház- és Filmművészeti Egyetemnek. A felújítást a kezdetektől a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) finanszírozta költségvetési forrásból; ennek költsége megközelíti az 1,1 milliárd forintot. A munkálatok idejére az NKÖM tovább fizette a hely bérleti díját is.
A mozi az eredeti tervek szerint
már az idei filmszemlére
elkészült volna, a felújítás alatt azonban hőforrás bukkant fel a mozi alól, ami nehezítette a munkát. "A feltörő gejzír kiváló érték lett volna, ha éppen fürdőt építünk a mozi helyén, de nem ez volt a cél, így ezt a nem várt problémát orvosolni kellett, ami jócskán elnyújtotta a munkálatokat" - mondta a Narancsnak a megbízott igazgató.
A megújult mozi első filmpremierje április elsején a Káel Csaba rendezte Bánk bán lesz. A Széchenyi István életét feldolgozó Hídembert a tervek szerint április 8. és 11. között kizárólag az Uránia mozi vetíti, majd 11-étől a többi. A Narancs információi szerint az utóbbi filmet több mint egy hónapra prolongálják, és a közönség szervezése is hamarosan megkezdődik.
Az Urániában - ellentétben a mozik gyakorlatával - a színházihoz hasonló közönségszervezés is lesz. "Ezt az tette szükségessé, hogy a moziban gyakran vetítünk majd olyan filmeket, melyek nem tartoznak a mai értelemben vett sikerfilmek kategóriájába. A rangos európai díjakat nyert magyar és külföldi alkotásokat más mozikban megelőzik az amerikai szuperprodukciók, ezt mi az Urániában szeretnénk megakadályozni" - mondta a Narancsnak Cselényi László, a mozi NKÖM által május végéig megbízott igazgatója.
A tervek szerint a mozi évente tíz jelentős magyar, tíz jelentős európai és ugyanennyi közönség-, illetve sikerfilmet mutatna be. Az épület alkalmas lesz fesztiválok, filmszemlék rendezésére, sőt színházi produkciók bemutatására is. Az Uránia 2002-re 100 millió forintos minisztériumi támogatást kapott.
Az Uránia
áraiban is szeretne eltérni
a multiplexek gyakorlatától: átlagosan 150 forinttal mennének a multiplexek mozijegyárai alá. A vezetők a diákokra is gondoltak: a tanulók (és a diákcsoportok) kedvezményes jegyet válthatnak majd.
"A kedvezményes mozilátogatásról mindenkor az adott filmet játszó filmszínházak vezetői határoznak" - tudta meg lapunk a Hídembert gyártó és forgalmazó FilmArt gyártásvezetőjétől. Csáky Attila a film teljes költségvetésével kapcsolatban azonban nem kívánt nyilatkozni, ahogy arról sem, abból mennyit álltak állami forrásokból.
Legutóbb két magyar történelmi filmnek is jócskán feltornázták a nézettségét azzal, hogy iskolai osztályokat "vezényeltek" a mozikba, esetenként kiváltva ezzel egy-egy kötelező ünnepséget. Megkérdeztünk néhány iskolát: kötelezhetik-e őket arra, hogy a gyerekeket csoportosan elvigyék egyes kijelölt filmekre. Az eredmény, mint a mesében: igen is, meg nem is. Semmilyen jogszabály nem kötelezi ugyanis az iskolákat, hogy eleget tegyenek felülről jövő utasításnak, az önkormányzati befolyás ugyanakkor a legtöbb oktatási intézményben sokkal erősebb, mint mondjuk a minisztériumi. Ha egy önkormányzati vezető kéri meg pusztán "baráti alapon" a kerületében működő iskola igazgatóját, hogy ugyan, küldené már el a kölköket erre vagy arra a mozira, arra egyetlen iskolaigazgató sem mond szívesen nemet. Már csak azért sem, mert a száraz iskolai ünnepélyeket legalább helyettesítheti egy kétórás mozifilm.
Előfordul az is, hogy egy-egy produkció engedélyt kap az őt támogató minisztériumtól arra, hogy használja a tárca logóját, illetve fejléces levélpapírját, amin sokkal könnyebben lehet érintkezésbe lépni az iskolákkal; ezek a levelek biztosan nem kerülnek bontatlanul, egyenesen a szemétkosárba.
A Hídember díszbemutatója Széchenyi István halálának évfordulóján, április 8-án lesz. A választások első fordulójának (április 7.) hétvégéjén bizton számíthatunk a megafilmet beharangozó reklámokra - akár kampánycsendben is. A Széchenyi-film beharangozója tehát
szervesen illeszkedhet a Fidesz
kulturális kampányába. "A pártok ma olyannyira a public relationst használják céljaik elérésére, hogy nem is pusztán egy politikai alternatívát ajánlanak a választóknak, hanem egy víziót. A Terror Háza, a Nemzeti Színház és a Hídember mind-mind egy kulturális vízió részei, melyek a gyakran érzelmi alapon döntő emberek képzetében önmagukban is >>behívják- mondta a Narancsnak Hammer Ferenc médiaszociológus. Az asszociáció bár egyértelmű, a hatás mégsem pontosan kiszámítható. "Az emberek nem szeretik, ha hülyének nézik őket" - tette hozzá.
A médiumok részéről mindenesetre üzleti titokként kezelik, hogy a választások előtti hétvégére milyen reklámhelyeket foglaltak már a Hídember hirdetéseinek.
Hermann Irén
Pszt!
A Belügyminisztérium által kiadott, 2001. december 29-i rendelet kimondja: 2002. április 6-án 0.00 órától április 7-én 19.00 óráig tilos kampányt folytatni. Ez alatt az idő alatt ugyanakkor minden további nélkül szerepelhetnek jótékonysági felhívások és közérdekű közlemények is. A médiatörvény meghatározása szerint közérdekű közleménynek számít "az állami vagy helyi önkormányzati feladatot ellátó szervezet, illetve természetes személy kérésére és általa meghatározott tartalommal közzétett műsorszáma, amely a lakosság figyelmének felkeltését szolgálja".