„Mindenkit szíven ütött a merénylet, mindenki megrendült, megdöbbent, azt mondogatják az emberek – magam is –, hogy ide jutott Európa” – mondta Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth rádióban, reagálva a Robert Fico ellen elkövetett merényletre.
A hvg.hu összefoglalója szerint a miniszterelnök kifejtette, egy merénylet mindig meglepő, de az, hogy Európában az erőszak szintje ekkora mértékben nő, az szerinte senkit sem lep meg, mivel az elmúlt években több EU-s országban is voltak terrortámadások, majd jött a háború és elkezdődött Európa „háborúpártivá” formálása. A kormányfő hozzátette, a Fico elleni merénylet azért igazán megrázó, mert az Európai Uniót lesősorban a béke, másodsorban a jólét miatt hozták létre.
„Robert Fico küzd az életéért, élet-halál között van, de ha fel is épül, nagy veszteség ez Magyarország számára, mert a legfontosabb hónapokban esett ki a munkából, amikor egy olyan választás előtt állunk, amely eldöntheti a háború és a béke kérdésé Európában”– fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve: „Itt nagyon kellett volna Robert Fico, itt nagyon kellett volna egy békepárti Szlovákia.”
Orbán szerint nem indokolatlan azt mondani, hogy „egy baloldali, háborúpárti elkövetővel van dolgunk.”
A miniszterelnökhöz ezek szerint még nem jutott el a hír, miszerint több magyar hírportál is egy fordítási hiba miatt írta Robert Fico szlovák miniszterelnök merénylőjéről, Juraj Cintuláról, hogy „baloldali”.
Mindenesetre Orbán kihasználta az alkalmat, hogy emlékeztessen, a merénylet időben egybeesik sokféle, a háborúval kapcsolatos fejleménnyel. Szerinte Fico merénylője „keresztbe lőtte” a szlovákok békepárti folyamatát, miközben „háborúpártiak tárgyalnak egymással, ezért ment a Soros-birodalom vezetője is tárgyalni Kijevbe”. Beszélt arról is, a NATO „ukrajnai missziót szervez”, amihez 100 milliárd dollárt kellene „összedobni”, az ilyesminek azonban nem szokott jó vége lenni.
A háborúba sodródás történelmi tapasztalataival kapcsolatban a kormányfő azt fejtegette, annak idején Tisza István miniszterelnök is ki akart maradni az első világháborúból, ahogy „Horthy Miklós kormányzó úr is megpróbált kívül maradni a háborún, ameddig tehette, vagy amíg képes volt rá, de a németek végül is belenyomták Magyarországot a háborúba.” Orbán szerint a környező nagyhatalmak ma is abban érdekeltek, hogy Magyarországot „belenyomják” ebbe a háborúba.
„Aki a Fideszre szavaz, az a békére szavaz, és minél többen teszünk így, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy kimaradjunk ebből a háborúból” – jelentette ki Orbán Viktor néhány héttel a június 9-i EP-választások előtt. Hozzátette: „most Robert Ficot átmenetileg elvesztettük, de keresek új szöveteségest” a „háborúellenes”, „békepárti” politikában.
Az interjú végén a kínai elnök múlt heti látogatása is szóba került. A miniszterelnök szerint Kína néhány év alatt a világ élvonalába tört, sok mindenben ők a legjobbak most, ezért úgy fogalmazott:
„Nem akarom a magyar gazdaság érdekeit ideológia vagy geopolitikai alá rendelni.”
Orbán ezzel kapcsolatban arról is beszélt, azt szeretné, ha Magyarország a nyugati és a keleti technológia találkozópontja lenne, így „Oroszország, Kína vagy éppen Vietnám esetében nem tulajdonítok neki jelentőséget, hogy milyen a politikai berendezkedésük”. A kínai elnök magyarországi látogatását Orbán Viktor mérföldkőnek nevezte.