Orbán az EU soros elnökségének kérdéséről: "Ez csak baloldali macera"

Belpol

Orbán a Kossuth Rádióban méltatta a nemrég beadott jövő évi költségvetést, és azt is elmondta, hogy imádkozott is Erdogan török elnök győzelméért a választásokon.

Ismét Orbán Viktor miniszterelnök volt a Kossuth Rádióban Törőcsik Zsolt műsorvezető vendége péntek reggel, akivel elsőként a jövő évi költségvetésről esett szó. "Nem az ő dolguk" – közölte Orbán azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság szerint ki kéne vezetni a rezsicsökkentést és az extraprofitadót, szerinte ezzel azt javasolják, hogy tegyék tönkre a gazdaságot és a családokat, ne vegyék el az extraprofitot, hanem a családoknak kelljen kifizetni az extra költségeket.

Orbán szerint ezzel valójában megszorításokat javasolnak, pedig a kormány az emberek támogatásával folytatja ezt a harcot, mert egy baloldali nyugdíjas is egyetért azzal, hogy ne kelljen többet fizetnie, ezért "ékesszóló blabla nyelven" meg kell köszönni az EU-nak, hogy gondoltak ránk, tettek jó javaslatokat is, azokat meg kell fontolni, de mindent, ami a megszorítások irányába hat, azt el kell vetni. Hangsúlyozta, hogy a költségvetés nemzeti hatáskör, ezért az EU megmondhatja, hogy a költségvetési hiány és az államadósság mennyi legyen, ezeket joggal várják el, és ezek a 2024-es költségvetésben csökkenni is fognak, de nem is azért, mert Brüsszel ezt követeli, hanem mert Magyarországnak is érdeke, és háborús időkben fegyelmezetten kell gazdálkodni.

A benyújtott jövő évi költségvetésről azt mondta, meg kell védeni a nyugdíjakat, mert a nyugdíjasok korábban ezért is fordultak szembe a baloldallal, mert az nem tette ezt meg, és meg kell védeni a családokat is. A 2024-es szerinte "védelmi költségvetés" lesz, és ha nem lenne háború, boldogabb lenne, de mindent, ami számukra fontos, azt meg tudják védeni a háború ellenére is. Orbán méltatta a pénzügyminiszter Varga Mihályt is, mondván nagyon régóta van hivatalban, szerinte talán csak Andrej Babis volt cseh miniszterelnök volt hozzá fogható, ezért biztonságban érzi az országot, ha a pénzügyminiszter hozza a költségvetést és megmondja, hogy mi fér bele.

Arra a felvetésre, hogy 6 százalékos inflációval számol a jövő évi költségvetés, pedig most 24 százalékos, Orbán közölte, reméli, hogy már csak 22 százalékos, majd kifejtette, hogy az infláció nem magától megy fel-le, hanem "akarat és erő van mögötte", le kell törni, harcolni kell ellene, és a kormány komoly vállalása, hogy letörje egyszámjegyűre az év végére. Az energiaárak elszállásáról is szólt, mondván Magyarországnak sok energiára van szüksége a sok új beruházás miatt. Szerinte ha a tervezett paksi kapacitás már meglenne, akkor csökkenne a kiszolgáltatottság, de "Brüsszelben annyit akadékoskodtak" – szerinte a magyar baloldal kérésére –, hogy csúszik a paksi beruházás, de így is le kell vinni az inflációt. Ha nem lenne háború, hanem tűzszünet, akkor sokkal gyorsabban csökkenne az infláció – közölte.

A paksi beruházás valódi helyzetéről itt írtunk korábban:

A háborúról szólva Orbán azt mondta, "Keleten a helyzet változatlan", durva szakaszába lépett a háború, majd azon háborodott fel, hogy Karácsony Gergely budapesti főpolgármester egy interjúban úgy fogalmazott, hogy háborúban állunk Oroszországgal, Orbán szerint ilyet épelméjű ember nem mond. Orbán hangsúlyozta, hogy Magyarország nem áll háborúban Oroszországgal, és nem is fog, amíg ez a kormány van, majd azt fejtegette, hogy Ukrajna nem tud nagy hadászati támadásokat indítani, mert szerinte a támadó félnek mindig több a vesztesége, és Oroszország nagyobb népességű,

ezért még azelőtt kell tűzszünetet kötni, mielőtt az ukránok megindítanák az ellentámadást.

Orbán ismét a szankciós politika ellen beszélt, majd közölte, hogy szerinte a következő választásokon majd le fogják váltani azokat a kormányokat, akik nem változtatnak az álláspontjukon a háborúval kapcsolatban, mert lehet erkölcsileg támogatni az ukránokat, de hogy mit kell vállalni a támogatásukért, arról már megoszlanak a vélemények. Szerinte nő a békepártiak száma, és azt fogják mondani, hogy a magyaroknak igaza volt. Hozzátette, ez alól kivétel lehet a közép-európai régió, mert az közelebb van a háborúhoz, és kiemelte például a lengyel kormány hozzáállását a kérdéshez.

"Ha magyar vagy, akkor állni kell a sarat" – mondta Orbán azzal kapcsolatban, hogy az Európai Parlament szeretné, ha Magyarországtól elvennék az EU jövő évben esedékes soros elnökségét. Orbán szerint a történelem arra tanítja az embert, hogy ki kell állni az érdekekért, mert

csak "baloldali macera", hogy el akarják venni az EU soros elnökségét Magyarországtól,

nem is kell vele foglalkozni, mert hogy ki a soros elnök, azt szabályozzák a jogszabályok. Orbán azt is mondta, hogy jó kapcsolatot kell kialakítani az EU- és NATO-országokkal, amik a szövetségeseink, még akkor is, ha a baloldali kormányaik "időnként macerálnak minket".

Orbán azt is mondta, hogy óriási megkönnyebbüléssel vette, hogy Erdogan elnök nyert ismét Törökországban a választásokon, ő nem csak szurkolt, de imádkozott is érte, mert "óriási tragédia lett volna", ha nem Erdogan nyer. Szerinte ugyanis Erdogan kihívója Soros György embere volt, úgy, ahogy a magyar választásokon is, és az Erdogan által Törökországban tartott 4 millió menekültet rászabadították volna Európára. Orbán szerint az orosz gáz Magyarországra jutása miatt is fontos Erdogan, aki ráadásul békepárti is. Azt fejtegette, hogy Magyarországnak Németországra, Oroszországra és Törökországra kell figyelnie, ebben a háromszögben kell tájékozódnia, és most jól alakulnak a dolgok, bár Németország felé talán kevésbé.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.