442 igen szavazattal, 144 ellenszavazat és 33 tartózkodás mellett megszavazta az Európai Parlament azt a határozatot, amely nyomást szeretne gyakorolni az Európai Tanácsra, hogy a magyar kormány ne tarthassa meg 2024 második felében a rá eső soros uniós elnökséget – írja a 24.hu.
Az elfogadott határozat részletesen sorolja fel, hogy az Európai Parlamentnek mi a problémája a magyar kormány működésével. Ezek között előkerülnek
- a választásokkal kapcsolatos kritikák,
- az üzleti szereplők megfélemlítése,
- a rendeleti kormányzás,
- a hetes cikk szerinti eljárás,
- az országspecifikus ajánlások teljesítésének hiánya,
- a befagyasztott pénzek,
- valamint az Európai Ügyészséghez való csatlakozás elmaradása is.
A parlament a sajnálatát fejezi ki, hogy a bizottság nem lépett fel elég határozottan a hetes cikk szerinti eljárásban Magyarország ellen, egyúttal felkéri a testületet, hogy a Magyarország ellen folyó eljárásokban képviselje határozottan az eredeti szerepkörét, amely szerint a bizottság a szerződések őre. A határozatban az is szerepel, hogy azok a mérföldkövek, amelyeket a bizottság kér a magyar kormánytól a pénzekért cserébe, önmagukban nem elegendők ahhoz, hogy megoldják a magyar jogállam problémáit.
A határozat szerint a bizottságnak meg kell oldania, hogy ne essenek el a pénzektől azok, akiknek ezek végső soron járnak, tehát a magyar állampolgárok és cégek. Ezért arra kérik a bizottságot, hogy oldja meg a pénzek elosztását kormányzati szereplők nélkül. A lényegi rész a 11-es pont, amelyben ez áll: az uniós soros elnökség nagyon fontos az uniós jogalkotásban, és kétségbe vonják, hogy a magyar kormány el tudná látni ezt a feladatot, írja a 24.hu.