Orbán az ösztöneire hallgat, amikor kórházakat látogat

  • narancs.hu
  • 2020. április 10.

Belpol

Megfigyelései alapján 8000 lélegeztetőgépre lenne szükség a járvány tetőpontján.

Orbán Viktor újabban kórházakba látogat el, a Kossuth Rádión adott interjújában elmondta, hogy talán nincs erre szükség, viszont az ösztönei azt súgják, mennie kell. A látogatások alkalmával jött rá arra, hogy elég nagy a bizonytalanság az olyan egyszerű kérdéseknél, mint az, hogy hány intenzív ágy, működő lélegeztetőgép van, illetve lesz-e elegendő orvos és ápoló, ha igazán berobban a járvány. Orbán azzal számol, hogy az egészségügyi dolgozók 20%-a meg fog fertőződni. „Amikor majd a nagy terhelés alatt leszünk, 7500-8000 olyan intenzív kórházi ágy és lélegeztetőkészülék is kellhet, ahol az időseket - mert leginkább róluk van szó - el tudjuk látni, és életet tudunk menteni” – mondta. Jelenleg 2000 ilyen gép van, ezt kell majd valahogy felemelni 8000-re.

Orbán a Szent János Kórházban tett meglepetésszerű látogatást

Beöltözött és megtekintett. Orbán Viktor Facebook-oldalán, a saját járvány-időszámítása szerinti 29. napon újabb videót tett közzé, amelyen ezúttal az látható, hogy a magyar miniszterelnök a Szent János Kórházban tett látogatást. A videón látszik, hogy Orbánnal az ott dolgozók közölték, hogy beöltözés nélkül, csak maszkban nem lehet még csak nézelődni sem.

Az interjúban beszélt a héten bejelentett gazdasági mentőcsomagról, ami szerinte működni fog. „Megoldja a bajokat, visszaadja a munkahelyeket, növekedési pályára állítja a gazdaságot” – fogalmazott. Ami pedig az ellenzéki kritikákat illeti, Orbán értékelése szerint csak az foglalkoztatja most a többi pártot, hogyan tud majd később kormányra jutni, „de egy idősotthon működtetésével sem tudnak megbirkózni”.

Nézzünk együtt a jövőbe!

Mit tesz, és mit tehet a járvány ellen az ellenzék, a honvédség, az önkormányzat? Olvasni jó. Elgondolkozni a jövőn pedig szerfelett izgalmas is lehet, és még a hétköznapokban is jól hasznosítható dolgok sülhetnek ki belőle. Belelátni a jövő bármely kicsiny szeletébe: nincs is annál kecsegtetőbb dolog.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.