Orbán bejelentése későn jött, éppen a katasztrófa előtt - mondják a szakértők

Belpol

Egyes halálesetek elkerülhetőek lettek volna, ha hamarabb szánja el magát a kormány. Szakértők szerint a bejelentett intézkedések lassítani fogják a járvány terjedését, de az eredményeket csak hetekkel később látjuk majd.

„Jobb később, mint soha című történet.” Így összegezte lapunk megkeresésére Falus Ferenc korábbi országos tiszti főorvos Orbán Viktor hétfői bejelentését. Ahogyan arról a Narancs.hu is beszámolt, a járvány elleni védekezés jegyében egyebek mellett este 8 és hajnali 5 óra között kijárási korlátozás lép életbe, bezárnak az éttermek, üzletek, szállodák, a szabadidős létesítmények, a családi összejöveteleken csak 10 fő vehet részt, a középiskolákban átállnak a digitális oktatásra.

Falus szerint az intézkedés valamelyest visszafogja a járvány terjedésének az ütemét. Hozzátette, az egészségügyet már nem lehet tovább terhelni, mert akkor csökken az ellátás minősége, ami katasztrófához vezethet, ugyanis nincs megfelelő számú szakember. Fontos hangsúlyozni, hogy a mostani szigorítás azokon nem fog segíteni, akik már elkapták a vírust, egyes halálesetek megelőzhetőek lettek volna.

„Egyértelműen hamarabb kellett volna ezeket az intézkedéseket meghozni. Hogy pontosan milyen hatást váltanak ki, azt csak 2-4 hét múlva fogjuk látni” – ezt már mondta Balkányi László, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) korábbi munkatársa mondta lapunki kérdésére. Hozzátette, a döntések mindenképpen jó irányba terelik a járványt, hiszen minden olyan lépés, ami csökkenti a kontaktus számokat (iskolák lezárása, rendezvénytilalom stb.) gátolja a vírus terjedését.

Miért csak most?

Orbán Viktor miniszterelnök pénteken találkozott az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) tagjaival. Falus Ferenc szerint meglehet, a jelenlévő szakértők győzték meg a kormányfőt arról, hogy eddig felelőtlen járványügyi döntéseket hozott. Balkányi László szerint a kormány megpróbálta fenntartani a gazdaság működését, életvitelét, ezért nem határoztak komolyabb lépésekről, pedig valószínűleg jobb lett volna hamarabb elhatározniuk magukat, mert a halálozási adatok kiugróak voltak. A szakember úgy vélte, a mostani döntés mögött feltehetőleg a közvélemény nyomása is szerepet játszott (főleg a nézők előtt tartott labdarúgó-mérkőzéseket illetően), valamint a közelmúltban derült ki, hogy a koronavírus szennyvízben mért koncentrációja emelkedő tendenciát mutat, ami „előremutató adat”, tehát belőle lehet jósolni a járvány terjedését illetően.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.