„Jobb később, mint soha című történet.” Így összegezte lapunk megkeresésére Falus Ferenc korábbi országos tiszti főorvos Orbán Viktor hétfői bejelentését. Ahogyan arról a Narancs.hu is beszámolt, a járvány elleni védekezés jegyében egyebek mellett este 8 és hajnali 5 óra között kijárási korlátozás lép életbe, bezárnak az éttermek, üzletek, szállodák, a szabadidős létesítmények, a családi összejöveteleken csak 10 fő vehet részt, a középiskolákban átállnak a digitális oktatásra.
Falus szerint az intézkedés valamelyest visszafogja a járvány terjedésének az ütemét. Hozzátette, az egészségügyet már nem lehet tovább terhelni, mert akkor csökken az ellátás minősége, ami katasztrófához vezethet, ugyanis nincs megfelelő számú szakember. Fontos hangsúlyozni, hogy a mostani szigorítás azokon nem fog segíteni, akik már elkapták a vírust, egyes halálesetek megelőzhetőek lettek volna.
„Egyértelműen hamarabb kellett volna ezeket az intézkedéseket meghozni. Hogy pontosan milyen hatást váltanak ki, azt csak 2-4 hét múlva fogjuk látni” – ezt már mondta Balkányi László, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) korábbi munkatársa mondta lapunki kérdésére. Hozzátette, a döntések mindenképpen jó irányba terelik a járványt, hiszen minden olyan lépés, ami csökkenti a kontaktus számokat (iskolák lezárása, rendezvénytilalom stb.) gátolja a vírus terjedését.
Miért csak most?
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken találkozott az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) tagjaival. Falus Ferenc szerint meglehet, a jelenlévő szakértők győzték meg a kormányfőt arról, hogy eddig felelőtlen járványügyi döntéseket hozott. Balkányi László szerint a kormány megpróbálta fenntartani a gazdaság működését, életvitelét, ezért nem határoztak komolyabb lépésekről, pedig valószínűleg jobb lett volna hamarabb elhatározniuk magukat, mert a halálozási adatok kiugróak voltak. A szakember úgy vélte, a mostani döntés mögött feltehetőleg a közvélemény nyomása is szerepet játszott (főleg a nézők előtt tartott labdarúgó-mérkőzéseket illetően), valamint a közelmúltban derült ki, hogy a koronavírus szennyvízben mért koncentrációja emelkedő tendenciát mutat, ami „előremutató adat”, tehát belőle lehet jósolni a járvány terjedését illetően.