Zelcsényi Miklós, aki korábban az Ultrabalaton és más hasonló versenyek főszervezője volt, tavaly önkéntesként csatlakozott Magyar Péterhez, ma már a Tisza Párt rendezvényigazgatójaként nyilatkozik. A 444.hu most arról ír, hogy Zelcsényi egy korábbi verseny esetében az Orbán Viktor fogorvosaként emlegetett Bátorfi Bélával is üzletelt egy korrupciógyanús ügyben.
Az ügy a 2017. augusztus végi Budapestman Triatlon Országos Bajnokság nevű sportversenyt érinti, amit a Zelcsényi tulajdonában álló, mostanra végelszámolás alá került Budapestman Kft. szervezett. Akkor Bátorfi Béla volt a Magyar Triatlon Szövetség (MTSZ) elnöke, a szövetség pedig mintegy 180 millió forint állami támogatást adott a verseny szervezésére. Ezzel nincs is semmi gond, viszont utána a verseny szervezői több feladatra is Bátorfi Bélának a körét bízták meg. Vagyis Bátorfi Béla állami forrást irányított Zelcsényiékhez, majd ennek a pénznek a jelentős része megbízások formájában a Bátorfihoz köthető cégekhez vándorolt tovább.
A furcsaságra Csőgör Péter figyelt fel, aki akkor még az MTSZ ellenőrző testületének elnöke volt, illetve gazdasági főnyomozó egy budapesti kapitányságon. Azóta kirúgták, ellenzéki aktivistaként lett ismert, legutóbb például Orbán Viktor tavaly október 23-i beszéde alatt egy táblát tartott fel, majd elvitték a TEK-esek. Szerinte a rendőri állásából a politikai véleménye és az MTSZ-nél végzett munkája miatt kellett távoznia, 2018 decemberében ugyanis átvizsgálta a szövetség teljes könyvelését két évre visszamenően, és akkor talált rá a Budapestman versenyhez kapcsolódó szerződésekre. 2019-ben feljelentést is tett, ami azonban nem haladt gyorsan – mint Csőgör jelezte, a nyomozást egyébként a Budapestman akkori versenyigazgatójának testvére vezette a NAV-nál –, majd az ügy átkerült egy másik osztályhoz, de máig nincs eredménye.
A lap azt írja, összesen 17 olyan cég tűnik fel Zelcsényi Budapestman Kft.-jének partnereként, amelyek gyanút keltettek Csőgör Péterben, és összesen több mint 32 millió forint került olyan gazdasági társaságokhoz, amelyek összeköthetők Bátorfival. Bár van olyan szerződés is, amit egyenesen a Dr. Bátorfi Agria Kerékpár és Triatlon Klubbal kötöttek, a szerződött cégek nagy része Szűcs Lászlóhoz kapcsolható, aki Bátorfi Béla állandó partnere, üzlettársa. Szűcs László az MTSZ-ben is elnöki tanácsadó volt akkor is, amikor Zelcsényi a cégeivel szerződött a Budapestman verseny kapcsán. További furcsaság, hogy öt fogászati cég is végzett rendezvényszervezéshez kapcsolódó feladatokat Zelcsényi triatlonversenyén, ezeket orosz állampolgárok alapították; de olyan cégekkel is szerződtek, amelyek ifjabb Mudura Sándor erdélyi milliárdoshoz kötődtek, akivel Bátorfi máskor is üzletelt.
Csőgör feljelentése szerint a Budapestman kérdéses szerződéseinek egy része túlárazott volt, tíz esetben pedig konkrétan fiktív formaszerződéseknek tűntek. Sok esetben ugyanaz a szerződés dátuma és a befejezés, illetve teljesítésigazolás dátuma is. Több esetben különböző cégek számlái egymás utáni számlatömbökből lettek kiállítva.
Zelcsényi Miklós tehát, aki mostanság a Tisza párt országjárásait szervezi, 2017-ben egy verseny szervezése kapcsán a NER magas köreinek cégeivel szerződött több tízmillió értékben, az ügyben nyomozás is indult, de azóta sincs eredménye.
Zelcsényi Miklós a lap kérdéseire azt felelte, nem kötött fiktív szerződést a Balatonman triatlonverseny kapcsán 2017-ben, a büntetőügyről azt mondta, az elmúlt hat évben soha senki nem kereste a rendőrségtől, nem tett semmiféle vallomást, és nincs tudomása bármilyen nyomozati cselekményről. Azt mondta, „minden egyes tételt, ami állami támogatáshoz kötődött, azt leadtuk, és az EMMI befogadta azokat”. „Ha az a tény, hogy egy cég Szűcs László tulajdonában van, az bűn, akkor bűn. De én nem gondolom, hogy ez bűn lenne.”
Arra a kérdésre, hogy Bátorfi és az ő hivatalos tanácsadója, Szűcs miért részesülhetett anyagi haszonból az általuk kiosztott forrásból, azt felelte, hogy „azt senki nem firtatja, hogy Bátorfi Béla a személyes kapcsolatrendszerén keresztül milyen összegű támogatásokat tudott intézni a triatlonszövetségnek. Csak az a baj, hogy itt visszakerültek hozzá ezekből az állami támogatásokból. Ami nem egy titok. És nem újdonságot mondok el a magyar sportfinanszírozásról amikor azt mondom, hogy a mai napig akkor működik az állami sportfinanszírozás, hogy ha olyan a vezetés, aki tud állami büdzsét kilobbizni”. Azt tagadta, hogy ezeket az összegeket kötelezően kellett volna visszaosztani, szerinte azok mögött valós teljesítés volt. „Csőgör Péter pedig egy elmebeteg bajkeverő” – tette hozzá.
A Tisza Párt sajtóosztálya azt közölte, hogy karácsony előtt jutottak el hozzájuk információk Zelcsényi korábbi munkáiról, ezután beszéltek vele, de „nem tud róla, hogy bármilyen büntetőeljárás folyna ellene. Elmondta, hogy az említett sikeres versenyt jóval a korábbi hasonló rendezvény bekerülési ára alatt sikerült megszervezni. Büszke a szakmai és üzleti múltjára.” Azt is leszögezték: „Miklós nem tagja a párt semelyik testületének, abban semmilyen pozícióval nem rendelkezik. Nyár óta önkéntesként dolgozik, feladata a rendezvények koordinálása. Ebben óriási tapasztalata van, mivel hazánk legnagyobb szabadtéri sporteseményének a sikeres főszervezője volt.”
A Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint a 2019-ben indult eljárást „a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanúja miatt” máig folytatja, és a nyomozás továbbra is „felderítési szakban” van.