Orbán: "Nyakig vagyunk a negyedik hullámban, és a neheze csak most következik"

Belpol

Orbán szerint a tudomány nem egy vallás, hogy mindent el kell hinni neki, de az oltás tényleg életet ment. Újabb intézkedéseket nem említett a rádióinterjújában. 

Nyakik vagyunk a negyedik hullámban, és a neheze csak most következik – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban péntek reggel. Azt mondta, bíznak benne, hogy az eddigi intézkedések elegendőek lesznek, de a számok emelkedni fognak, és nem mindegy, hogy ki hogyan vészeli át a vírust.

Hangsúlyozta, a védelmi intézkedések nem védenek meg a vírustól, csak a járvány terjedésének sebességét lassítják, de szükséges az oltás, és a virológusok szerint a második oltás után 4-6 hónappal csökken a védettség, ezért kell a harmadik oltás is. 

Mint fogalmazott, ha mindenki be lenne oltva, "ez csak hullámocska lenne", és csak akkor nem lesz ötödik hullám is, ha mindenki beoltatja magát, viszont így, hogy az oltatlanok húzzák és halasztják a dolgot, így elhúzzák a járványt is, pedig mindenkinek be kellene oltatnia magát, vagy meghal. 

Orbán azt is mondta, szerinte december közepére már lesz olyan virológus, aki eldönti, hogy az 5-12 éveseket be lehet-e oltani, és ha eldöntik, akkor lehetővé teszik ezt is

Nem lehet rendőrrel kísérni az embereket az oltásra, meg kell győzni az oltáselleneseket – fogalmazott, hozzátéve, hogy abban megérti az oltáselleneseket, hogy ő sem hisz el mindig mindent a tudománynak, mert van, ami tényleg évtizedekbe telik, hogy beigazolódjon,

"a tudomány nem egy vallás, nem az Isten, akiben feltétel nélkül meg lehet bízni, meg hinni benne, de a tudománynak bizonyított eredményei vannak",

de nincs ok most a nagyobb bizalmatlanságra, az oltás menti meg az életünket, nem kell bizonytalannak lenni. 

10 milliónyi oltás van, negyedszer is be lehet oltani mindenki – tette hozzá, majd arról beszélt, hogy az oltás jól meg van szervezve, és megdicsért mindenkit, aki ebben részt vesz. 

Azt is mondta, hogy a "vezetésnek" minden hullám után van egy dossziéja, amit eltesz, ezért utána mindig tudják, hogy mikor mit kell tenni. Elmondása szerint most is így van ez, most épp ott tartanak, hogy a

rendvédelemben és az egészségügyben felmondási tilalmat rendeltek el, ettől senki se boldog, de van egy menetrend. 

A kiskunhalasi járványkórházról – amely sajtóhírek szerint az egészségügyi dolgozók hiánya miatt nem nyitott meg eddig – azt mondta, az egy kiemelt járványkórház lesz, nem a szokásos megyei kórházi igazgatási rendben fogják kinyitni, csak ha valahol feltorlódnak az országban a betegek, és vezényelni fognak oda orvosokat központi irányítás alatt, a következő1-2 napban már meg is tudnák nyitni, de eddig nem kellett. 

A benzinár hatósági maximalizálásáról azt mondta, régóta harcot vív a baloldallal a rezsicsökkentésről, ez egészült most ki a benzinárral, amit eddig a piacra bíztak, mint fogalmazott, helyesen, a legjobb, amikor a kormánynak nem kell beavatkoznia, de van, amikor be kell, amikor az árak az égbe mennek, és ez hosszan így is marad, akkor reagálni kell, mert a benzinár beépül minden más árba is.

Azt mondta, volt egy vita arról, hogy mikor kell beavatkozni, de Orbán azt képviseli, hogy "nem kell ilyenkor gatyázni". Szerinte a horvátok csináltak még valami hasonlót a magyar kormányhoz, de ők 530 forint környékén húzták meg az árat, Orbán meg azt mondta, ő úgy gondolta, hogy "ha vágunk, akkor vágjunk rendesen". Szerinte a baloldal mindig is "rezsiellenes" volt, és piaci árakat követelt, most 3 hónapra van ez, januárig, de lehet hosszabbítani. 

Hozzátette, ilyenkor egy-egy rizikósabb döntésnél mindig megmérik a közvélemény alakulását is,

most a méréseik szerint 80 százalék felett van azoknak az aránya, akik támogatják a benzinár fixálását,

"a baloldaliak meg nem támogatják, de bár 80 százalékos támogatottságot tudnánk felmutatni minden döntésünknél". 

Arról is beszélt, hogy lehetővé tennék, hogy a kisvállalkozók is fizethessenek olcsóbb rezsit. 

"A brüsszeli bürokrácia vért hány a rezsicsökkentéstől",

eldobják a tollaikat, és nincsenek ehhez hozzászokva, mert Brüsszelben a multik diktálnak, ilyenkor pedig tőlük vesznek el profitot – mondta. Orbán szerint a baloldal a multik oldalán állt mindig is, amik kiviszik a profitot az országból, szerinte azért, mert lekötelezettek a multiknak, de a helyzetre amúgy is az lenne a megoldásuk, hogy használjunk kevesebb rezsit meg kevesebbet az autót, meg üljünk többen egy autóba, és erről megvan az emberek véleménye. 

A 13. havi nyugdíj visszaépítése a következő évi költségvetés kiadásai között lesz, a vártnál gyengébb harmadik negyedévi gazdasági növekedés az ezévi terveket veszélyezteti – mondta a gazdaság helyzetéről. Korábban azt mondták, hogy ha lesz többlet 2021-ben, akkor a családosoknak kell visszaadni az adót, de ő "óvatos duhajként" 5,5 százalékos növekedésnél határozta meg ezt a mértéket, ez szerinte továbbra is meglesz, csak a legoptimistább várakozásokhoz képest lesz alacsonyabb a növekedés. 

Szerinte ennek az az oka, hogy néhány terméket világszinten bizonyos helyeken állítanak elő, de ha egyes termékeket nem tudnak előállítani, akkor megremeg az egész, most a pandémiából kifele jövet megugrott a kereslet, amit nem tudnak kiszolgálni, chiphiány van az autóiparban, ezért a magyar autógyárak, amik 3 műszakkal is mehetnének, csak egy műszakkal mennek. Ha a globális ellátási láncok működnének, lehetne magasabb a gazdasági növekedés, nem a magyar gazdasággal volt a baj – hangsúlyozta. 

Hosszan beszélt a nyugdíj fontosságáról, hogy milyen fontos az idősek megbecsülése, és hogy januárban visszaépítik a 13. havi nyugdíjat, amit kipréselnek a költségvetésből, nem csak azért, hogy több pénzt kapjanak, hanem mert mutatja, hogy hogyan gondolkodnak az idősekről. A 25 év alattiak adómentességét is méltatta.  

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.