Orbán szerint az irigy nyugat-európaiak a sikereink miatt támadnak bennünket

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. június 24.

Belpol

Pedig mi vagyunk az európai gazdaság motorja, vagy valami olyasmi.

Orbán Viktor miniszterelnök szerint Brüsszel alapvetően azért támadja őt, mert határozottan képviseli a magyar kormányzat és a visegrádi országok (V4) politikáját, amely ma sikeresebb, mint Európa nyugati felének politikája.

"A kritikák egy részét nem Magyarország, hanem a V4-ek miatt kapom. Azért támadnak, mert sikeresek vagyunk. Ne feledjük, hogy az Európai Unión belül is van verseny" – jelentette ki a magyar kormányfő a TA3 szlovák kereskedelmi televízió Politikában (V politike) elnevezésű vasárnapi vitaműsorában. "Vannak, akiket sért Közép-Európa gyors fejlődése" – jegyezte meg Orbán Viktor. Úgy vélte: ezt a nyomást ki kell bírni, és Nyugat-Európának el kell fogadnia, hogy ma a V4-ek az EU gazdasági motorja, s nélkülük nem lenne gazdasági növekedés az unióban.

Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök, Orbán Viktor beszélgetőpartnere szerint az idő a migrációs probléma megoldásában is a visegrádi négyeket igazolta, Nyugat-Európa is "végre kezd felébredni és átveszi a visegrádi álláspontok egy részét".

Hozzátette: Nyugat-Európa nem volt hozzászokva ahhoz, hogy a posztkommunista országoknak is lehet véleménye, de "erre jogunk van", mert "sikeresek vagyunk", s "lakosságunk, nemzeteink érdekeit védjük".

Orbán Viktor és Peter Pellegrini egybehangzóan alapvető fontosságúnak minősítette a külső schengeni határok védelmét. "Egy határ nem ementáli sajt" – fogalmazott a szlovák kormányfő.
Egyetértettek abban is, hogy a belső határellenőrzések felújítása nem a jövőbe vezető út. A magyar kormányfő támogatásáról biztosította Pozsonyt, amely azt kérte Bécstől, hogy vizsgálja felül a Horvátjárfalu-Kittsee (Jarovce-Kittsee) közúti határátkelőn bevezetett osztrák ellenőrzéseket. Közös volt az álláspont abban is, hogy nem Brüsszel, hanem az egyes tagállamok joga eldönteni, kit fogadnak be országukba.

Egybehangzóan elfogadhatatlannak minősítették, hogy Brüsszel az európai uniós támogatási alapokból való kifizetéseket a migránsok befogadásától tegye függővé. Orbán Viktor kijelentette: az uniós támogatások rendszere nem egyirányú utca, a Nyugat még többet profitál Közép-Európa gazdasági eredményeiből. (Az Európai Bizottság amúgy nem javasolt ilyesmit, a következő hétéves uniós büdzsé tervezete szerint csupán minimális súllyal vennék számításba a bevándorlást az egyes régiók kohéziós támogatásának megállapításakor, a döntő faktor továbbra is az egy főre jutó GDP maradna.)

A műsorvezető a "Stop Soros" törvénycsomagot érintő felvetésére Orbán Viktor ezt mondta: egy nagyon veszélyes pénzügyi spekulánsról beszélünk, aki arra használja a pénzét, hogy politikai változásokat eszközöljön bizonyos országokban, köztük Magyarországon; az elfogadott törvény Magyarország érdekeit védi. Peter Pellegrini kijelentette: Szlovákiában is szükséges lenne az úgynevezett harmadik szektor, az NGO-k szigorúbb ellenőrzésére, pénzügyeik átláthatóbbá tételére.

A beszélgetésben mindkét politikus rendkívül jónak és problémamentesnek nevezte a magyar-szlovák viszonyt. Orbán Viktor úgy fogalmazott, sikeres bizalomépítés folyik a két ország között, Peter Pellegrini pedig azt mondta, hogy "nincsenek semmiféle problémáink".

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.