Orbán Viktor: „A magyar nem szerencsejátékos fajta. Nem hazardírozik a hazájával”

  • narancs.hu
  • 2018. október 23.

Belpol

Kampánybeszédet mondott a miniszterelnök. ’56 elárulásáról vagy a szuverenitásról éppúgy szólt, mint Sorosról, Brüsszelről, na meg az aktuális célról, a 2019-es EP-választásról.

Matematikapéldával kezdte ünnepi beszédét Orbán Viktor. Azzal a furcsasággal, miszerint két negatív szám szorzata pozitív. A miniszterelnök párhuzamot vont a magyarok forradalmaival, amelyeket bár elveszítettünk, az eredmény szerinte mégis pozitív.

„A magyar nem szerencsejátékos fajta. Nem hazardírozik a hazájával” – hangsúlyozta a miniszterelnök. „Ha kell, remény nélkül is tud harcolni.”

„Tisztelet a bátraknak”

Az ’56-os szabadságharcosok észszerű döntést hoztak. Egyik oldalon a biztos enyészet reménytelensége várt rájuk, a másikon a vissza nem térő utolsó lehetőség. Megpróbálták, ahogy csak mi, magyarok tudjuk. Egységben, tiszta szívvel, a rossz vitákat sutba dobva. Bátran, mint Nándorfehérvárnál, és tiszta szívvel, mint 1848 márciusában – emlékeztetett Orbán.

false

 

Fotó: MTI

 

Nem volt olyan rég: bedeszkázott égbolt, rossz alkuk, alakoskodás, lapos félrenézések, bezárt szívek és bizalmatlanság – mondta beszédében Orbán Viktor a pártállami időket felidézve. „A diktatúrák rideg hétköznapjai visszanyesik a szabadságot. Ettől mentettek meg bennünket az ’56-osok. Nem az emberi gyengeséget, a meghasonlást, hanem a bátorságot, hősiességet kaptuk útravalónak. Ezért tudtunk a kommunista elnyomás alatt is büszkék lenni a hazánkra.”

Majd a miniszterelnök felidézte a magyar történelem vérzivataros századait, hogy a sok negatívum hogyan adott ki végül nagy pluszt.

„Európa nemzetek hazája, nem olvasztótégely”

A pesti srácoknak ott a helyük az örök magyar hősiesség panteonjában – mondta Orbán Viktor, és rátért az 1989-es rendszerváltásra. Leszögezte: mi akkor is európaiak voltunk, amikor Jaltában eladtak minket, vagy ’56-ban cserbenhagytak bennünket. Ezzel pedig rá is tért az erőpróbára, amely Európára vár.

„Ki gondolta volna, hogy Európát nem kívülről fenyegetik, hanem saját magát sodorja a bukás szélére? – búslakodott a kormányfő. De persze nem sokáig: – Az európai emberek nemzetek fiaiként jönnek a világra” – jelentette ki, majd kisebb kitérők után megállapította: Európa nemzetek hazája, nem olvasztótégely.

false

 

Fotó: MTI

Nyilván meglepődtünk volna, ha Orbán Viktor kihagyja a „migránsokat” beszédéből. De nem. Mert Orbán olyan képet vizionált, mely szerint katonai korú fiatalok szorítják vissza az európaiakat. A magyar kormányfő az EU-s „bevándorláspártiakat” és a multikulturalizmus szidalmazta.

De Orbán persze elért Soros Györgyig is: „A brüsszeli élcsapat a migrációt esélynek tartja”, hogy egy egységes birodalom váltsa fel a nemzetállamok Európáját – és persze Soros kottájából játszanak.

Orbán Viktor harcot hirdetett 2019-re. Nem hagyta szó nélkül a jövő májusi EP-választást sem. „Álljunk sorompóba” – adta ki a jelszót Orbán, aki szerint „nem fogunk lemondani a hazánkról semmiféle birodalom vagy globális kormányzás érdekében”.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.