Jelentősen csökkent a leszerelésüket kezdeményező rendőröknek a száma azóta, hogy kiderült, komoly bérfejlesztéssel számolhatnak már szeptember elsejétől – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a Narancs.hu-t.
Lapunk legfrissebb, nyomtatott kiadásában foglalkoztunk részletesen azzal, hogy az új kata-törvényt övező demonstárciók árnyékában bejelentett rendőri bérfejlesztés milyen hatást gyakorolhat a rendőrségi állományra. Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára megkeresésünkre azt mondta, a járványt megelőző időszakban évente ezer, majd évi 2-2,5 ezer rendőr is leszerelt, tavaly pedig, amikor volt néhány hónapnyi lehetőség a távozásra, 1300-an hagyták el a pályát (a mostani leszerelési tilalom idén május 31-én ért véget). Felméry Zoltán közgazdász, több egyetem tudományos munkatársa a rendelkezésére álló információk alapján pedig azt mondta, a mintegy 50 ezres rendőrségi állományból 37–39 ezer fő hivatásos, a többiek a háttérmunkát végző közalkalmazottak, az ún. riaszosok. Úgy vélte, 3–4 ezer ember hiányzik a rendszerből, minden tizedik pozíció betöltetlen.
Azt még a Magyar Hang derített ki a közelmúltban, hogy a járvány miatti leszerelési tilalom után, június 1. és 8. között 299 hivatásos állományú rendőr nyújtotta be a lemondási kérelmét.
Azonban a júliusban bejelentett bérfejlesztés értelmében két ütemben a tiszthelyettesi állománynál átlagosan 30-44 százalék közötti, a tiszteknél 18-25 százalékos béfejlesztés lesz. Ez azt jelenti, hogy szeptember elsejével a tiszthelyettesek az eddigi bruttó 267 ezer forint helyett 384 ezer forintos, a pályakezdő tisztek bruttó 393 ezer forint helyett 510 ezer forintos illetményből gazdálkodhatnak.
A Magyar Narancsban megjelent cikkünk írásakor egkerestük az ORFK-t, ahonnan lapzártánkig nem kaptunk választ. Most viszont a rendőrség közölte: a lemondási tilalom megszűnését követően „az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv (rendőrség) állományából 2022. augusztus 11-ig 587 fő adta be a kérelmét jogviszonya lemondással történő megszüntetése érdekében”, ami közel duplája a június eleji adatnak.
Ugyanakkor az illetményemelés 2022. július 15-ei bejelentést követően a jogviszonyukat lemondás jogcímén kezdeményezők száma jelentősen csökkent.
2022. augusztus 11-ig mindösszesen 28 fő nyújtotta be kérelmét országosan
– tájékoztatott az ORFK.
Az 52 milliárdos bérfejlesztés egyébként nem csak a rendőröket, hanem a katonákat is érinti; egy kezdő közkatona jelenlegi 280 343 forintos illetménye szeptembertől 399 180 forintra, míg 2024 januárjától 439 098 forintra emelkedik. Egy kezdő őrmester illetménye pedig a mostani 375 064 forintról idén szeptembertől 421 834 forintra, 2024 januárjától pedig 509 287 forintra nő.
Megkerestük a Honvédelmi Minisztériumot is. „Az elmúlt években végrehajtott katonai béremelési program már ezidáig is növelte a hivatásos és szerződéses katonai pálya és az önkéntes katonaság iránt érdeklődők és jelentkezők számát. A hamarosan (szeptemberben) életbe lépő, újabb jelentős béremelés várhatóan tovább fogja növelni a katonai pályát választó fiatalok számát” – válaszolta a tárca.
(Címlapképünkön: Czukor Gergely rendőr alezredes, az ORFK Határrendészeti Főosztályának osztályvezetője beszédet mond az Észak-Macedóniába induló magyar rendőri kontingens tagjainak búcsúztatásán a Készenléti Rendőrség budapesti központjában 2022. május 3-án. MTI/Balogh Zoltán)