Összehajtott a Kúria elnöke és az Országos Bírói Tanács

  • narancs.hu
  • 2022. november 1.

Belpol

Az a kérdés, politizálásnak számít-e, ha a magyar bírók az amerikai nagykövettel találkoznak.

Matusik Tamás és Vasvári Csaba, az Országos Bírói Tanács tagjai nemrég találkoztak David Pressman amerikai nagykövettel.

Ebből azért lett közéleti botrány, mert a bírák nem politizálhatnak.

A kormányhoz közel álló sajtó szerint ez a találkozó politizálásnak minősül, miután – mint Néző László írta a Magyar Nemzetben – Pressman „rövid ittléte alatt már annyi sz…rt kavart, hogy az ember csak befogott orral mer a Szabadság téri nagykövetség felé menni, mert ott nagyon bűzlik valami.” Néző szerint „a mi drága bíróink” „egy füttyentésre a gazdi lábához szaladnak, s nyilván elpanaszolják neki a dialektikus és történelmi mindenszarizmus összes tételét a diktatúráról, a sajtószabadság hiányáról, de főképpen a magyar igazságügyre nehezedő kormányzati nyomásról, amelynek persze ők, ők ketten mindenképpen hősiesen ellenállnak”.

Az üggyel kapcsolatban az Országos Bírói Tanács – mint a HVG írta – arra emlékeztetett, hogy korábban is találkoztak magyar bírók az akkori amerikai nagykövettel, így Darák Péter, a Kúria elnöke 2012-ben Eleni Tsakopoulos Kounalakisszal, 2018-ban pedig Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal vezetője David Cornsteinnel.

Az Országos Bírói Tanács zavarkeltőnek és propagandisztikusnak minősítette a sajtóban megjelent véleményeket. Az OBT szerint a Budapestre akkreditált nagykövetekkel évtizedek óta kapcsolatban áll a bírósági szervezet, ez demokráciákban megszokott, tartottak már találkozót a holland nagykövettel is. Az OBT több tagja – így Matusik Tamás és Vasvári Csaba – részt vett már 2019-ben is az amerikai nagykövetség függetlenség napi fogadásán, ahogy az OBH és a Magyar Bírói Egyesület elnöke. Az OBT szerint a nagykövetek nem politikusok, hanem saját államukat képviselik egy másik országban.

Ezzel a közleménnyel nem ért egyet a Kúria elnöke, Varga Zs. András, aki szintén tagja az OBT-nek.

Ő is közleményt adott ki.

Varga Zs. András hét pontban fogalmazza meg, miért helyteleníti az OBT nyilatkozatát. Többek között azt írja, „a követek és nagykövetek politikai szereplők. Hivatalos elnevezésük: 'rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter', illetve 'rendkívüli és meghatalmazott nagykövet’. A végrehajtó hatalom részeseiként saját országuk elnökének, miniszterelnökének vagy külügyminiszterének utasítására járnak el” .

Varga Zs. azt is írja, hogy a nagykövetségek természetesen kapcsolatot tartanak a fogadó állam intézményeivel, de a hivatalos kapcsolatok helyszíne általában az adott intézmény székhelye, és az ünnepi alkalmak nem tartoznak a hivatalos kapcsolatok körébe.  A két bíró azonban most a nagykövetség épületében járt. Varga Zs. Andrásnak nincs tudomása arra, hogy az OBT és a nagykövetség hivatalos kapcsolatáról szó esett volna a testület két októberi ülésén – a november másodikain meg is lehetne vitatni a történteket. „Visszatetszőnek tartom azt a kísérletet, hogy az OBT az egyes tagjainak közfelháborodásra okot adó viselkedését valótlan és sértő tartalmú közlemény kiadásával kísérelje meg kendőzni”  – írta Varga Zs. András. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.