Pártingatlanok vizsgálata: Házalók

  • Gy. B.
  • 1996. november 7.

Belpol

A pártok ingatlanhelyzetét véglegesen rendezni hivatott törvényjavaslatot néhány hete tárgyalja a parlament, a menetrend szerint november végén a végszavazásra is sor kerülhet. Az előkészületek hatpárti bizottságban zajlottak, s a létrejött megállapodást végül négy párt, az MSZP, az SZDSZ, az MDF és a KDNP képviselője írta alá.
A pártok ingatlanhelyzetét véglegesen rendezni hivatott törvényjavaslatot néhány hete tárgyalja a parlament, a menetrend szerint november végén a végszavazásra is sor kerülhet. Az előkészületek hatpárti bizottságban zajlottak, s a létrejött megállapodást végül négy párt, az MSZP, az SZDSZ, az MDF és a KDNP képviselője írta alá.

A megállapodás azokról az ingatlanokról szól, amelyek kezelői jogát a korábbi tulajdonostól (az egykori MSZMP-től, az MHSZ-től, a valahai Hazafias Népfronttól stb.) a parlament 1990-ben megvonta, s csupán a használati jogot hagyta meg a benn maradt társadalmi szervezetek számára. A pártok központi székházának az ügyét külön kezelték, a mostani jogszabály ezzel a kérdéssel - a múlt hétig - nem foglalkozott.

A múlt héten Hankó Faragó Miklós,

az SZDSZ képviselője

módosító indítványt nyújtott be, amelyben javasolja, hogy a törvény a pártoknak korábban juttatott ingatlanjait is vegye figyelembe az elosztáskor. A cél az, hogy a székházosztáskor szerzett, a jogosultság mértékét meghaladó négyzetmétereket most valamilyen módon visszaszolgáltassák az érintett pártok. Az alkotmányügyi bizottságban kezdeményezett vizsgálatot indokolva Hankó abból indul ki, hogy az MDF-Fidesz-székházügyet a parlament eddig még nem tárgyalta érdemben, mivel az 1993-ban javasolt vizsgálatot az akkori többség leszavazta. Így az sem derülhetett ki, hogy - mint azt Hankó a birtokában lévő dokumentumok alapján vélelmezi - esetleg csalás is történhetett. A képviselő egyébként éppen azt szeretné elérni, hogy a bizottság pontos kimutatást készítsen az MDF és a Fidesz 1993-as ingatlanszerzéséről. (1993-ig az említett két párt az elért választási eredményhez képest kisebb székházzal rendelkezett, ezért a kormány pótolni akarta a hiányt. A botrány akkor robbant ki, amikor kiderült, hogy a két párt amint megkapta, rögtön el is adta a birtokába került épületeket, illetve - s ezen folyik most a vita - több négyzetmétert kaptak, mint amennyi járt volna.)

Az MDF-nek, illetve a Fidesznek jutott többletingatlanokról szóló számháború lehetőséget teremt a két pártot - s különösen a fiatal demokratákat - 1993-ban megtépázó botrány felmelegítésére.

Az ügy újbóli felpörgetése

valószínűleg fontos lehet az SZDSZ-nek, hiszen a párt sajtóosztálya pénteken faxon megküldte több napilapnak azt a táblázatot, amely "tényálladékként" mintegy alátámaszthatja az újbóli vizsgálódást. A táblázatot az egyik vezető országos napilap változatlan formában közölte is, mégpedig forrásmegjelölés nélkül.

Hankó Faragó Miklósnak, úgy tűnik, tényleg a múlt héten volt először lehetősége arra, hogy javaslatát megtegye, már csak azért is, mert nem vett részt a régóta húzódó hatpárti bizottsági munkában. Tudunk azonban más szabad demokrata véleményről is. Értesüléseink szerint ugyanis a leginkább az bántja az SZDSZ-t, hogy a Fidesz egy olyan ügyben "találta meg", amelyben vétlen. E verzió szerint még ha - ad absurdum - kiderülne, és valaki be is tudná egyértelműen bizonyítani azt, hogy a Tocsik-ügyben érintett Berhardt Barnabásék az Utilitas nevű cégnél valóban az SZDSZ kasszájába akartak pénzt szerezni (ezt a feltételezést a pártban határozottan visszautasítják), akkor is tény, hogy azt a pénzt visszafizették, illetve a rendőrség azt lefoglalta. A Fidesz viszont - így az okfejtés - jelentős bevételre tett szert a székházügyben, s abból finanszírozhatta igen költséges 1994-es választási kampányát.

A székházügyet egyébként nem vizsgálóbizottságra bízták, hanem albizottságra. Ez

a házszabály értelmében

azt jelenti, hogy nem paritásos, hanem kormánytöbbségű testület áll fel. Így minden különösebb vita nélkül lehetőség van arra, hogy egy kvázi parlamenti bizottság adott esetben megállapítsa: az előző kormány titkos határozatában megsértette a törvényt.

Ha a vita elhúzódik, annak a társadalmi szervezetek isszák meg a levét, hiszen az ő ingatlanhoz jutásuk is ettől a törvénytől függ. A székházügyet vizsgáló albizottság ötletének elfogadása óta egyébként a törvényjavaslatban született, egyébként is csonka - négypárti - konszenzus felbomlott, mivel az MDF máris visszavonta támogató aláírását, és információink szerint erre készül a KDNP is. Még egy kis kavarás, s végül a két kormányzó pártra marad a hat párt ingatlanhelyzetét véglegesen szabályozó törvény elfogadása. Amit az ellenzék nyilván nem is bán: kell a jóféle muníció jövőre is.

Gy. B.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?