"A NAT a köznevelés szemléleti alapjainak meghatározásával kiegészíti a gyermekek, tanulók családban megvalósuló nevelését, erősíti ezzel a hazához és a nemzet történelméhez való kötődést, a generációk közötti kapcsolatot, a közös kulturális gyökereket, az anyanyelv használatát. Így rögzíti azt a minden magyar emberben közös tudást, amely megalapozza a nemzeti identitást" – ez áll az új Nemzeti Alaptanterv alapvetésében.
A dokumentumot péntek éjjel tették közzé a Magyar Közlönyben. Kásler Miklós napközben már tudatta, hogy elkészült a NAT, amelyet az idén be is kell vezetni az iskolákban. Eszerint szeptemberben az első, az ötödik és a kilencedik évfolyamon az új szöveg alapján kell tanítani a gyerekeket. Mint ahogy azt Gulyás Gergely a legutóbbi kormányinfón már jelezte, az eredeti tervektől eltérően nem teljesen új NAT-ot szövegeztek, hanem a régit módosították.
Az új NAT csökkenti a diákok leterheltségét, ugyanis a korábbinál alacsonyabban maximálja a heti óraszámot: ez az alsó tagozat első három évében 24 óra, a negyedik évben 25, utána 28, majd 30 óra, végül a 9-12. évfolyamra 34 óra a felső határ.
Korábban úgy hírlett, eltűnik a NAT-ból a médiaismeret óra, de kötelezően választandó tárgyként szerepel a dokumentumban. Ezzel szemben igaznak bizonyult a Magyar Nemzet azon korábbi információja, mely szerint megjelenik az irodalom tananyagban mások mellett Agatha Christie, Csukás István, George Orwell és Wass Albert is.
A korábban szintén beharangozott, az általános iskolákat érintő változás is igazolódott, eszerint új tantárgyként megjelenik, a technika és tervezés, amely az életben felmerülő gyakorlati problémák megoldásához akar segítséget nyújtani. Alapvető technikai folyamatokat kell majd a gyerekeknek elsajátítani, a cél pedig, úgy tudni, az, hogy hosszútávon a tantárgy segítse a pályaorientációt, az életpálya-tervezést.
A NAT részletes elemzésére a kormány által felkért szakelemeken kívül a közzététel előtt nem volt senki másnak lehetősége.