Pert vesztett a külügy a 444.hu-val szemben

  • narancs.hu
  • 2024. október 3.

Belpol

Ki kell adnia a Külügyminisztériumnak, hogy kiket hívnak meg Szijjártó sajtótájékoztatóira – pedig nagyon próbálták eltitkolni. 

Jogerősen pert nyert a 444.hu a Külügyminisztériummal szemben, a tárcának ki kell adnia, hogy mely szerkesztőségek kaptak meghívót Szijjártó Péter sajtótájékoztatóira – számol be a lap

A lap azután próbált meg bejutni a külügyminiszter sajtótájékoztatóira, hogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy tavaly nyári kormányinfón azt javasolta nekik, hogy kérdezzék erről inkább Szijjártót a rendszeres sajttájékoztatóin. A 444.hu azonban kérésre sem kapott sem meghívót sem választ a külügytől, ezért decemberben közérdekű adatigényléssel kérték ki a minisztériumtól, hogy mely szerkesztőségeknek küldenek ki meghívókat, és kik vesznek részt Szijjártó sajtótájékoztatóin Budapesten és Brüsszelben. 

A minisztérium a 15 napos határidő legvégét kivárva nem adta ki a kért adatot, hanem kb. azt válaszolta, hogy nincs semmi gond, mert a Facebookon meg lehet nézni ezeket: „Minden sajtótájékoztató esetén – itthon és külföldön – gondoskodunk arról, hogy minden újságíró élőben követhesse az eseményeket, s utána is korlátlanul, teljes egészében hozzáférhessenek a vonatkozó tartalmakhoz.”

A 444.hu erre pert indított a Külügyminisztérium ellen a kért adatokért. A per során a külügy azzal védekezett, hogy

  • nem közérdekű adatokról van szó – erről a bíróság kimondta, hogy de; 
  • nem is kell megőrizni a sajtótájékoztatókra szóló meghívókat – erről a bíróság megállapította, hogy de, a minisztérium iratkezelési szabályzata szerint a sajtónak adott tájékoztatókra vonatkozó iratokat két évig, a rendezvények előkészítésével és lebonyolításával kapcsolatos iratokat 5 évig kell őrizni; 
  • akárhogy is, de törölték ezeket – erről a bíróság kimondta, hogy egy korábbi alkotmánybírósági határozat alapján nem lehet erre hivatkozni, ha amúgy meg kellett volna őrizni a meghívókat, emellett nem is bizonyították a törlést;
  • személyes adat, hogy kik vettek részt – erről a bíróság kimondta, hogy a kérdés a megjelent szerkesztőségekre vonatkozott; 
  • nincs is nyilvántartás a sajtótájékoztatókra meghívottakról és a résztvevőkről – erről a bíróság kimondta, hogy az adatok akkor is rendelkezésre állnak, ugyanis a résztvevőknek regisztrálnia kellett. 

A Fővárosi Törvényszék februári első ítéletét a másodfokon eljáró Fővárosi Ítéletében is megerősítette, Szijjártóéknak így kötelező kiadni, hogy milyen exkluzív kört hívnak meg a külügyminiszter sajtótájékoztatóira. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Szövet

A németországi muszlimok különböző, olykor egymással ellenséges viszonyban álló közösségei a nyugati értékrend elutasításában mélységesen egyetértenek.

Nietzsche halott

Korunk erős realizmuskényszere olykor egészen elfeledteti velünk, hogy bármit csinálhatunk, s csak akkor szab határt a józan ész, ha hagyjuk.

Foglyok

Tizenkét elhantolt falióra, egy jelzőbóját fejfedőként viselő, fűnyíró „ember”, Kádár János VR-szemüveggel – a kiállítás néhány, látszólag össze nem függő darabja.

„Az ukrán hadsereg visszaszerezte a kezdeményezés képességét”

Zelenszkij elnök „győzelmi tervet” mutatott be Washingtonban, előtte komoly átalakításokat hajtott végre a kormányban. Mi áll mindennek a hátterében, merre tart az ukrán diplomácia, ki lehet a jövőben az ukrán elnök kihívója, és milyen hatás várható az amerikai elnökválasztástól? A kijivi Penta politikai kutatási központ ve­zetőjével, belpolitikai szakértővel beszélgettünk.

Három–hat, avagy játszd újra, Kádár!

Ha törik, ha szakad, a következő két évben 3–6 százalékra kell növelni a gazdaság teljesítményét. Orbán Viktor mondatai mögött olyan gondolkodásmód rejlik, amely – ha kissé megkaparjuk a felszínt – kísértetiesen emlékeztet egy letűntnek hitt korra. Annak a kornak nem lett jó vége. Persze, ahogy vesszük.