Pert vesztett a külügy a 444.hu-val szemben

  • narancs.hu
  • 2024. október 3.

Belpol

Ki kell adnia a Külügyminisztériumnak, hogy kiket hívnak meg Szijjártó sajtótájékoztatóira – pedig nagyon próbálták eltitkolni. 

Jogerősen pert nyert a 444.hu a Külügyminisztériummal szemben, a tárcának ki kell adnia, hogy mely szerkesztőségek kaptak meghívót Szijjártó Péter sajtótájékoztatóira – számol be a lap

A lap azután próbált meg bejutni a külügyminiszter sajtótájékoztatóira, hogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy tavaly nyári kormányinfón azt javasolta nekik, hogy kérdezzék erről inkább Szijjártót a rendszeres sajttájékoztatóin. A 444.hu azonban kérésre sem kapott sem meghívót sem választ a külügytől, ezért decemberben közérdekű adatigényléssel kérték ki a minisztériumtól, hogy mely szerkesztőségeknek küldenek ki meghívókat, és kik vesznek részt Szijjártó sajtótájékoztatóin Budapesten és Brüsszelben. 

A minisztérium a 15 napos határidő legvégét kivárva nem adta ki a kért adatot, hanem kb. azt válaszolta, hogy nincs semmi gond, mert a Facebookon meg lehet nézni ezeket: „Minden sajtótájékoztató esetén – itthon és külföldön – gondoskodunk arról, hogy minden újságíró élőben követhesse az eseményeket, s utána is korlátlanul, teljes egészében hozzáférhessenek a vonatkozó tartalmakhoz.”

A 444.hu erre pert indított a Külügyminisztérium ellen a kért adatokért. A per során a külügy azzal védekezett, hogy

  • nem közérdekű adatokról van szó – erről a bíróság kimondta, hogy de; 
  • nem is kell megőrizni a sajtótájékoztatókra szóló meghívókat – erről a bíróság megállapította, hogy de, a minisztérium iratkezelési szabályzata szerint a sajtónak adott tájékoztatókra vonatkozó iratokat két évig, a rendezvények előkészítésével és lebonyolításával kapcsolatos iratokat 5 évig kell őrizni; 
  • akárhogy is, de törölték ezeket – erről a bíróság kimondta, hogy egy korábbi alkotmánybírósági határozat alapján nem lehet erre hivatkozni, ha amúgy meg kellett volna őrizni a meghívókat, emellett nem is bizonyították a törlést;
  • személyes adat, hogy kik vettek részt – erről a bíróság kimondta, hogy a kérdés a megjelent szerkesztőségekre vonatkozott; 
  • nincs is nyilvántartás a sajtótájékoztatókra meghívottakról és a résztvevőkről – erről a bíróság kimondta, hogy az adatok akkor is rendelkezésre állnak, ugyanis a résztvevőknek regisztrálnia kellett. 

A Fővárosi Törvényszék februári első ítéletét a másodfokon eljáró Fővárosi Ítéletében is megerősítette, Szijjártóéknak így kötelező kiadni, hogy milyen exkluzív kört hívnak meg a külügyminiszter sajtótájékoztatóira. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.