Újraértékelik a már nyertes TOP Plusz pályázatokat

Polgármesterek pácban

Belpol

Attól félnek a TOP Plusz pályázatokon korábban nyertes települések polgármesterei, hogy a 2021–2022-ben megítélt összegekhez az államháztartás jelenlegi hiánya és az elapadó brüsszeli pénzek miatt nem férhetnek majd hozzá. Az illetékes irányító hatóság szerint nincs gond, csupán „újraértékelik” a pályázatokat.

 

Az elmúlt hetekben legalább két levelet kaptak a TOP Plusz pályázatokkal kapcsolatban a korábban nyertes önkormányzatok. Egyrészt arról értesítették őket, hogy visszaveszik a Magyar Államkincstárnál (MÁK) vezetett elkülönített számlájukról a pályázatokra elnyert pénzüket – a több ezer elkülönített számlán lévő pénz az államháztartás (ÁHT) rendszerébe kerül. Bár első ránézésre annyi történik csupán, hogy a költségvetés egyik zsebéből átpakolják e forrásokat egy másikba, szakértők szerint e lépésnek kormányzati szempontból jó oka lehet. Ez az összességében több százmilliárdos nagyságrendű tétel így ugyanis olyan költségvetési soron jelenik meg, amellyel legalább papíron mérsékelhető a már az év első felében is az egekbe szökött államháztartási hiány.

Önkormányzati félelem

A másik levélben arról tájékoztatták a korábbi nyerteseket, hogy a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) „újraértékeli” az egyszer már befogadott pályázatokat. Az érintett településvezetők a Narancs érdeklődésére azt mondták, nem tudják, miért és milyen szempontok szerint, s hogy mennyi idő alatt zajlik az újbóli értékelés. Vagyis érdemben nem közöltek velük semmit az intézkedés hátteréről. Az összes érintett önkormányzatnak ezzel együtt minden projektjéről készítenie kell egy likviditási tervet, amelyben határidőkhöz kötve, forintra pontosan közlik az eddigi és leendő költségeket. Azt is számba kell venniük, hogy az adott beruházáshoz mekkora értékű bútorbeszerzést terveztek. Pályázatírók és projektmenedzserek lapunk kérdésére megjegyezték, ez alapján a MÁK közvetlenül a kivitelezőnek, beszállítónak utal majd – ez a változás szerintük a tényleges kifizetést elnyújtja majd. „Ha a MÁK elkezd szöszölni a számlákkal, nézegeti, javítgatja azokat, az messze több lesz, mint harminc nap” – mondta lapunknak egy neve mellőzését kérő, az önkormányzati TOP Plusz források menedzselését is végző szakember. Az eddigi gyakorlat az volt, hogy az önkormányzatok befogadták, majd maguk egyenlítették ki a kivitelezői, szállítói és egyéb számlákat; ezt követően a teljes dokumentációt elküldték az államkincstárnak, amely, ha mindent rendben talált, az elnyert forrás terhére utalta az összeget a településnek. „Ekkor is volt pénzügyi csiki-csuki, de a pénz már a vállalkozónál volt. Most egy jó ideig nem érkezik oda” – mondta a projektmenedzser.

A minisztérium által elrendelt újraértékelés és az elvárt és kötelező likviditási tervek miatt az önkormányzatok, de főleg a lapunkat az ország szinte minden részéből egymástól függetlenül megkereső polgármesterek attól tartanak, hogy az újraértékelés során kiesnek az évekkel korábban nyertes projektjeik. Emiatt pedig az adott településen az életminőséget javító beruházások sora maradhat el, vagy jócskán eltolódhat a befejezése.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.