„Levágós volt, hogy ennek semmi köze a nyolcadik kerülethez” – Kik tüntettek Pikóék ellen?

Belpol

Július 18-án vidékről felutaztatott tüntetők akcióztak Józsefváros Polgármesteri Hivatala előtt. Pikó András szerint a Fidesz van a háttérben, a Magyar Nemzet viszont a polgármestert tette felelőssé. Nem kizárható, hogy egy régóta jól ismert arc mozgathatta a szálakat.

„Egy újabb példája annak, hogy a cigány embereket a politika használja. Eddig ez a kampányok során volt jellemző, úgy tűnik, hogy már a »piszkos ügyekhez« is kellenek. Ez nem helyénvaló” – mondja Dancs Mihály, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnökhelyettese.

Július 18-án, szombaton tüntetést szerveztek Józsefvárosban Pikó András polgármester és a jelenlegi városvezetés ellen, azonban rövid időn belül kiderült, hogy a demonstrálók zömében nem helyiek, hanem vidékről felszállított emberek. Az önkormányzat újsága videoriportot is készített, aminek tanúsága szerint sokan nem is nagyon tudták, hogy miért voltak a helyszínen, de voltak olyanok is köztük, akik nem beszéltek magyarul.

A tüntetés annyira amatőrre sikeredett, hogy a kormánypártok első számú újsága, a Magyar Nemzet kénytelen volt pár nappal később Pikóra, valamint a polgármester kampányfőnökére, Udvarhelyi Tesszára fogni a dolgot, mint akik az eredetileg megszervezett rendezvényt bérdemonstrálókkal igyekeztek megzavarni. Holott éppen a Fidesztől nem áll távol, hogy politikai célra külső erőket vonjon be, emlékezzünk csak a választási irodánál 2016 februárjában történt ocsmány akcióra.

„A mai tüntetés szervezésében a Fidesz-KDNP semmilyen formában nem vett részt” – írta szombaton a józsefvárosi Fidesz a Facebookon. A párt szerint szégyenteljes, hogy amíg ők kiálltak a baloldali polgármester személyiségi jogai mellett (egy korábbi közleményben arra kérték a tüntetőket, hogy ne az otthona előtt demonstráljanak), addig Pikó András megvádolta őket a vidéki demonstrálók beszervezésével, holott a Fidesz-KDNP-től teljesen független személyek állnak emögött. Elküldtük kérdéseinket a józsefvárosi Fidesznek, de a szervezet válaszok helyett közleményben reagált, amiben megismételték, hogy nincs közük a tüntetéshez. Akárhogy is van, a kormánypárti média meglovagolta az eseményeket, ugyanis a Lokál, a Ripost, valamint a PestiSrácok is tudósított a helyszínről.

Nem mentek el a helyiek

A tüntetést a közel 2000 tagból álló Otthonunk, Józsefváros! Facebook-csoportban promotálták, ahová leginkább a kerületben észlelt negatív, például a kábítószer-kereskedelemmel és –fogyasztással kapcsolatos tapasztalataikat osztják meg a jelenlevők. Az egyik szervező Lukács Rudolf zongoraművész volt, aki több videofelhívásban kérte a csoport tagjait, hogy látogassanak el a tüntetésre. Lukács 2018-ban közreműködött Bajkai István kampányrendezvényén, ahol a magyar mulatós szcéna színe-java megfordult. A szervező egyébként kommentben reagált a józsefvárosi Fidesz azon közleményére, amiben arra kérték a szervezőket, hogy ne Pikó háza előtt tüntessenek: tájékoztatta az érdeklődőket, hogy a demonstráció új helyszínen lesz megtartva. Felhívtuk Lukácsot, de „nem ért rá” nekünk nyilatkozni.

„Azt hittem, hogy dolgozni jönnek, mert kisbusszal hozták őket” – meséli tapasztalatait Balogh Lajos, aki mint az egyetlen józsefvárosi roma önkormányzati képviselő kilátogatott a tüntetésre. „Ha a helyi roma közösségből jöttek volna, akkor biztos, hogy legalább egyet felismerek belőlük” – teszi hozzá, ahogyan elmondása szerint a tüntetők sem a DK politikusát látták benne, hanem a DikhTv alapítóját. A képviselő szerint sokan azzal sem voltak tisztában, hogy miért is voltak ott: azt hitték a Polgármesteri Hivatal épületére, hogy egy iskola, és annak igazgatója ellen lépnek fel, mert romlott ételt ad a gyerekeknek. „Teljes nonszensz. Levágós volt, hogy ennek semmi köze a nyolcadik kerülethez” – mondja.

Ugyanakkor szerinte voltak szervezésre utaló jelek. Látta például, ahogyan páran becsomagolt fecskendőket szórnak szét sietősen a környéken. Továbbá romlott ételekről készült kinyomtatott képeket ragasztottak, amiket eredetileg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) örökített meg még 2015-ben egy húsnagykereskedésben; a valóban gusztustalan élelmiszereknek semmi köze nem volt Józsefvároshoz.

„A helyi roma közösség tagjai is fel vannak háborodva, hogy a nevükben tüntettek” – mondja Balogh. Szerinte a szervezőknek az volt a terve, hogy megjelenik majd egy helyi bázis, amire rájön a 200-300 vidéki demonstráló – azt tudniillik Lukács is elmondta az önkormányzati újság riportjában, „hogy még várnak embereket”. Balogh úgy tudja, hogy próbálták is beszervezni a józsefvárosiakat, de azok nem, vagy csak kis létszámban mentek el, pedig vannak romák, akik az 2019-es önkormányzati választás során nem az ellenzékre szavaztak. A távolmaradásnak oka lehetett a rossz idő, de az is, hogy azok a problémák, amik miatt tüntettek (kábítószer-használat, munkanélküliség) nem most jelentkeztek, azok az elmúlt tíz évben mindig is jelen voltak a kerületben.

Régi ismerős a háttérben?

„Nagyon szemtelen, aljas dolog. Tudatlan embereket kihasználnak” – mondja Dancs Mihály, az ORÖ elnökhelyettese. A tüntetésről készült beszámolók szerint Jászkisérről, Kisbérről, Monorról jöttek fel demonstrálók; továbbá az egyik odaérkező élő Facebook-videót indított, amelyben azt mondja, „Szolnokról megjelentünk 250 emberrel.”

Megkerestük az említett települések polgármestereit. A Szolnokról és Jászkisérről kapott válaszok szerint a helyi polgármestereknek nincs tudomása a hétvégi tüntetésről, a szervezésben nem vettek részt, anyagilag nem támogatták a Pestre utaztatást. Habár egyértelműen a Fidesznek lehetett hasznos a Pikó András vezette Józsefvárossal szembeni demonstráció, maga a párt a tüntetés közvetlen szervezésében nyilván nem vett részt. De akkor ki?

„Olyan településekről hozták fel őket, amelyek a Lungo Drom fellegvárai, Farkas Flórián biztos bázisai. Amikor ő meg akar mozgatni valamit, akkor meg is tud, gondoljunk csak a békemenetre” – mondja Balogh Lajos. Szerinte a szervezetnek megvan a befolyása és a hatalma, hogy „ha törik, ha szakad” mozgósítani tudjon. A Fidesz romaügyi stratégiai partnerét, a Lungo Dromot Szolnokon alapították, 2017-ben a szervezet tisztújítóját is ott tartották, amiről a 24.hu is forgatott. Találtunk az interneten pár dokumentumot (itt, itt és itt), ami alapján arra lehet következtetni, hogy valóban van az említett településeken a szervezetnek befolyása.

A képviselő feltételezését Dancs is alátámasztja, aki egyébként szorgalmazni fogja, hogy legyen az ORÖ-nak egy állásfoglalása arról, hogy a nagypolitika ne használja fel a romákat a saját céljaira. Próbáltuk elérni Farkas Félix roma nemzetiségi szószólót, a Lungo Drom szóvivőjét, de ezidáig nem reagált megkeresésünkre, ahogyan a szervezettel sem sikerült felvenni a kapcsolatot.

Az említett békemenetről a Magyar Narancs 2012-ben írt részletesebben.

Menet előtt, menet után

Elkeseredett romák kérték számon választott vezetőik "békemenet"-részvételét egy miskolci közmeghallgatáson. A kormány szempontjából értékes kiállás volt a borsodi roma vezetők részvétele a Széles Gábor szervezte január 21-i szimpátiatüntetésen. A válságrégiókban azonban egyre inkább az a kérdés, hogy milyen reakciót vált ki az életfeltételek romlása: látványos agressziót, avagy csendes apátiát.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.