Politikai hírek

  • 1997. július 3.

Belpol

Hongkong újra Kínáé
Az 1984-ben Margaret Thatcher brit és Chao Zijang kínai miniszterelnök által aláírt megállapodás értelmében 1997. július 1-jével Hongkong ismét a Kínai Népköztársaság fennhatósága alá került. A kínai szigetet Nagy-Britannia még 1842-ben, az első ópiumháborúban aratott győzelme során, a Kínára oktrojált, nankingi békeszerződés alapján szerezte meg; visszaadásáról 1979-től öt éven át tárgyaltak a kínai vezetéssel. Az ünnepélyes aktusra több magas rangú nyugati személyt is meghívtak, ám a ceremónián sem Tony Blair brit kormányfő, sem Thatcher asszony, sem pedig Madeleine Albright amerikai külügyminiszter nem vett részt; Kínát - vélhetően ezért - Qien Qichen külügyminiszter, Nagy-Britanniát pedig Károly herceg és Chris Patten, az utolsó hongkongi kormányzó képviselte. (Bővebben lásd: 12-14. oldal.)

Visszadobott Tocsik-jelentés A Szokai-Tocsik-ügyet vizsgáló parlamenti bizottság többórás zárt ülésén a kormánykoalícióhoz tartozó képviselők leszavazták a bizottság jelentésének elfogadását. Toller László, a bizottság MSZP-s alelnöke a kudarcot az ellenzéki politikusok hajthatatlanságával magyarázta, ugyanis a jelentésben szerepelt egy mondat, amely a kormányzat, többek között Suchman Tamás egykori, privatizációért felelős tárca nélküli miniszter és maga a miniszterelnök, Horn Gyula politikai felelősségét is tartalmazza az ÁPV Rt. körül kirobbant botrány kapcsán. Deutsch Tamás, a bizottság fideszes elnöke a kormánypárti képviselők vétóját "a tisztességes választópolgárok arcul csapásának" nevezte, és újabb ülés összehívását kezdeményezte.

MIÉP-tüntetések magyar földtulajdonért Budapesten, Miskolcon, Debrecenben, Szegeden, Pécsett, Veszprémben és Győrött szervezett tüntetést a Magyar Igazság és Élet Pártja a földtörvény tervezett módosítása ellen, hogy magyar föld tulajdonjoga ne kerülhessen idegen kézbe. Csurka István, a MIÉP elnöke hazaárulásnak nevezte a földtörvény módosítását és az energiaszektor privatizációját. A pénteki tüntetések előtt egy nappal tárgyalt a kormány a parlament elé nyújtandó tervezetről: e szerint belföldi jogi személyek is termőföldhöz juthatnának, de külföldi magán- vagy jogi személyek még akkor sem, ha megszűnik az a cég, amelynek tagjai vagy társtulajdonosai voltak.

ENSZ-csúcs a fejlődésről Szakértők szerint "semmitmondó" zárónyilatkozattal ért véget a riói Föld-csúcs után öt évvel megtartott ENSZ-csúcstalálkozó a fenntartható fejlődésről: csaknem 180 ország képviselői alapvetően politikai csatározásokat folytattak. A közgyűlés elnöke is elismerte, hogy az ötnapos tanácskozás kevés gyakorlati eredményt hozott: az Európai Unió által javasolt konkrétumokat az Egyesült Államok, Japán, Kanada és Ausztrália képviselői megtorpedózták. Így nem született megállapodás a globális erdővédelmi konferenciáról, illetve a fenntartható fejlődés pénzügyi alapjairól sem. A dokumentum ugyanakkor megállapítja, hogy a fenntartható fejlődés kilátásai most rosszabbak, mint az öt évvel ezelőtti riói csúcson voltak. (Lásd még: 20. oldal.)

Torgyánt vádolják Kategorikusan cáfolta az állítólagos III/III-as ügynöki múltjára utaló kijelentéseket Torgyán József, a Független Kisgazdapárt (FKgP) elnöke, egyúttal perrel fenyegetett meg mindenkit, aki ezzel ellenkezőt állít. Múlt heti közös sajtóértekezletén ugyanakkor több, az FKgP-ből Torgyán által kizárt volt kisgazda vezető bejelentette, hogy bíróság előtt, eskü alatt is kész megerősíteni: Torgyán érintett az ügynöktörvényben. A Torgyánt vádolók egy 1991-ben napvilágot látott, törvényes keretek között lezajlott átvilágítás eredményére hivatkoztak - a borítékot Antall József néhai miniszterelnök személyesen nyújtotta át Torgyánnak -, amit maguk is láthattak, s ez szerintük olyan adatokat tartalmazott, amely a kisgazdapárt jelenlegi elnökének ügynöki múltját bizonyítja. Az egykori kisgazdák nevében Gerbovits Jenő kijelentette, hogy nem kívánnak pereskedni Torgyánnal; a rendelkezésükre álló dokumentumokat további vizsgálatra az FKgP jogi osztályának adják át.

Szlovákia: egynyelvű bizonyítvány A tanév végi bizonyítványosztás alkalmával néhány szlovákiai magyar nyelvű iskola igazgatóját a tanügyi hivatalok munkatársai a nyelvtörvény rendelkezéseire hivatkozva arra kötelezték, hogy adják át nekik a kétnyelvű bizonyítványokat, s felszólították őket, hogy kizárólag egynyelvű, szlovák bizonyítványokat állítsanak ki. A kérdés várhatóan július 17-én, a szlovák alkotmánybíróság - többek között a bizonyítványokat is érintő - államnyelvtörvénnyel kapcsolatos döntésével tisztázódik. A bizonyítványok mellett a szlovákiai közoktatásban további botrány is kipattant: a PHARE-segélyből kiadott Szlovákia és a szlovákok története című történelemtankönyv Szlovákia II. világháborús részvételét és a holocaustot kedvező színben tünteti fel.

Pártfegyelmi Isépy ellen A Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletében helybenhagyta a Fővárosi Bíróság ítéletét, azaz megsemmisítette a párt Pest megyei választmányának új tisztségviselőket megválasztó határozatait, elutasította viszont a teljes küldöttválasztó határozat megsemmisítésére vonatkozó kérelmet. Ennek alapján bizonyos, hogy a párt múlt héten tartott elnökválasztása nyomán legitim elnök Giczy György, hiszen a bíróság ítélete szerint a még vitatott mandátumú jelölteknek legitim mandátuma volt. Dr. Sass Attila, a KDNP pártügyésze fegyelmi eljárást kezdeményezett a párt frakcióvezetője, Isépy Tamás ellen, amiért a Híradóban (még a bírósági döntés kihirdetése előtt) azt nyilatkozta, hogy az elnökválasztás eredménye még nem végleges. Isépy nem ment el a tárgyalásra, és jelezte, hogy a következőn sem vesz részt, de írásban reagál az ellene felhozott vádakra.

Ûrbaleset Összeütközött egymással a Mir űrállomás és a másfél tonnás Progressz M-34 teherűrhajó, amikor az utóbbit kézi vezérléssel vissza akarták kapcsolni a dokkolóegységhez. A két amerikai és egy orosz űrhajós a Szojuz űrhajó fedélzetén tartózkodott a baleset pillanatában, így nem sérültek meg. A személyzet a hivatalos közlések szerint továbbra sincs veszélyben. A tervek szerint július 5-én útnak indítanak egy másik teherűrhajót az űrállomásra, amely a javításokhoz szükséges eszközöket szállítja. Szakértők ismét emlékeztettek, hogy a Mir űrállomás már évekkel túl van az előre tervezett használati időn; eddigi működése során több ezer kisebb-nagyobb meghibásodást észleltek már. Az amerikai képviselőház illetékese azzal vádolta meg Moszkvát, hogy azért tartja még mindig fenn a Mirt, mert igen sok pénzt kap Washingtontól az űrállomás használatáért.

Megszületett a reklámtörvény Nagy többséggel fogadta el a parlament a reklámtörvényt, amely megfigyelők véleménye szerint liberálisabbra sikerült, mint arra a liberális szabályozásban legérdekeltebbek, a reklámszakmában dolgozók is számítottak volna. A törvény betartatásáért a Gazdasági Versenyhivatal és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség felel. A törvény szerint ezentúl tilos lesz a burkolt reklám, a személyiségi jogokat, vallási, kegyeleti érzést, közerkölcsöt, illetve közízlést sértő hirdetés, valamint a fegyverek, robbanóanyagok és a közbiztonságra veszélyes anyagok népszerűsítése is. Legális lesz a dohány- és italreklám a nyomtatott sajtóban. Több parlamenti és fővárosi képviselő, köztük Ráday Mihály is keményen bírálta a törvényhozókat, hangsúlyozva, hogy a jogszabály megszületését szerinte a lobbiérdekek diktálták.

Albánia: választások Szórványos incidensek ellenére békésen zajlottak a 500 nemzetközi megfigyelő és kis híján 8 ezer, főként olasz békefenntartó katona felügyeletével megtartott albániai választások. Lapzártánk idején annyit tudni, hogy miután az ellenzéki szocialisták várhatóan kétharmados többséget szereznek a törvényhozásban, Sali Berisha elnök lemondott (Albániában a parlament választ elnököt). A kétmillió választópolgár mintegy 65 százaléka vett részt a voksoláson. A 155 tagú parlament helyeiért 19 párt 1112 jelöltje versengett. Azokban a körzetekben, ahol a jelöltek nem szereznek 50 százalékot, július 6-án második fordulót tartanak. A képviselő-választásokkal egy időben a polgárok arról is döntöttek, hogy visszaállítsák-e Albániában a monarchiát, az eredmény: nem. (Lásd még: 19. oldal.)

Majtényinak adott igazat a BM Az adatvédelmi biztos befejezte a vizsgálatot abban az ügyben, amelyet egy román állampolgár bevándorlási engedéllyel kapcsolatos beadványára indított. Egy magyar nemzetiségű panaszos egy magyar állampolgárral kötött házasságot, ezután bevándorlási engedélyt kért. A BRFK bevándorlási alosztálya a kérelmezőt további adatok közlésére szólította fel, de ő jogellenes adatkezelésre hivatkozva ezeket nem nyújtotta be, ezért a rendőrség az eljárást megszüntette. Majtényi László szerint ez nem volt indokolt, mert téves volt a hatóság jogértelmezése. Az eljárás megszüntetésével - fellebbezési lehetőség hiányában - az ügyfél alkotmányos jogai sérülnek. A BM helyettes államtitkára az adatvédelmi biztossal megegyező következtetésre jutott, ezért a rendőrség a helyes gyakorlat bevezetése érdekében állásfoglalást adott ki, az ügyben pedig új eljárást indított.

Albás bírálat Az Alba Kör és két másik civil szervezet nyilatkozatban tiltakozott a három hétig tartó Delta 97 elnevezésű hadgyakorlat ellen, amellyel a honvédség vezetői azt kívánták bizonyítani: a magyar hadsereg érett a NATO-csatlakozásra. A három hétig tartó és 344 millió forintba kerülő hadgyakorlat az Alba Kör szerint jelentős környezetszennyezéssel jár; emellett azért is elfogadhatatlannak tartják a Delta 97 megtartását, mert megítélésük szerint sem az ország biztonsági, sem anyagi helyzete nem indokolja, hogy "a Varsói Szerződés idején megszokott méretű és költségű hadgyakorlatot tartsunk". A szervezet Narancshoz eljuttatott állásfoglalása azt is kiemeli, hogy az akció fokozottan igénybe veszi a sorkatonákat, miközben a hivatásos állománnyal szemben számukra semmilyen anyagi kompenzációra nincs lehetőség.

Izraeli katonák Hebronban tüzet nyitottak palesztinok egy csoportjára, akik azért tiltakoztak, mert Mohamed prófétát gyalázó falragaszok jelentek meg az utcákon. A feltételezett tettest valószínűleg elfogták.

Az MTM-SBS és a magyar RTL nyerte a kereskedelmi televíziók számára kiírt pályázatokat. Az új kereskedelmi adók legkésőbb ősszel kezdhetik meg tevékenységüket. A testület egy tartózkodás mellett egyhangúan hozta meg határozatát.

Lemondott Sárközy Erika, a Magyar Televízió általános alelnöke. Távozásáról lapzártakor annyit tudni, hogy Peták István a lemondást elfogadta, az alelnök közös megegyezéssel távozik a televíziótól.

A tárcáktól érkezett javaslatok és észrevételek alapján a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elkészítette a középtávú átfogó roma program tervezetét - jelentette be a hivatal elnöke.

Kórházba szállították a volt zaire-i elnököt: Mobutu rákbeteg, és néhány napja felmerült a gyanú, hogy infarktust kaphat. Jelenleg egy marokkói kórházban ápolják.

Magyar-román vegyes kereskedelmi és iparkamara alakult Budapesten: eddig több mint száz magyar vállalat jelezte részvételi szándékát.

Az ír és a brit miniszterelnök New Yorkban megállapodott az egymással szemben álló félkatonai szervezetek lefegyverzéséről. A tervet Clinton amerikai elnök is támogatja.

Egyszeri pénzbeli kártérítést kapnak Csehországban a volt kommunista rendszer kárvallottjai. A cseh kormány 400 millió koronát különített el e célra.

Lapunk munkatársa, Seres László pert nyert Lovas István újságíró ellen. Lovas becsületsértésért jelentette fel Serest, mert az egy három évvel ezelőtti tévékritikában egyebek között "szabályos sajtóterroristának" nevezte Lovast. A Legfelső Bíróság másodfokon jogerősen megerősítette az elsőfokú ítéletet, amely szerint a szólás szabadságát nem sérti e kitétel.

Közönségszolgálati irodát nyitott június 10-én a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium. Az új szolgáltatócentrum jogi tanácsadással, környezetünkkel és a természetvédelmi szervezetekkel kapcsolatos adatokkal, valamint lakossági információkkal várja az érdeklődőket az iroda ingyenes zöld számán (06/80/401-111).

Az északkeleti országrészt sújtó ár- és belvízkár az eddigi számítások szerint az egymilliárd forintot is meghaladhatja - hangzott el szerdán Fehérgyarmaton. A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóságnak a védekezés eddig 55 millió forintjába került, pénzügyi gondjaikon ennek az összegnek a mielőbbi átutalása segíthet.

Egy év és kilenc hónapi szabadságvesztésre ítélte egy német bíróság azt a nyugdíjast, aki elégette saját kutyáját. A német juhász-husky keveréket gazdája egy játszótéren megkötözte és felgyújtotta. Az uelzeni férfi azt hozta fel mentségére, hogy az állat beteg volt, s ezért meg akarta rövidíteni szenvedését, továbbá a helyi hatóság kilátásba helyezte, hogy elveszi a kutyát, mivel szakszerűtlenül, túlságosan kicsi ketrecben tartotta.

Az Egyesült Államok tagállamai, valamint az amerikai dohányipar vezetői a közelmúltban történelmi jelentőségű megállapodást kötöttek. Ennek keretében a dohányipar 25 év alatt 368,5 milliárd dollárt bocsát az államok rendelkezésére, hogy azok ebből a pénzből kompenzálják a dohányzásból eredő károkat, illetve finanszírozzák a dohányzásellenes kampányokat. A dohányipar még ennél is többet fizet, ha a megállapodásban szereplő célszámokat túllépik.

Brazília legnagyobb városában, a 15 millió lakosú Sao Paulóban forgalomkorlátozást vezettek be a légszennyeződés miatt. Augusztus 29-ig egyik nap a páros számmal végződő rendszámú személygépkocsik közlekedhetnek, a másikon pedig a páratlanok. Aki megszegi a rendeletet, körülbelül százdolláros büntetésre számíthat.

(Az ökohírekért köszönet az Ökoszolgálatnak. Ingyenes telefon: 1-269-4460, drótposta: szolgak [at] okosz [dot] zpok [dot] hu.)

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.