Orbán-Fodor-szóváltás Nem felel meg a valóságnak Fodor Lajos azon kijelentése, hogy politikai döntés született a pápai repülőezred felszámolásáról, valójában belső szakmai elhatározásról van szó - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Rádiónak adott interjújában. Orbán szerint Fodor ezzel mintegy elhárította a felelősséget egy szakmai döntés után, amelyet korábban ő maga is támogatott. A Magyar Honvédség parancsnoka viszont cáfolta, hogy politikai döntésnek nevezte volna a pápai katonai repülőtér bezárását, szerinte idézett nyilatkozata félreértésen alapul. A parlamentben Kövér László, a Fidesz elnöke élesen bírálta a honvédelmi tárcát a pápai repülőezred bezárása miatt; a Fidesz frakcióvezető-helyettese pedig arról beszélt, hogy a párt javaslatot dolgoz ki a repülőtér további hasznosításával kapcsolatban.
EU-csatlakozás: újabb találgatások A hat parlamenti párt képviselői közös nyilatkozatot fogadtak el az EU-csatlakozási folyamat kérdéseiről, amelyben hangsúlyozzák: Magyarország alapvető érdeke, hogy a lehető legkorábbi időpontban, az elérhető legkedvezőbb feltételek mellett csatlakozzon az unióhoz - jelentette be Martonyi János külügyminiszter. Az Országgyűlés európai integrációs bizottsága ezentúl havonta kibővített ülést tart, ezeken részletes tájékoztatás hangzik el Magyarország és az EU tárgyalási álláspontjáról, és lehetőség nyílik a magyar pozíciók alakulásának megvitatására. A kibővített ülésre meghívást kap a külügyi bizottság elnöksége is, valamint a többi parlamenti szakbizottság integrációs albizottságainak elnökei. Az ősz folyamán vitanapot is tartanak a parlamentben az európai integrációról. A külügyminiszter szerint hazánk 2004. vagy 2005. január 1-jétől lép be az unióba.
Vallásszabadság Magyarországon A magyar alkotmány biztosítja a vallásszabadságot, amelyet általában véve a kormány is tiszteletben tart - áll abban a jelentésben, amelyet Madeleine Albright amerikai külügyminiszter ismertetett. A magyar kormányzat politikája és a különféle vallások baráti viszonya hozzájárul a vallás szabad gyakorlásához. A jelentés ugyanakkor utal azokra az aggodalmakra, amelyeket hazai kisegyházak fogalmaztak meg a kormány politikájával és a vallásszabadságról szóló törvény tervezett módosításával kapcsolatban. A beszámoló ismerteti, hogy az állam milyen mértékű támogatásban részesíti a vallási közösségeket, továbbá felsorolja azokat az egyházakat, amelyek finanszírozási megállapodást kötöttek a jelenlegi kormánnyal. A jelentés kitér arra: az elmúlt egy évben nem fordult elő olyan eset Magyarországon, hogy valakit fogva tartottak vagy bebörtönöztek volna a vallási hovatartozása miatt.
Ügyészség: szervezeti változások A legfőbb ügyész szerint a szervezett bűnözés térnyerése, a törvényi változások és hazánk európai uniós törekvései együttesen kényszerítették ki a most megkezdett átalakításokat az ügyészség szervezetében. Polt Péter elmondta: felállítják a kiemelt ügyek osztályát, amelynek a nagy horderejű ügyek nyomozása és az ügyészség által felügyelt nyomozó hatóságoknál zajló jelentős kárt okozó vagy kiemelt társadalmi veszélyességű bűnügyek nyomozásának felügyelete lesz. A Legfőbb Ügyészségen önálló nyomozócsoportot hoznak létre az ügyészség nyomozati illetékességébe tartozó, több megyére kiterjedő bűnügyek felderítésére. Az ügyészi szervezeten belül megszüntetik az önálló közlekedési osztályt, ugyanakkor megerősítik a gyermek- és ifjúságvédelmi szakterületet; létrehozzák a környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozó önálló ügyészi szervezetet. Polt az eddiginél nagyobb súlyt kíván helyezni a közvélemény hiteles tájékoztatására, ezért valamennyi megyében önálló szóvivőt neveznek ki.
Horn: az MSZP esélyes Esélye az MSZP-nek van a győzelemre 2002-ben, de garancia nincs rá - jelentette ki Horn Gyula a Magyar Hírlapnak adott interjújában. A volt miniszterelnök szerint nem szabad a nemzet fogalmát átengedni a jobboldalnak. Horn az őt ért szocialista támadásokról úgy vélekedett: sok mindennel lehet vádolni, de azzal nem, hogy ne lett volna kulcsszerepe az MSZP naggyá válásában és kormányra kerülésében. A volt kormányfő elnökletével a közelmúltban megalakult Szövetség az Európai Magyarországért (SZEM) képviselői úgy döntöttek, hogy a szervezet bejegyzését kérik a Fővárosi Bíróságtól. A mozgalomhoz - tájékoztatásuk szerint - eddig több mint ezren csatlakoztak.
Morze
Békés határrevíziót sürgetett parlamenti felszólalásában Lányi Zsolt: sosem szabad lemondani arról a reményről, hogy békés úton, tárgyalásos alapon is lehet határokat rendezni - jelentette ki napirend előtti felszólalásában a kisgazda frakcióvezető-helyettes.
A bérek és a kötelező óraszámemelés ügyében egyaránt pozitív elmozdulásról számolt be a három pedagógus-szakszervezet illetékese az érdekegyeztető tárgyalásokat követően. A minisztérium számos szakszervezeti kezdeményezést megfogadott, így remény van arra, hogy a kötelező órákba beszámítanak majd a kerettantervek bevezetésével kapcsolatos feladatok, illetve a minőségbiztosítás kialakítására fordított idő is, vélekednek a szakszervezeti vezetők.
Törvénytelennek tartja a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnöksége, hogy a 2001- 2002. évi költségvetési törvénytervezet mind ez idáig nem került a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsa elé. Az érdekképviselet tiltakozik a kulturális törvény tervezett módosítása ellen, és nem ért egyet azzal sem, hogy a kultúrában dolgozók kimaradjanak a pedagógusoknak és az egészségügyi dolgozóknak megígért kiemelt bérfejlesztésből.
A 4-es metróvonal megépítése ellen foglaltak állást a kormánypárti képviselők az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának rendkívüli ülésén, amelyen a szocialista és szabaddemokrata honatyák nem vettek részt, mert az szerintük előkészítetlen volt, és a főváros vezetése sem volt jelen. Az állásfoglalás szerint a beruházás jelenleg megvalósíthatatlan, mivel a fővárosnak nincs a közlekedésfejlesztési koncepciójához környezetvédelmi programja.