Épp szerdán járt tárgyalni Navracsics Tibor területfejlesztési és az uniós források megszerzéséért is felelős miniszter két uniós biztossal Brüsszelben, amely után arról beszélt, hogy a kormány részéről "nem akadály, ha az Európai Bizottság azt veti fel, hogy a politikusok ne lehessenek tagjai ezeknek a kuratóriumoknak, akkor szabályozással ezt is meg tudjuk oldani". Navracsics Brüsszelben azt is mondta, hogy mivel két nem túl bonyolult jogszabály módosításról van szó, ezért a változtatásokat már márciusban át tudják vezetni.
Ezzel némileg ellentmond, hogy épp szerdán jelent meg a kuratóriumokban érintett miniszterek válasza a parlament honlapján, amelyek viszont pont ugyanazt az eddigi propagandaszöveget tartalmazzák, hogy a kormány nem hátrál meg a brüsszeli nyomásgyakorlás előtt.
Az MSZP-s Tóth Bertalan tette fel írásban a kérdést Lázár János építési és közlekedési, Nagy István agrár-, Varga Judit igazságügyi, Szijjártó Péter külügy- és Csák János kulturális és innovációs miniszternek, valamint magának Navracsicsnak is, hogy "Lemondana-e az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagságáról annak érdekében, hogy a magyar hallgatók továbbra is részt vehessenek az Erasmus-programban?"
A meglehetősen konkrét kérdésre mind a hat érintett miniszterhez ugyanaz a válasz van feltöltve – a szöveg szerint "Csák János megbízásából" Vitályos Eszter államtitkár aláírásával –, amelyben válasz helyett kirohanást intéznek az ellenzék ellen és arról írnak, hogy a kormány nem fogadja el az Európai Bizottság döntését. (Sőt, ugyanezt a választ kapta a DK-s Barkóczi Balázs és Arató Gergely is, aki azt kérdezte Csák Jánostól, hogy mit tesz a kormány az EU Erasmus+ és Horizont Európa programjaiból kizárt 21 magyar egyetem lehetőségeinek helyreállítására.)
A válaszban azt írják, hogy a baloldal reakciója az ügyre elkeserítő, mert nem háborodtak fel a "hazánkat sújtó" politikai döntésen, hanem "ujjongva tapsolnak az újabb szankciónak, azt gondolva és remélve, hogy Brüsszel majd kikövezi Önöknek a hatalomra jutás útját. Ez az ártalmas gondolkodásmód az, ami történelmi zsákutcába vezet, és nem szolgálja hazánk érdekeit!"
A kirohanás után a miniszterek válaszában azzal érvelnek, hogy Magyarország minden vállalását teljesítette, ezért nem fogadják el az EB döntését, mert a közérdekű vagyonkezelő alapítványoknál egyértelműsítették a közbeszerzési kötelezettségeket, illetve az alapítványi tisztségviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat is beépítették. A miniszterek azt állítják, hogy ezeket az EB jóváhagyta – holott az EB már novemberben jelezte, hogy ez nem lesz elég –, és hogy kettős mércét alkalmaz, mert szerintük az EU több egyetemén is elfogadott gyakorlat a politikusok szerepvállalása.
A válasz szerint a miniszterek megdöbbentőnek tartják, hogy "a magyar hallgatókat büntetik azért, mert a magyar emberek mást gondolnak a genderkérdésről, a bevándorlásról és a szankciókról, mint Brüsszel".
Végül a válaszokban "a magyar baloldal által fújt ellenszélről" írnak, és hogy ennek ellenére nem engedik, hogy a hallgatókat jogtalan sérelem érje, majd megismétlik azt az ígéretet, hogy ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor "megfontoljuk a jogorvoslati kérelem lehetőségét is", illetve hogy a kormány átvállalja az Erasmus program jövő évi költségeit.
Ismételten: miközben a Navracsicsnak feltett kérdéshez szintén ez a válasz van feltöltve, Brüsszelben megígérte a vonatkozó jogszabályok módosítását.