Rapcsák ügy:Szevezetátültetés

  • Varró Szilvia
  • 2000. szeptember 21.

Belpol

"Most mi lesz itt velünk, a vásárhelyi Fidesszel?" "Mi lenne, feloszlatnak minket." "Na de aztán mi lesz?" "Mi lenne, húzunk a gecibe." Így társalgott múlt csütörtök éjjel két fideszes Hódmezővásárhelyen azután, hogy a megyei választmány kezdeményezte a szervezet feloszlatását. A 18 hónapja fejetlen vásárhelyi önkormányzat múlt pénteken feloszlatta önmagát, megelőzendő a parlament hasonló döntését, és megnehezítve a Fidesz-vezérkar dolgát, amely kiáll a ´98-as választásokon már az első fordulóban megválasztott Rapcsák mellett. A Fidesz továbbra is fel akarja oszlatni a közgyűlést, az FKGP és az MDF azonban kivonult Rapcsák mögül. A decemberi időközi választásokon vélhetően a Fidesz és az FKGP jelöltje indul egymás ellen.
"Most mi lesz itt velünk, a vásárhelyi Fidesszel?" "Mi lenne, feloszlatnak minket." "Na de aztán mi lesz?" "Mi lenne, húzunk a gecibe." Így társalgott múlt csütörtök éjjel két fideszes Hódmezővásárhelyen azután, hogy a megyei választmány kezdeményezte a szervezet feloszlatását. A 18 hónapja fejetlen vásárhelyi önkormányzat múlt pénteken feloszlatta önmagát, megelőzendő a parlament hasonló döntését, és megnehezítve a Fidesz-vezérkar dolgát, amely kiáll a ´98-as választásokon már az első fordulóban megválasztott Rapcsák mellett. A Fidesz továbbra is fel akarja oszlatni a közgyűlést, az FKGP és az MDF azonban kivonult Rapcsák mögül. A decemberi időközi választásokon vélhetően a Fidesz és az FKGP jelöltje indul egymás ellen.

Rapcsák-ügy

"A közgyűlés előtt csupán egyetlen lehetőség maradt, hogy éljen az önkormányzati törvény biztosította jogával, és oszlassa fel önmagát" - Túri József alpolgármester szavai után idegesen fészkelődik a közgyűlés, mintha nem tudná mindenki pontosan, hogy a jelen lévő képviselők egyöntetűen az önfeloszlatás mellett fognak szavazni. Pedig előző este a városban úgy beszélték: visszahelyezik Rapcsákot tisztségébe, hogy elkerüljék a parlament általi feloszlatást. Az érintett képviselőknek sikerült nem kiszivárogtatni a másnapi döntést, így Rapcsák András és öt támogatója nem vett részt a közgyűlésen. A képviselők hangulata ünnepi: hanghordozásukból kitetszik: ők itt most történelmet csinálnak, de legalábbis a várost mentik meg. Kószó Péter (MDF) örül, hogy "mégiscsak van jövője városunknak", és a "példátlan megosztottság" felett kesereg, amely Rapcsák uralkodása idején "embereket, barátokat választott el egymástól", Kecskés Ákos (SZDSZ) egyenesen rendszerváltásról és a "feudális despotizmus" meg a "tatárjárás" végéről beszél, és felvillantja a hallgatóság előtt a mai nappal lezáruló korszakot, amely "családok százait nyomorította meg és tette földönfutóvá", ahol a képviselők "karlendítéssel szavaztak", és üdvözli a "többpárti demokráciát".

A szavazás után a képviselők egymás beszédét dicsérve vonulnak ki a teremből, Havránek Ferenc (Munkáspárt) a jegyző és két lehajtott fejű képviselőtársa előtt magányosan aggódik az útszakaszok minőségéért. A rendszerváltó csapat a közgyűlés után a Fekete Sas Szállodában ünnepli, hogy túljárt Rapcsák és a kormány eszén.

Előzmények

Szeptember elején ugyanis a parlament tárgyalt a Belügyminisztérium vásárhelyi közgyűlést feloszlató javaslatáról, amelyről kedden szavazott volna az Országgyűlés. (A parlamenti vitáról lásd keretes anyagunkat.) A kormány szerint tavaly március óta, amikor is a közgyűlés felmentette Rapcsákot a munkavégzés alól, a képviselő-testület alkotmányellenesen akadályozza a polgármestert feladatai ellátásában, megsértve ezzel az önkormányzatiság elvét. Amennyiben a parlament oszlatja fel a közgyűlést, a Ház köztársasági biztost nevez ki, aki az időközi választásokig irányítja a várost. Épp ezt próbálta kikerülni a vásárhelyi közgyűlés. Információik szerint ugyanis Rapcsák "odafönt" levajazta, hogy a város vezetését korábbi kabinetvezetőjére, a Rapcsák elleni perekben mindvégig mellette tanúskodó Juhász Tündére bízzák. "Ez pedig két hónapnyi ámokfutást jelentene, amitől meg kell mentenünk a várost" - mondta Túri József. A képviselők szerint a Rapcsákhoz hű biztos kinevezése lehetővé tenné, hogy Rapcsák újra "garázdálkodhasson" az önkormányzatban. (Lapunk szerette volna megkérdezni Rapcsák Andrást is, ám ő lapunk iránti nemtetszését kifejezve, igen emelt hangon utasított el minket.)

Volt azonban egy még fontosabb érv az önfeloszlatás mellett: ha a parlament robbantja szét a testületet, azzal automatikusan lezárulna a Rapcsák polgármesteri tisztségének megszüntetése ügyében zajló per. A testület először az András-napi mulatsággal próbált fogást találni Rapcsákon, melynek költségeit szerintük a polgármester közpénzből állta, aki viszont azt állította: a rendezvény hivatalos volt. Ezt számos büntető- és közigazgatási per követte, amelyek többsége már az ügyészségi szakaszban elbukott. Nem találta törvénytelennek az ügyészség a Billa-ügyként elhíresült telekeladási ügyet sem, amellyel Rapcsákné cége nyolcvanmillió forint nyereséghez jutott.

Az ügyészség bűncselekmény alapos gyanúja miatt kikérte ugyan Rapcsák András mentelmi jogát a családfakutatás ügyében, amelynek költségeit Rapcsák a vád szerint a hivatallal fizettette ki, ám a parlament illetékes bizottságának kormánypárti többsége - közvádas ügyben 1990 óta először - megvédte a képviselőt. Rapcsák ellenfeleinek utolsó ütőkártyája ezért az áprilisban kezdeményezett, a polgármesteri tisztség megszüntetésére irányuló per lehet. Ebben egymilliárd forint közpénz és a Fekete Sas Szálloda átépítésével kapcsolatos szerződések eltitkolásával, az önkormányzati vagyon szabálytalan kezelésével, a költségvetés hamis színben való feltüntetésével vádolják Rapcsákot. Az ügy megakadt, mert Rapcsák Csongrád megye összes bírósága ellen elfogultsági kifogással élt.

A testület feloszlatásáról döntő kormányülésen az igazságügy-miniszter ellenezte a javaslatot: Dávid Ibolya szerint meg kellene várni a bírói eljárás végét. Hasonlóra jutott az Alkotmánybíróság (AB) is, amelynek nehezen értelmezhető döntését mindkét fél a saját szája íze szerint magyarázza: a kormány szerint a képviselő-testület alkotmányellenesen akadályozza feladatai ellátásában Rapcsákot, a testület szerint viszont az AB épp azt mondja, hogy ha maga az érintett akadályozza a fegyelmi lezárását, akkor nem vétenek az alkotmány ellen.

Kimondja viszont az AB, hogy az Országgyűlés joga tisztázni a tényeket, és nem indokolt hatalmi döntéssel feloszlatni az önkormányzatot mindaddig, amíg "a konfliktuskezelésre más jogintézmények is rendelkezésre állnak".

Vélemények

Amihez viszont a Fidesz ragaszkodott. Kövér László a képviselő-testület önfeloszlatása után a Magyar Rádió szegedi stúdiójának azt nyilatkozta: a parlament mindenképp feloszlatja a testületet. "Ez Kövér László jogértelmezése. De a parlamentben a Fideszen kívül még öt párt van. Hátha győz a józan ész" - kommentálta a kormányzati szándékot Horváth László (SZDSZ) még a hét végén. Havránek Ferenc (Munkáspárt) ugyan megszavazta az önfeloszlatást, de azon a véleményen volt: "Mutassa meg a kormány az igazi arcát, menjen szembe az AB döntésével vagy az önkormányzatéval." A vásárhelyi testületnek a MIÉP-től az MDF-en át a Munkáspártig húzódó Rapcsák-ellenes csapata szerint a kormány meg akarja menteni Rapcsákot ügyei bírósági tisztázása elől. "A Fidesz arra törekszik, hogy ne az igazságszolgáltatás döntsön, hanem Rapcsák András menedékjogot kapjon" - véli Túri József. A képviselők sérelmezik, hogy az üggyel kapcsolatos parlamenti vitában a házelnök Rapcsákot kérte fel, hogy ismertesse a képviselő-testület álláspontját. "Vagyis az idomár kapta be az oroszlán fejét" - mondja Túri, aki a parlament önkormányzati bizottságának az ügyet tárgyaló ülésére a kezdés előtt egy órával kapta meg a meghívót.

A vásárhelyi önkormányzat döntése után ünneplő képviselők biztosak voltak abban, hogy keresztülhúzták a kormányzati szándékot. Túri szerint a Belügyminisztérium - a parlamenti döntést megelőzően - már kijelölte a sajtótájékoztató időpontját, amelyen bejelentik a parlament általi feloszlatást. A képviselők attól tartanak, hogy ha a köztársasági biztos valóban Rapcsákhoz közel álló személy lenne, akkor Rapcsáknak nagyobb esélye lesz a választási küzdelemben. Túri József - Rapcsák egykori kampányfőnöke - tavaly áprilisban lapunkban bírálta Rapcsák médiapolitikáját ("Csak azt kellett tudni, hogy kit hogyan lehet megvásárolni"), aminek bizonyos elemeit azonban nem felejtette el teljesen: nemrégiben politikai műsorokért felelős szerkesztő került a korábban Rapcsák-tévéként emlegetett VTV-hez, aki egyben az önkormányzat arculatfelelőse is.

Rapcsák egyébként több büntetőügyet indított Túri ellen (egy részükben az ügyészség megszüntette a nyomozást), és az alpolgármestert lemondásra szólította fel, mert az a városnak nem fizetve használja a ravatalozót. A temetkezési vállalkozóként ismertté vált Túri ezt lapunknak cáfolta.

Lehetőségek

"Olyan kampány lesz, mint még soha" - mondta Kecskés Ákos. "A mi kommunikációnk arra épül, hogy Rapcsák bűnöző gazember" - támasztotta alá mindezt Túri. A többi képviselő is egyöntetűen állítja: ha Rapcsák visszatérne, iszonyatos vérengzést kezdene a városházán. De nem fog. Többen hivatkoznak egy nemrégiben végzett közvélemény-kutatásra, amely szerint Rapcsákot a megkérdezettek 40 százaléka támogatja, 50 százaléka viszont elutasítja. Abban is egyetért minden képviselő, hogy olyan polgármesterjelölt kell, aki nem vett részt az elmúlt két év csatáiban. Egyetlen ilyen személy van: Mucsi Imre, az FKGP tagja, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára. Mucsi a helyi agrárfőiskola korábbi főigazgatójaként a városban elismert szakember, pozíciója révén pedig már eddig is sok pénzt hozott a városba. "Nem indítunk más jelöltet, mert nem akarjuk azt a látszatot kelteni, hogy megosztottak vagyunk, ráadásul mindannyian bízunk Mucsiban" - mondta egy képviselő. Az FKGP lapzártánk idején jelenti be, hogy támogatja Mucsit. A Fidesz pedig már bejelentette, hogy támogatja Rapcsákot. Nem is akármilyen áron.

Adott szó

Múlt szerdán a hódmezővásárhelyi Fidesz-szervezet feloszlatását kezdeményezte a Fidesz Csongrád Megyei Választmánya. A 41 fős tagságnak csupán a fele jelent meg a szavazáson, és mindössze két szavazattal sikerült átvinniük a párt felső vezetésének akaratát. Pedig csongrádi fideszes forrásaink szerint kötelező szavazás volt, egyikük szerint "Várhegyi Attila (az országos választmány elnöke - V. Sz.) megadta a kilövési engedélyt". Martonosi György, a megyei választmány tagja megszavazta a csoportfeloszlatási indítványt: "Évek óta feloldhatatlan volt az ellentét a helyi Fideszben, ezért kezdeményezték néhányan a feloszlatást. Mi a megyén csak jóváhagytuk a csoport kezdeményezését, dönteni pedig az országos választmány (ov) fog róla" (szeptember 30-án - V. Sz.).

A kezdeményezők valóban a vásárhelyi Fidesz tagjai, ám évek óta nem vesznek részt a munkában, és köztudottan Rapcsák hívei. Kis András vásárhelyi Fidesz-elnök szerint "el volt határozva, hogy kivégzik" őket, ráadásul a Fidesz-vezetéssel történt megállapodásuk ellenére. Tavaly decemberben már fel akarták oszlatni a nyolcvantagú alapszervezetet, ám Kis András Kulik Jenő akkori alpolgármesterrel és Hegedűs Péterrel, a vásárhelyi közgyűlés fideszes tagjával együtt szóban megállapodott Várhegyi Attilával és Szita Károllyal, az ov vezetőivel: ha Kulik lemond tisztségéről, amelyre Rapcsák ellenfelei választották meg, és a helyi Fidesz nem szavaz meg semmilyen Rapcsák elleni indítványt, akkor az alapszervezet tovább működhet. "Gentlemen´s agreement volt: Várhegyiék szavukat adták, hogy Rapcsákot nem kell támogatni, és az országos Fidesz sem fogja, továbbá kampányában nem használhatja a Fidesz nevet. Várhegyi kijelentette: ne legyen kétségünk afelől, hogy a vásárhelyi önkormányzati testület fel lesz oszlatva" - mondta Kis András. Kulik lemondott, a helyi Fidesz nem támogatta a Rapcsák elleni indítványokat, és pártjuk vezetőinek visszajelzéseiből úgy gondolták, minden rendben.

Egészen múlt szerdáig. A megyei választmány ülésén Várhegyi azzal kezdte: a párt nem építkezik, hanem időt veszt, ahelyett, hogy erősödnének, gyengülnek. Szerinte a Rapcsák-ügy a személyes viszonyok megromlásával kezdődött, és "itt az utolsó pillanat", hogy tiszta vizet öntsenek a pohárba. "Meg volt rendezve az egész, azért jött le Várhegyi. Rapcsák elhitette fönt, hogy baloldali paktum köttetett, amelyben mi is szerepet játszunk, hogy mi indítottuk ellene a puccsot" - mondta Kis András.

A megyei választmányhoz kizárási indítvány is érkezett, amelyben az aláírók Kis, Kulik és Hegedűs kizárását kérik, mert "jelentős" szerepük volt Rapcsák lejáratásában és a Fidesz helyi támogatottságának radikális csökkenésében. Az indítványt alapszabály-ellenessége miatt a választmány nem tűzte napirendre: nem akadt öt vásárhelyi Fidesz-tag, aki aláírta volna. (A párt alapszabályának több pontja is foglalkozik a kizárással és a csoportfeloszlatással: kizárható egy személy vagy egy csoport a pártból, amennyiben a párt érdekeit vagy jó hírnevét veszélyeztetik.)

"A csoportot nem kérdezték meg, mit akar. Itt mindenki Rapcsák ellen van" - mondta Kulik Jenő. Információink szerint alakul már az új Fidesz, amelynek tagjai közt megtalálható a korábbi helyi elnök, Szűcs Gábor, akit "kétes magatartása" miatt rúgtak ki az alapszervezetből, de tagok lennének Rapcsák András, Rapcsák Katalin és az udvarlója is. Erdélyi Miklós, Rapcsák ügyvédje cáfolja ezt: "Rapcsák Andrásnak és gyermekeinek semmi közük a hódmezővásárhelyi Fidesz-szervezet szervezeti életéhez. Nem az ő kompetenciájuk."

"Még nem döntöttük el, hogy átülünk egy másik alapszervezetbe vagy másik pártba. Jó kapcsolataink vannak a helyi MDF-fel. Az a Fidesz, amibe beléptünk, nem használt ilyen diktatórikus eszközöket. Nincs kedvünk ilyen bagázzsal dolgozni" - szomorkodott lapunknak Kis András.

Varró Szilvia

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.