Republikon: hosszú idő után növelni tudta a támogatottságát a Fidesz–KDNP

  • narancs.hu
  • 2023. február 24.

Belpol

A Mi Hazánk támogatottsága már második hónapja csökken, az ellenzéki oldalon továbbra is DK a legerősebb, a Jobbik viszont kivívta magának kispárt megnevezést.

Kismértékben, de hosszú idő után növelni tudta a támogatottságát a Fidesz–KDNP. A párt támogatóinak száma tavaly április óta folyton morzsolódott, azonban most megállt – derül ki a Republikon Intézet februári pártpreferencia-kutatásából, amelynek eredményeit elsőként a Telex közölte.

A kutatás szerint a kormánypártok a teljes népesség körében februárban 33 százalékon állnak, ami egy százalékkal több, mint egy hónapja. Bár a növekedés hibahatáron belüli, mégis figyelemreméltó, mert a Republikon kutatásai alapján a Fidesz–KDNP népszerűsége a tavalyi választás óta ezidáig folyamatosan csökkent.

A népszerűségcsökkenés megállásának egyik oka a felmérés szerint, hogy február elején megérkeztek a 13. havi nyugdíjak, ami a párttól elforduló bizonytalan választókat visszatéríthette a kormánypárthoz.

Emellett az is befolyásoló lehet, hogy míg a Fidesz konzisztens mondanivalót közvetít a válságról a választóknak, addig az ellenzék nem tudta hatékonyan felállítani kommunikációjában azt az ok-okozati kapcsolatot, hogy a Fidesz hibás politikája és a tomboló válság kapcsolatban állnak egymással.

Az ellenzéki pártok körében továbbra sincs elmozdulás, a többség népszerűsége stagnál vagy csökken. A DK továbbra is a legnagyobb ellenzéki párt, de a pártválasztók körében az előző hónaphoz hasonlóan továbbra is 20, a teljes népesség körében pedig 14 százalékon állnak.

A Mi Hazánk támogatottsága ezzel szemben már második hónapja csökken: a teljes népesség körében 5, a pártválasztókéban 7 százalékon állnak, ezzel pedig egyre közelebb kerülnek a Momentumhoz és az MSZP-jez. A Mi Hazánkhoz hasonlóan a Jobbik is 1 százalékpontot veszített a teljes népesség, és 2 százalékpontot a pártválasztók körében, így most 2, illetve 3 százalékon állnak, amivel a Jobbik egy szintre került a Párbeszéddel és az MKKP-vel, ez pedig azt is jelenti, hogy a Republikon szerint a párt kivívta magának a kispárt megnevezést.

Az MSZP és a Momentum támogatottsága változatlan: teljes népesség körében 4-4, a pártválasztók között 6-6 százalékon állnak. A Momentumnál tehát Donáth Anna visszatérésének egyelőre sem pozitív, sem negatív hatása nem volt.

Az LMP az elmúlt hónapok lassú erősödése után újra elérte az 5 százalékos parlamenti küszöböt. A Republikon szerint a párt zöld elköteleződésével és jövőbeli tervei tisztázásával juthatott el ide, a változás azonban hibahatáron belüli: az LMP-nek továbbra is 3 százalékos a támogatottsága a teljes népesség körében. Ezzel most fej fej mellett vannak a Párbeszéddel, amely 1 százalékot erősödött a pártválasztók körében, de a teljes népesség esetében nem történt változás, 2 százalékon állnak.

A kutatás alapján a választáson való részvételi hajlandóság viszonylag magas, ha most tartanák a választásokat 65 százalék biztosan elmenne, 17 pedig valószínűnek tartja ezt, míg mindössze 3 százalék mondta azt, hogy biztosan nem, 7 százalék pedig nem tudja vagy nem válaszolt.

A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült február 10–15. között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. A hibahatár +/– 3,2 százalék.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?