Gémesi György szerint a reális cél az, hogy Fidesznek ne legyen 50 százaléka

  • narancs.hu
  • 2017. november 25.

Belpol

"A sorosozással a kormány olyan szinten mosta át az emberek agyát, ami károsan hat."

Gémesi György 28 éve van politikai pályán. Az 1990-es önkormányzati választáson nyert először, azóta Gödöllő polgármestere. 1994-ben, 1998-ban, 2002-ben, 2006-ban, 2010-ben és 2014-ben is újraválasztották. Gémesi 1989 és 2006 között az MDF-ben politizált, volt a párt elnöke, majd idén tavasszal Új Kezdet néven pártot alapított, ami az LMP-vel szövetségben tervez indulni a 2018-as választásokon.

„Már mindent bevetettek ellenem" - Gémesi György, Gödöllő polgármestere az új politikai mozgalmáról

Az MDF egykori meghatározó politikusa 1990 óta vezeti Gödöllőt. Pártja széthullása után fokozatosan vált kegyvesztetté a Fidesz uralta politikai jobboldalon. Városvezetőként és a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnökeként nap mint nap szembesül azzal, hogyan lehetetlenül el az önkormányzatiság Magyarországon. Magyar Narancs: Jó egy hónapja közösségi oldalt nyitott a Facebookon 12 pont - a Józan Ész forradalma címmel.

A Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondja, hogy a sorosozással a kormány olyan szinten mosta át az emberek agyát, ami károsan hat. Pedig sokkal nagyobb problémákat is lát az ember, ha kimegy az utcára... A kormány azonban az állandó migránsozással eltereli a figyelmet a mindennapi problémákról, mint az egészségügy, a közoktatás, a fiatalok elvándorlása. Gémesi szerint ha így folytatják, előbb-utóbb működésképtelenné válik az ország.

A legkeményebb MSZP-s kormányok idején is jutott nekünk pályázat, tudtunk fejleszteni. Ha most valaki nem hódol be, akkor nem kap semmit. Ha meg netán egy polgármester politikai funkciót vállal, akkor ellehetetlenítik” – hangsúlyozza Gémesi György. "Ilyen korrupciót még nem láttam" – mondja a 28 éve pályán lévő politikus. Az Új Kezdet elnöke úgy véli, hogy voltak már az országban csúnya és súlyos történelmi idők, most is rezeg a léc, már ami a jogállamiságot és a demokráciát illeti.

Gémesi szerint a reális cél az, amivel elégedett is lenne, ha a Fidesznek nem lenne meg az 50 százaléka, hogy ne dönthessen el mindent egyedül, ne legyen korlátlan hatalma. Legyen koalíciós kényszer, akár jobbra, akár balra, vagy kisebbségi kormányzás.

Az LMP-vel való összefogással elfogadták, hogy az LMP lesz jelölő szervezet, mert az Új Kezdet a fiatalabb párt. "Nem kockáztatjuk meg, hogy esetleg 9,9 százalékkal mindent elbukjunk". (Ha két párt közös listát állít, akkor a parlamentbe jutási küszöb 5 helyett 10 százalék). December 2-a után lesz nyilvános, hogy hány Új Kezdet-beli politikus indul majd LMP-s színekben.

"A Momentum is be fogja látni, hogy egyedül nem megy."

Gödöllő polgármesterének szimpatikusak Vona Gábor megnyilvánulásai, a centrumhoz való közeledése. De emlékeztet, hogy ott vannak a Jobbikon belül azok, akik korábban egészen kemény, akár antiszemita, akár rasszista, kirekesztő magatartást tanúsítottak. "Számomra a kirekesztés, az antiszemitizmus, a rasszizmus elfogadhatatlan."

(Magyar Nemzet)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.