Rossz ötletnek tartja az általános amnesztiát a roma politikus

  • narancs.hu
  • 2025. február 9.

Belpol

Aba-Horváth István szerint a szegedi roma jogász közkegyelmet kérő petíciója máris gyűlöletet váltott ki, és megoszthatja a társadalmat.

Nincs reális esély arra, hogy általános amnesztia legyen Magyarországon, a felvetés és az aláírásgyűjtés, amelyet ennek érdekében indítottak, megoszthatja a társadalmat. Ennek a felelőssége a kezdeményezőt terhelheti, még ha most nem is tudja felmérni ennek a  felelősségnek a súlyát – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Aba-Horváth István, a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának elnöke.

Aba-Horváth az országos roma önkormányzat dolgairól beszélt a lapnak. Az általános amnesztia gondolatáról, amelyre kitért, korábban a Népszava számolt be. A kezdeményező Rafael Lion, hivatalos nevén Rafael Balázs Leándrosz, Szegeden élő jogász, a hódmezővásárhelyi roma nemzetiségi önkormányzat korábbi képviselője. Ő fogalmazta meg a petíciót az Országgyűlés számára arról, kapjanak széles körben közkegyelmet az elítéltek. A szegedi jogász elképzelése szerint az elítéltek büntetésének utolsó két évét engedné el a közkegyelem, és ha a hátralévő rész két évnél kevesebb, az érintett azonnal szabadulna. Ha a hátralévő rész meghaladja a két évet, a büntetés felét javasolja elengedni. Az amnesztia Rafael Balázs Leándrosz elképzelése szerint nem vonatkozna azokra, akiket életellenes, vagy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény miatt tartanak fogva.

A kezdeményező azóta gondolkodott ezen, hogy Budaházy György kegyelmet kapott a köztársasági elnöktől.

A kezdeményezéshez rövid idő alatt 120 roma nemzetiségi önkormányzat, ötven roma és nem roma civik szervezet csatlakozott.

Az ügyben megszólaltak politikusok, köztük Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke is, aki az X-en nyilvánult meg: „Hosszú évek óta jelezzük, hogy téves az a politika, amely pozitív diszkriminációt is alkalmazva egyetemre akarja küldeni a cigányokat. Ilyen eredményei vannak ennek a politikának, mint a szegedi cigány jogász, Rafael Lion kezdeményezése, amelyhez már 120 roma önkormányzat csatlakozott: Teljes amnesztiát akarnak a bűnözőknek, ráeresztve bűnözők ezreit a börtönökből a társadalomra. Az a tény, hogy ez a kezdeményezés ennyire népszerű a cigányság körében, sokat elárul az integráció sikertelenségéről. Meg fogjuk akadályozni ezt az őrült tervet!”

Az amnesztia ügyéről beszélve Aba-Horváth István nyilván ez utóbbi nyilatkozatra is utalt, amikor azt nyilatkozta, látja a nagy várakozást, és az érzelmi hullámokat a kezdeményezéssel kapcsolatban, de „szinte még el sem kezdődött az aláírásgyűjtés, s már megannyi vitát, sajátos jogi értelmezésű szembenállást és sajnálatosan, mostanra már gyűlöletet is szított. Nem lehet kiszámítani, hogy az aláírások számával, annak beterjesztésével milyen ingerküszöböt lehet majd elérni”.

A címlapkép Aba-Horváth Istvánt ábrázolja, forrása a politikus Facebook-oldala

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.