Iskolafelújítások

Sikertörténet, kellemetlen  háttérrel

Belpol

Évekig tanultak konténerekben a gyerekek Fügödön, mert sehogy sem jött össze az iskola felújításához szükséges forrás. Az eset nem egyedi, mindösszesen alig pár tízmilliárd forintot kapnak az iskolák beruházásra.

A sulikezdés a gyerekek számára általában nem határtalan öröm, egy iskola mégis lesz, ahová legalább pár hétig szívesen mennek majd a diákok. Ez a fügödi Zrínyi Ilona Általános Iskola. Fügöd az abaúji járási székhely, Encs része, valójában külön település, jellemzően cigány lakossággal. Miközben Encs kellemes kisváros több szupermarkettel, Michelin-csillagos étteremmel, vasút- és buszállomással, addig Fügöd csendes kis falu a fejlődés érdemi lehetősége nélkül, egy bolttal, templommal és buszjárattal Encsre.

Ezer nap

Az iskola az encsi általános iskola tagintézménye, a főutcán van, pár lépésre a bolttól. 2021 szeptemberében egy része leégett, mostanra pedig elkészültek a teljes körű felújítással. A használatbavételi engedélyt megkapta az intézmény, így már csak a fűnek kell kinőnie meg egy-két apróságot kell a helyére tenni, és kész is lesz minden.

Mindez legfeljebb a helyi hírekbe férne csak be, ha a fügödi iskolások nem töltötték volna az elmúlt három tanévet konténerekben. Majdnem napra pontosan három éve égett le az iskola, és viszonylag hamar megvolt az elvi összeg, amennyi az épület felújításához kellett, de éveken át nem történt semmi. A munkálatokat végül tavaly decemberben kezdték meg, s az idén, augusztus utolsó napjaiban fejezték be.

Az iskola elülső része megmaradt, de az oktatás az udvarban lerakott konténerekben folyt. És ez pont olyan, amilyennek gondoljuk, sőt. Azt még csak-csak el lehet viselni, ha szűkösen vannak a diákok, ám az már sokkal kellemetlenebb, ha nincs rendes világítás, vagy ha százhúsz gyerekre néhány mobilvécé jut. Márpedig ez volt a helyzet, ezért a gyerekeket a délutáni foglalkozásokról a téli hónapokban rendszerint hazaküldték, otthon legalább lehetett villanyt kapcsolni, és sorállás, didergés nélkül el lehetett menni pisilni, mondta a Narancsnak egy környékbeli. Kénytelenek voltunk a nevük elhallgatását kérő helyiek és környékbeliek beszámolóira támaszkodni, mert lapunk kérdéseire az önkormányzat nem válaszolt, az iskola is csak annyit, hogy a tankerület illetékes mindenben, a tankerület pedig nagyon szűkszavúnak bizonyult.

Márpedig fontos kérdés, hogy miért csúszott a beruházás éveket. Pedig a munka gyorsan ment, kilenc hónap alatt készen lett minden – viszont legalább másfél-két évig nem történt semmi. A Magyar Közlönyben 2023 nyarán jelent meg egy határozat arról, hogy az iskola felújítása 382 millió forintba fog kerülni – eredetileg, vagyis 2021-ben is nagyjából ekkora összegre saccolták, tehát ezúttal szó sem volt stiklikről, túlárazásról, a költségek duplázódásáról. Korszerű a szigetelés, a fűtést hőszivattyúval oldják meg, a meleg vizet is környezetbarát módon nyerik, a tetőn pedig végig napkollektorok vannak – tényleg nem lehet azt állítani, hogy itt kókányolás ment, vagy bármilyen visszaélést kellett volna feltárni, s ezért csúszott a beruházás.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Sivatag

Kísérteties a dolog. Egy közösségben vagyunk, mindenki fiatal, tele tervekkel, életörömmel, szabadságvággyal. A csoportdinamika ugyan itt is működik, vannak nyertesei és vesztesei a baráti és párkapcsolatoknak, de mégis az együvé tartozás élménye a meghatározó.

Kínzó mindennapok

Lee Daniels valószínűleg jót akart. A Szabadíts meg a gonosztól azért is irritáló élmény, mert a jó szándék és a koherensnek szánt szerkezet fokozatosan és szemmel láthatóan hullik darabokra. A rendező megtörtént eset alapján dolgozott: egy egyedülálló anyát és három gyermekét állítólag démonok kezdték gyötörni, amikor a 2010-es években egy indianai városkába költöztek.

A kenyér hangja

Augusztus 20-án mindig történik valami, szokhattunk hozzá az utóbbi években. A hivatalosan elvileg „az államalapítás és az államalapító Szent István király emlékünnepe” névre hallgató napon elég kevés szó esik a közösségi terekben az államalapításról vagy Szent István emlékezetéről, annál több a várható esti széllökések erejéről.

Kiteljesedhetsz kedvemre

Vajon beszélgetnek-e az óráink, cipőink, amíg nem vagyunk otthon? Érdekel-e bárkit, hogy mit is mondanak, s nem elég kizárólag a használatuk közben foglalkoznunk velük? Könnyen lehet, hogy csak magukban kattognak vagy elmennének valahová, de egy lépést sem tehetnek, amíg mi nem akarjuk.

Dörnhauban nyugtalan a tőke

Naplóregényként határozza meg fülszövege, de az 1944 áprilisában Bácskából deportált és tizennégy hónapig fogva tartott újságíró, költő, Debreczeni József nem írhatott naplót. Auschwitzba érkezése után hosszú ideig rendes ruhája sem volt, nemhogy papírja, írószerszáma.

Mickey, Disneyland királya

Döbbenetes látvány tárul a Sikló felső állomására érkező utasok és mindazok elé, akik a Budavári Palota környékét veszik célba, bár ezzel nem mondunk újat. A Várnegyed évek óta abszurd felvonulási terület, tételesen is felsorolhatnánk mindazon „régi” építményeket, amelyeket mostanában húztak, húznak fel abból a célból, hogy újra úgy nézzen ki a környék, mint 1900 és 1944 között.

Színtiszta politika

Magyar Péter kórházjárása politikai esemény volt. Lendületes ellenzéki politizálás, egy olyan kampány, amely nemcsak a főszereplővé emelt közvetítő politikai tőkéjét volt hivatott növelni, de okkal lehetett bízni abban is, hogy az akció ráirányítja a társadalom figyelmét egy hosszú ideje velünk létező borzalomra: az állami gyógyellátás katasztrofális állapotára.

Örök Quaestor

Nyolc év után született meg az elsőfokú ítélet az ún. Quaestor-ügyben. A cég 2015-ös bedőlése máig példátlan méretű anyagi kárt okozott (többnyire kis)befektetők tömegeinek. Az 1990-es évek közepén indult, és az ezredforduló tájékától lényegében a piramisjátékok elve alapján működtetett brókercég évekig tartó sikertörténete nemcsak a „fent lévők” gátlástalan pénzszerzéséről, de a hazai pénzügyi kultúra gyengeségéről, a kisbefektetők mindent (józanságot, körültekintést, stb.) felülíró mohóságából fakadó ostobaságáról és hiszékenységéről is pontos látleletet adott.

Érintettek

Kiégett fűcsomókon lépkedünk a semmi közepén. Elegáns embe­rek bizarr menete a harmincöt fokos hőségben. Diplomaták, különböző szervezetek képviselői, új­ság­írók, szervezők – és cigányok, főként fiatalok, akik sem ezek, sem azok közé nem tartoznak.

 

Amihez csak hozzányúlnak

Gyakorlatilag nem lehet megélni azokból a fizetésekből, amelyeket az ELTE egyes karain az oktatóknak fizetnek, és hiába őrzi pozícióját az egyetem a nemzetközi rangsorokban, a kormány inkább az NKE-n építene ki a semmiből tanárképző kart ahelyett, hogy az ELTE-t fejlesztené. Mi lesz a jövőben az állami egyetemek sorsa?

„Hol áll a kamera?”

  • Bárdos Deák Ágnes

A Semmitől az Egyig címmel nyílt egész életművét prezentáló kiállítás a Mai Manó Házban (benne a Katja Pratschkéval közös alkotásokkal). A Németországban élő és dolgozó művésszel Berlinről, a Sztálin-szoborról és a Szabadság térről beszélgettünk.

Visszatérő démonok

Míg más idősödő rendezők a relevancia elvesztésével küszködnek, Agnieszka Holland talán még le is adna a rá irányuló figyelemből. A nálunk nyáron bemutatott 2023-as Zöldhatár című filmje kapcsán érdemes számba venni magát az életművet is.