Interjú

„A gyászmunka nehéz folyamat”

Ruff Bálint kommunikációs szakember, a Vétó műsorvezetője

Belpol

Mit tehet a szavazóit elvesztő parlamenti ellenzék, miért érdekesebb valami, ha azt Magyar Péter mondja, és miért van ezúttal tényleg esély a NER leváltására? Egyebek közt ezekről beszélgettünk Ruff Bálinttal.

Magyar Narancs: Egy ideje már nem csak tanácsot ad, de műsora is van a Partizánon, amelyben a Fideszen túl az ellenzékét sem kíméli.

Ruff Bálint: Én ugyanazt mondom, amióta szerepelek, mint azelőtt: le lehet váltani választáson a Fideszt, nem egy eleve elrendelt állandó győzelmi hullámban vannak, nem Orbán Viktor a világ legokosabb embere, aki mindig látja évekre előre, mi fog történni. A magyar politika iszonyatosan unfair, egyfajta Dávid–Góliát harc: kétharmados parlamenti többség és elképesztő erőforrásfölény, autoriter hangulat és komoly demokráciadeficit, közpénz ezermilliárdok elköltése, de közben 2010 óta soha nem volt olyan kampány, amikor az ellenzék a saját szavazói által elvárt elszántsággal politizált volna. Különféle fórumokon 2014 óta hajtogatom, hogy választ kell adni a megváltoztatott választási rendszerre, félre kell tenni a kisstílű ellenérzéseket, és minden erőforrást a győzelemnek kell alárendelni. Az ellenzéki választó teljes joggal dühös az Orbán-rendszerre, és gondolja úgy, hogy nem ebben akar élni. És nem az ő hibája, hogy az ellenzéki politikától nem kapta vissza, amivel megbízta, amire felhatalmazta. Ezt sokáig mondtam zárt ajtók mögött, 2021-ben pedig arra jutottam, hogy úgy tudok a legtöbbet segíteni a kormányváltás érdekében, ha ezt a nyilvánosság előtt is megpróbálom megfogalmazni. Az ellenzéki választók nagyon nagy része úgy gondolja, hogy az ellenzéki politikusok többsége nagyon jól elvan ebben a rendszerben, és a választóiknak ebből elegük lett. Júniusban ezt elég érthetően és nagyon artikuláltan kimondták. Most új és ismeretlen politikai helyzet van, hiszen 2002 óta élünk az Orbán–Gyurcsány-rendszerben. Ők egymással harcoltak, egymást használták a hatalomba kerüléshez, és most 22 év után ez véget ért.

MN: Nem leegyszerűsítő úgy írni le 22 évet, hogy Gyurcsány egyenlő Orbán?

RB: Nem. Van két tehetséges ember, és az ő kettejük harcából és egymásra utaltságából született meg a húsz elvesztegetett évünk. Nyilván ehhez kellett sok minden más is, de ők ketten ezt szimbolizálják. A politikában az, hogy ki mennyire van beállítva mumusként, és hogy ez mennyire jogos, valójában sokadlagos kérdés. Az elmúlt 22 év a kettejük játéka: Gyurcsány Ferenc 2006-ban legyőzte Orbán Viktort, aki viszont tanult belőle, és azóta folyamatosan nyer. Ennek része, hogy a Fidesz folyamatosan megtesz mindent, hogy Gyurcsány fennmaradjon, mert még az ellenzéki szavazók nagy részét is lehet vele ijesztgetni, a saját választóit meg összerántja a bajban. Ez van – és hogy erről mit gondolok magánemberként, az mindegy, mert tanácsadóként azt látom, hogy ez működik. Az első kétharmadot a régi szabályok szerint nyerte meg Orbán Viktor 2010-ben, és akkor legfőképpen Gyurcsány Ferencre mondtak nemet a választók. Nem is először, hiszen ezt a 2008-as népszavazáskor is megtették.

MN: De 2022 is Gyurcsány Ferenc miatt ment volna el?

RB: Nem ő volt a fő ok, de komoly a felelőssége. A Fidesz minden választásban all in-ben van, és az a fajta győzni akarás, ami bennük megvan, az egyesült ellenzékben maximum külön-külön pár politikusban volt meg, a vezetőkben meg nem. Ha kollektívan meglett volna, és ha átérezték volna, hogy a politikai képviselet milyen felelősség, akkor átgondolják, hogy ők segítik vagy hátráltatják a közös célt. De erre soha nem került sor, sem ’14-ben, sem ’18-ban, majd ’22-ben sem. A DK-ban egy csomó őszintén jó szándékú ember van, de a párt soha nem tudott igazán alternatívája lenni az Orbán-rendszernek. Hiába gondolta azt Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára, hogy az idő nekik dolgozik, csak ki kell várni, hogy a távoli jövőben igazuk legyen. Azt látjuk, hogy ez nem sikerült. Azért nem, mert ők ketten megtestesítik azt, amit a választók nagy része nem akar. Ezt már 2021-ben is megüzenték az előválasztáson, mert ott sem Dobrev Klára nyert. Utána Gyurcsányék mindent arra tettek fel, hogy a 2024-es választásokra ők váljanak az ellenzék vezető erejévé. Ez sem sikerült. Jött valaki kívülről, aki egy másik ligát teremtett. Az, amit sokan mondtunk, hogy a DK-nál csak jobb híján vannak a szavazók, igaz lett: az első adandó alkalommal a nagy részük eltűnt.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.