Interjú

„A gyászmunka nehéz folyamat”

Ruff Bálint kommunikációs szakember, a Vétó műsorvezetője

Belpol

Mit tehet a szavazóit elvesztő parlamenti ellenzék, miért érdekesebb valami, ha azt Magyar Péter mondja, és miért van ezúttal tényleg esély a NER leváltására? Egyebek közt ezekről beszélgettünk Ruff Bálinttal.

Magyar Narancs: Egy ideje már nem csak tanácsot ad, de műsora is van a Partizánon, amelyben a Fideszen túl az ellenzékét sem kíméli.

Ruff Bálint: Én ugyanazt mondom, amióta szerepelek, mint azelőtt: le lehet váltani választáson a Fideszt, nem egy eleve elrendelt állandó győzelmi hullámban vannak, nem Orbán Viktor a világ legokosabb embere, aki mindig látja évekre előre, mi fog történni. A magyar politika iszonyatosan unfair, egyfajta Dávid–Góliát harc: kétharmados parlamenti többség és elképesztő erőforrásfölény, autoriter hangulat és komoly demokráciadeficit, közpénz ezermilliárdok elköltése, de közben 2010 óta soha nem volt olyan kampány, amikor az ellenzék a saját szavazói által elvárt elszántsággal politizált volna. Különféle fórumokon 2014 óta hajtogatom, hogy választ kell adni a megváltoztatott választási rendszerre, félre kell tenni a kisstílű ellenérzéseket, és minden erőforrást a győzelemnek kell alárendelni. Az ellenzéki választó teljes joggal dühös az Orbán-rendszerre, és gondolja úgy, hogy nem ebben akar élni. És nem az ő hibája, hogy az ellenzéki politikától nem kapta vissza, amivel megbízta, amire felhatalmazta. Ezt sokáig mondtam zárt ajtók mögött, 2021-ben pedig arra jutottam, hogy úgy tudok a legtöbbet segíteni a kormányváltás érdekében, ha ezt a nyilvánosság előtt is megpróbálom megfogalmazni. Az ellenzéki választók nagyon nagy része úgy gondolja, hogy az ellenzéki politikusok többsége nagyon jól elvan ebben a rendszerben, és a választóiknak ebből elegük lett. Júniusban ezt elég érthetően és nagyon artikuláltan kimondták. Most új és ismeretlen politikai helyzet van, hiszen 2002 óta élünk az Orbán–Gyurcsány-rendszerben. Ők egymással harcoltak, egymást használták a hatalomba kerüléshez, és most 22 év után ez véget ért.

MN: Nem leegyszerűsítő úgy írni le 22 évet, hogy Gyurcsány egyenlő Orbán?

RB: Nem. Van két tehetséges ember, és az ő kettejük harcából és egymásra utaltságából született meg a húsz elvesztegetett évünk. Nyilván ehhez kellett sok minden más is, de ők ketten ezt szimbolizálják. A politikában az, hogy ki mennyire van beállítva mumusként, és hogy ez mennyire jogos, valójában sokadlagos kérdés. Az elmúlt 22 év a kettejük játéka: Gyurcsány Ferenc 2006-ban legyőzte Orbán Viktort, aki viszont tanult belőle, és azóta folyamatosan nyer. Ennek része, hogy a Fidesz folyamatosan megtesz mindent, hogy Gyurcsány fennmaradjon, mert még az ellenzéki szavazók nagy részét is lehet vele ijesztgetni, a saját választóit meg összerántja a bajban. Ez van – és hogy erről mit gondolok magánemberként, az mindegy, mert tanácsadóként azt látom, hogy ez működik. Az első kétharmadot a régi szabályok szerint nyerte meg Orbán Viktor 2010-ben, és akkor legfőképpen Gyurcsány Ferencre mondtak nemet a választók. Nem is először, hiszen ezt a 2008-as népszavazáskor is megtették.

MN: De 2022 is Gyurcsány Ferenc miatt ment volna el?

RB: Nem ő volt a fő ok, de komoly a felelőssége. A Fidesz minden választásban all in-ben van, és az a fajta győzni akarás, ami bennük megvan, az egyesült ellenzékben maximum külön-külön pár politikusban volt meg, a vezetőkben meg nem. Ha kollektívan meglett volna, és ha átérezték volna, hogy a politikai képviselet milyen felelősség, akkor átgondolják, hogy ők segítik vagy hátráltatják a közös célt. De erre soha nem került sor, sem ’14-ben, sem ’18-ban, majd ’22-ben sem. A DK-ban egy csomó őszintén jó szándékú ember van, de a párt soha nem tudott igazán alternatívája lenni az Orbán-rendszernek. Hiába gondolta azt Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára, hogy az idő nekik dolgozik, csak ki kell várni, hogy a távoli jövőben igazuk legyen. Azt látjuk, hogy ez nem sikerült. Azért nem, mert ők ketten megtestesítik azt, amit a választók nagy része nem akar. Ezt már 2021-ben is megüzenték az előválasztáson, mert ott sem Dobrev Klára nyert. Utána Gyurcsányék mindent arra tettek fel, hogy a 2024-es választásokra ők váljanak az ellenzék vezető erejévé. Ez sem sikerült. Jött valaki kívülről, aki egy másik ligát teremtett. Az, amit sokan mondtunk, hogy a DK-nál csak jobb híján vannak a szavazók, igaz lett: az első adandó alkalommal a nagy részük eltűnt.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk