Interjú

„A gyászmunka nehéz folyamat”

Ruff Bálint kommunikációs szakember, a Vétó műsorvezetője

Belpol

Mit tehet a szavazóit elvesztő parlamenti ellenzék, miért érdekesebb valami, ha azt Magyar Péter mondja, és miért van ezúttal tényleg esély a NER leváltására? Egyebek közt ezekről beszélgettünk Ruff Bálinttal.

Magyar Narancs: Egy ideje már nem csak tanácsot ad, de műsora is van a Partizánon, amelyben a Fideszen túl az ellenzékét sem kíméli.

Ruff Bálint: Én ugyanazt mondom, amióta szerepelek, mint azelőtt: le lehet váltani választáson a Fideszt, nem egy eleve elrendelt állandó győzelmi hullámban vannak, nem Orbán Viktor a világ legokosabb embere, aki mindig látja évekre előre, mi fog történni. A magyar politika iszonyatosan unfair, egyfajta Dávid–Góliát harc: kétharmados parlamenti többség és elképesztő erőforrásfölény, autoriter hangulat és komoly demokráciadeficit, közpénz ezermilliárdok elköltése, de közben 2010 óta soha nem volt olyan kampány, amikor az ellenzék a saját szavazói által elvárt elszántsággal politizált volna. Különféle fórumokon 2014 óta hajtogatom, hogy választ kell adni a megváltoztatott választási rendszerre, félre kell tenni a kisstílű ellenérzéseket, és minden erőforrást a győzelemnek kell alárendelni. Az ellenzéki választó teljes joggal dühös az Orbán-rendszerre, és gondolja úgy, hogy nem ebben akar élni. És nem az ő hibája, hogy az ellenzéki politikától nem kapta vissza, amivel megbízta, amire felhatalmazta. Ezt sokáig mondtam zárt ajtók mögött, 2021-ben pedig arra jutottam, hogy úgy tudok a legtöbbet segíteni a kormányváltás érdekében, ha ezt a nyilvánosság előtt is megpróbálom megfogalmazni. Az ellenzéki választók nagyon nagy része úgy gondolja, hogy az ellenzéki politikusok többsége nagyon jól elvan ebben a rendszerben, és a választóiknak ebből elegük lett. Júniusban ezt elég érthetően és nagyon artikuláltan kimondták. Most új és ismeretlen politikai helyzet van, hiszen 2002 óta élünk az Orbán–Gyurcsány-rendszerben. Ők egymással harcoltak, egymást használták a hatalomba kerüléshez, és most 22 év után ez véget ért.

MN: Nem leegyszerűsítő úgy írni le 22 évet, hogy Gyurcsány egyenlő Orbán?

RB: Nem. Van két tehetséges ember, és az ő kettejük harcából és egymásra utaltságából született meg a húsz elvesztegetett évünk. Nyilván ehhez kellett sok minden más is, de ők ketten ezt szimbolizálják. A politikában az, hogy ki mennyire van beállítva mumusként, és hogy ez mennyire jogos, valójában sokadlagos kérdés. Az elmúlt 22 év a kettejük játéka: Gyurcsány Ferenc 2006-ban legyőzte Orbán Viktort, aki viszont tanult belőle, és azóta folyamatosan nyer. Ennek része, hogy a Fidesz folyamatosan megtesz mindent, hogy Gyurcsány fennmaradjon, mert még az ellenzéki szavazók nagy részét is lehet vele ijesztgetni, a saját választóit meg összerántja a bajban. Ez van – és hogy erről mit gondolok magánemberként, az mindegy, mert tanácsadóként azt látom, hogy ez működik. Az első kétharmadot a régi szabályok szerint nyerte meg Orbán Viktor 2010-ben, és akkor legfőképpen Gyurcsány Ferencre mondtak nemet a választók. Nem is először, hiszen ezt a 2008-as népszavazáskor is megtették.

MN: De 2022 is Gyurcsány Ferenc miatt ment volna el?

RB: Nem ő volt a fő ok, de komoly a felelőssége. A Fidesz minden választásban all in-ben van, és az a fajta győzni akarás, ami bennük megvan, az egyesült ellenzékben maximum külön-külön pár politikusban volt meg, a vezetőkben meg nem. Ha kollektívan meglett volna, és ha átérezték volna, hogy a politikai képviselet milyen felelősség, akkor átgondolják, hogy ők segítik vagy hátráltatják a közös célt. De erre soha nem került sor, sem ’14-ben, sem ’18-ban, majd ’22-ben sem. A DK-ban egy csomó őszintén jó szándékú ember van, de a párt soha nem tudott igazán alternatívája lenni az Orbán-rendszernek. Hiába gondolta azt Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára, hogy az idő nekik dolgozik, csak ki kell várni, hogy a távoli jövőben igazuk legyen. Azt látjuk, hogy ez nem sikerült. Azért nem, mert ők ketten megtestesítik azt, amit a választók nagy része nem akar. Ezt már 2021-ben is megüzenték az előválasztáson, mert ott sem Dobrev Klára nyert. Utána Gyurcsányék mindent arra tettek fel, hogy a 2024-es választásokra ők váljanak az ellenzék vezető erejévé. Ez sem sikerült. Jött valaki kívülről, aki egy másik ligát teremtett. Az, amit sokan mondtunk, hogy a DK-nál csak jobb híján vannak a szavazók, igaz lett: az első adandó alkalommal a nagy részük eltűnt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.