Sikkasztás gyanúja a Corvinuson

Belpol

36 millió forint jegyzettámogatást nyelt le a gyanú szerint a Budapesti Corvinus Egyetem könyvkiadó cége. A rendőrség nemcsak ezért, hanem az Aula Könyvkiadó Kft.-nek visszamenőleges hatállyal elengedett 8,5 milliós bérleti díj miatt is nyomoz.

Jelentős értékre elkövetett sikkasztás gyanújával nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) XIII. Kerületi Rendőrkapitánysága a Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) ismeretlen tettes ellen – tudta meg a magyarnarancs.hu a BRFK-tól. Az eljárás jelenleg is folyamatban van, ezért az ügyről a rendőrség további információt nem közöl. (Sikkasztást az követ el, aki a rábízott idegen javat jogtalanul eltulajdonítja, vagy azzal a sajátjaként rendelkezik; jelentős érték esetében 1–5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető – Zs. P.)

Az államilag támogatott nappali képzésben részt vevő hallgatók jegyzetvásárlását a központi költségvetés támogatja. A törvény szabad kezet ad a felsőoktatási intézményeknek, hogy a jegyzettámogatáshoz a hallgatók készpénzben, utalvánnyal vagy kártyakibocsátással jussanak hozzá. A Corvinus a kártyás megoldást választotta, erről a konstrukcióról 2009-ben állapodott meg az Aula Könyvkiadó Kft., a BCE és Hallgatói Önkormányzat. Az Aula Kft.-t még a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Alapítvány alapította 1991-ben, az egyetem a központi támogatást a cég számlájára utalta, a hallgatók pedig az Aula által előállított jegyzeteket és az egyéb tankönyveket az Aula működtette könyvesboltban vásárolhatták meg. A HÖK adatai szerint a Corvinuson 2010-ben egy támogatott hallgatóra átlagosan 7500 forint jegyzettámogatás jutott.

false

 

Fotó: Kallos Bea/MTI

Az egyetem 2009–2012 között összesen 133 millió forint jegyzettámogatást utalt át az Aula Kft. számlájára – ennek több mint harmadáról nem tudott elszámolni, az Aula Kft. végelszámolója közel 40 millió forintnak nem találta a nyomát.

Az Aula Kft. az alapítása óta gyengén teljesített, működése során többnyire veszteséggel működött. Teljesítménye 2009-től kezdett meredeken zuhanni, 26 millió forintos saját tőkéje 2010-re 2 millió forintos negatívba fordult. Ez a folyamat egyértelműen a fizetésképtelenséget vetítette előre. 2011-ben saját tőkéje már mínusz 28 millió, 2012-re mínusz 90 millió forintra esett. Az egyetem vezetésének ezekben az időkben sem rendült meg a bizalma az egyébként 14 főt foglalkoztató Aula Kft.-ben, a jegyzettámogatási rendszer az egyre veszteségesebb gazdálkodás ellenére is tovább működött. 2011. novemberben már a fizetésképtelenné vált Aulával kötötték újra a jegyzettámogatás felhasználásáról szóló szerződést: 2010-ben a 164 millió forintos árbevétel mínusz 27 millió, 2011-ben a 172 milliós bevétel mínusz 26 millió adózott eredményhez volt elegendő. Az Aula megszüntetése ilyen mutatók mellett elkerülhetetlenné vált, annál is inkább, mert 2012. októberben, majd 2013. januárban végrehajtást kezdeményeztek a cég ellen – utóbbit a NAV.

Az Aula végelszámolása 2013 júliusában vette kezdetét, a végelszámoló a könyveket átnézve azt állapította meg 2013. szeptemberben, hogy a jegyzettámogatásnál az Aula Kft. 36 millió forinttal nem tudott elszámolni az egyetemnek, és a felhasználás tényét se tudta igazolni. Pedig a Corvinusszal kötött szerződésben az Aula vállalta, hogy a fel nem használt jegyzettámogatást a féléves elszámolás lezárását követő tizenöt napon belül visszautalja az egyetemnek. Feltételezhetően azoknak a központi támogatásból származó tízmillióknak veszett nyoma, amelyeket a hallgatók nem használtak fel. A HÖK és az Aula többször is felhívta a hallgatók figyelmét, hogy vegyék át a vonalkódos kártyákat és vásároljanak, mert a támogatás csak az adott tanévre vonatkozik. A 2009–2010-es tanév tavaszának elején a hallgatók fele nem vette át a kártyáját. A fel nem használt jegyzettámogatás azonban nem jogosította fel az Aulát arra, hogy az állami támogatással a sajátjaként rendelkezzen, amint erre a sikkasztás gyanújával folyó nyomozás utal. (A Corvinus azóta már megszüntette az Aula Kft. privilégiumát, a jegyzettámogatást közvetlenül a hallgatók bankszámlájára utalja.)

Felező

A 36 millió forint nem az egyetlen tétel, ami hiányzott a megszűnő Aula kasszájából. Az Aula a könyvesbolt bérleti díjával, 9 millió forinttal is adósa maradt a bérbe adó Corvinusnak. A bérleti díj átszabásakor sajátos megoldást választottak arra, hogy mérsékeljék az Aula egyetemmel szembeni adósságát: 2012. április 13-án visszamenőleges hatállyal módosították a bérleti szerződését úgy, hogy az egyetem a 2010. januártól kiszámlázott bérleti díj mindössze 54,7 százalékára tart igényt. Az egyetem arra hivatkozva csökkentette kinnlevőségét, hogy a bérleti díj felülvizsgálata során megállapította: a bérelt terület önköltsége az egyetem által biztosított szolgáltatások – a rezsiköltségek, a műszaki fenntartás – alapján csak 54,7 százaléka az egyéb egyetemi célú területek önköltségének.

A bérleti díj megfelezésével az Aulának 8,5 millió forinttal kevesebb lett a tartozása. Legalábbis papíron, ugyanis a végelszámoló ezt nem tartotta elfogadhatónak. Véleménye szerint a különbözet továbbra is fennáll, így az Aula Kft. összesen 44 millió forinttal maradt az egyetem, végső soron a központi költségvetés adósa. A bérleti díj megfelezése – információnk szerint – szintén a nyomozás tárgyát képezi, de hogy ezt sikkasztás, hűtlen kezelés vagy más bűncselekmény elkövetésének gyanújával folytatják-e, arra a rendőrség nem válaszolt. Hasonlóképpen nem kaptunk választ Rostoványi Zsolt rektortól a bérleti díj utólagos megfelezésére vonatkozó kérdésünkre.

Az Aula Kft. gazdálkodása miatt a 2012. októberben kinevezett Rózsás Péter gazdasági főigazgató 2013. augusztusban tett feljelentést. A főigazgató már nincs hivatalában, az egyetem szenátusa indítványára Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter visszavonta vezetői megbízását, és 2014. januártól Lukács Jánost, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara elnökét nevezte ki (utóbbi összeférhetetlenségével foglalkozó cikkünk itt olvasható).

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?