Interjút adott a Népszavának Spiró György, aki a választások eredményéről és a tavaly megjelent Kőbéka című regényéről is beszélt. A beszélgetésben említik a Kossuth-díjas író választások előtti nyilatkozatát, amit a Newsweek lengyel kiadásának adott, és amelyben arról beszél, nincs illúziója, hogy lesz-e változás. Erről most azt mondta, igyekszik reálisan nézni a dolgokat, úgy, hogy a vágyai ne homályosítsák el a látását. „Egy írónak illik ismernie azt a társadalmat, amelyben él” – tette hozzá.
Spiró beszélt a vidék–város ellentétről is: „A városokba verődött népesség a világon mindenhol újszerűbben volt kénytelen megszervezni az életét, mint a röghöz kötött vagy kötődő vidéki lakosság. A vidék-város ellentét mindenhol létezik a világon, és a tömegpolitika fel is használja, a manipulálás hasonló lehetőségeivel éltek és éltek vissza egykor Babilonban, Athénban, Rómában és Alexandriában.”
|
Arra a kérdésre, hogy volt-e olyan időszak a magyar történelemben, amikor volt esély racionális politizálásra Magyarországon, azt mondta, hogy az 1860-as években nagyon is racionálisan politizáltak, a „kiegyezés rendkívül ésszerű és hasznos döntés volt, mindenféle jogos érzelmekkel és indulatokkal szemben”, mert Magyarország az 1867-es döntés miatt közelebb került Nyugat-Európához. A fejlődésnek szerinte az első világháború vetett véget, azóta ráadásul egyre távolodunk a kontinens nyugati felétől.