Sulyok Tamás válaszolt Karsai Dániel kegyelmi jogkörről szóló kérvényére

  • narancs.hu
  • 2024. június 3.

Belpol

A köztársasági elnök nem tesz nyilatkozatot arról, hogy kegyelemben részesíti az életvégi döntések végrehajtásában segítőket.

„Köztársasági elnöki kegyelem: nincs” – írja hétfő reggeli Facebook-bejegyzésében Karsai Dániel, gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő alkotmányjogász, aki az aktív eutanáziáért küzd.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, Sulyok Tamás köztársasági elnök néhány hete személyes látogatást tett Karsai Dániel otthonában, ahol azt ígérte, mérlegelni fogja az alkotmányjogász kegyelemi jogkörről szóló kérvényét, amire írásos választ ad majd. Karsai Dániel azt kérte az államfőtől, nyilvánosan nyilatkozzon arról, hogy kegyelemben részesíti az embertelen szenvedésnek kitett halálos betegek életvégi döntéseinek végrehajtásában segédkezőket.

POSZT MORTEM LXV. - Köztársasági elnöki kegyelem: nincs Legalábbis előzetes nyilatkozattal megígérve életvégi döntések...

Posted by Dr. Karsai Dániel on Sunday, June 2, 2024

Beszámolója szerint a válasz pénteken megérkezett, eszerint azonban

előzetes nyilatkozattal megígérve nem kaphatnak köztársasági elnöki kegyelmet életvégi döntések végrehajtásában segítők.

A köztársasági elnök szerint ez a lépés elvonná az Országgyűlés jogalkotói és a bíróságok ítélkező hatáskörét, továbbá a kegyelmi jogkör ilyen gyakorlása továbbá ellentétben lenne ezen hatáskör különleges, utólagos és egyedi jellegével. Sulyok Tamás szerint ráadásul egy ilyen nyilatkozat arra bátoríthat embereket, hogy elkövessék az öngyilkosságban való közreműködés bűncselekményét.

„Az elnök úr álláspontjával nem értek egyet, de azt légbőlkapottnak nevezni nem lehet”

– fogalmazott posztjában Karsai Dániel, hozzátéve, már azt is nagyra értékeli, hogy egy állami vezető érdemi választ adott. Szerinte azonban a kérdéses nyilatkozat megtétele nem vonná el a kegyelem egyedi jellegét, mivel minden ügyet önállóan kell megvizsgálni, továbbá „az Országgyűlés és a bíróságok hatáskör elvonása sem megfelelő érv, ugyanis Alaptörvénybe ütköző elítélést a köztársasági elnök megsemmisíthet.” Az alkotmányjogász úgy véli, az, „hogy az elnöki nyilatkozat esetlegesen arra bíztathatna egyeseket, hogy segítsenek mások életének méltó befejezésében, nem hátrány, hanem előny. Ha esetleg így lenne, kevesebben kényszerülnének emberhez nem méltó módon befejezni életüket.”

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk