Szarka Gábor kancellár indoklás nélkül rúgta ki az SZFE pszichológusát

Belpol

A diákok között népszerűnek számított a tanácsadás, ami folyamatosan várólistás volt, már a modellváltás előtt is.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) — az egyetemi polgárság által illegitimnek tartott — új, az alapítványi kiszervezéssel pozícióba emelt vezetése november végén indoklás nélkül szerződést bontott az intézmény pszichológusával, Szili Katalinnal, tudta meg a Narancs.hu.  Saját cégén keresztül a klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta 2019 márciusa óta biztosított az SZFE diákjainak életvezetési tanácsadást, aminek keretei között a hallgatók félévente 10 alkalomig ingyenesen vehettek részt az egyéni tanácsadó üléseken. 

Egészen eddig, ugyanis a Vidnyánszky-vezette kuratórium által kinevezett új vezetés, konkrétan az eredetileg lövésztisztként végzett, de jogi diplomát is szerzett Szarka Gábor kancellár

november 26-án aláírta a szerződés felbontását.  

Vagyis egy nappal azután, hogy Novák Emil rektorhelyettes a formálisan a próbaidejét töltő, de évek óta kutatóként az SZFE-n lévő oktatót, Faur Annát indoklás nélkül elbocsátotta. Az SZFE oktatói közössége által kicsinyesnek és méltatlannak nevezett eljárás miatt Faur Anna munkajogi pert indít. 

A Szili Katalin cégével kötött szerződés indoklás nélküli, egy hónapos felmondási időt biztosító felbontása szabályos és megfelel a még az előző vezetéssel kötött szerződésnek, mondta el a Narancs.hu-nak a pszichológus.

Más kérdés, hogy az új vezetés képviselői soha nem találkoztak és nem beszéltek Szili Katalinnal. 

A Szili Katalin által heti 14 órában nyújtott tanácsadás ugyanakkor minden jel szerint fontos szerepet töltött be az SZFE hallgatóságának életében. „Az elmúlt pár kaotikus hónapot leszámítva mindig várólista volt, körülbelül még egyszer ugyanennyi heti óra kellett volna ahhoz, hogy mindenki hozzáférjen várakozás nélkül a tanácsadáshoz" — mondta Szili Katalin. — "Azokat a hallgatókat, akik a felmondási időben jártak hozzám, részben vagy teljesen pro bono viszem tovább én és más, önként jelentkező kollágák.“

Az SZFE közössége ezek után sem marad teljesen pszichológiai segítség nélkül, ugyanis szeptemberben több mint 40 pszichológus jelentkezett arra, hogy a kialakult krízishelyzetben segítséget nyújtsanak. De ez formailag független az SZFE-től, és a szakemberek ingyenmunkája ad rá lehetőséget.

Nem csak a diákok miatt volt fontos Szili állandó jelenléte az intézményben. Az is előfordult, hogy a pszichológushoz oktatók fordultak különböző ügyekben, és ha kellett, ő mediált az oktató és a diák között, vagy a tanár-diák szerepeket érintő nézeteltérésekben segített a hallgató számára legjobb megoldást megtalálni.

Szili Katalin, aki egyébként 2019 márciusa előtt egy évig óraadóként, illetve kutatóként dolgozott az SZFE-n, elmondta: a kancellárnak nemrég adta le a szerződés szerinti féléves jelentését a szolgáltatásról. Választ nem kapott.

A magyarországi egyetemek egy 2017-es kormányrendelet alapján biztosíthatnak ingyenes „életviteli“, „tanulmányi“, és mentálhigiénés életvezetési tanácsadást“ az adott egyetem hallgatóinak. Ez alapján alkalmaz például az Eötvös Loránd Tudományegyetem külön kari tanácsadókat, illetve tart fenn egy bármelyik karról igénybe vehető Életvezetési Tanácsadó központot a Pedagógiai- és Pszichológiai Karon. A győri Széchenyi Egyetemen például az Egyetemi Szolgáltató Központ, míg a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarán a Diáktanácsadó Központ nyújtja ugyanezt a szolgáltatást. 

Megkérdeztük az SZFE kancelláriáját, miért bontották fel a szerződést, illetve, hogy Szili Katalin elküldése után az SZFE hallgatóinak lesz-e hova fordulni mentálhigiénés, életviteli segítségért az egyetem kötelékében. Ha érdemben válaszolnak, kiegészítjük cikkünket. 

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.