Széchenyi amerikai leszármazottja aggódik az MCC terjeszkedése miatt

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 11.

Belpol

Bence Szechenyi egy MCC által finanszírozott ösztöndíjban vett részt. Most leírta a tapasztalatait. 

Négy amerikai kutató érkezett Magyarországra a Budapest Fellowship Program (BFP) keretén belül, amit a Mathias Corvinus Collegium (MCC) finanszírozott. Köztük volt Bence Szechenyi, Széchenyi István amerikai leszármazottja is, aki megírta az MCC-s élményeit a Guardianben – írja a hvg.hu

A BFP program tíz hónapos ösztöndíj célja az volt, hogy az MCC gondozásában a kutatók Magyarország „amerikai megjelenését árnyalják”. Az ösztöndíjas kutatók ittlétük alatt történelmi szemináriumokon, magyar nyelvtanfolyamon vettek részt és olyan írók művein keresztül igyekeztek közelebb jutni a magyar kultúrához, mint Madách Imre, Szerb Antal, vagy Nyáry Krisztián.

Bence Szechenyi a tavalyi ösztöndíjas élményei alapján aggódik az MCC terjeszkedése miatt, mivel az intézmény nézetei szorosan illeszkednek Orbán Viktor nézeteihez.

Olyan akadémikusokat finanszíroznak szerinte, akik kizárólag Orbán álláspontját terjesztik, az ő befolyásának növelését szolgálják.

Hozzátette, olyan szintű állami támogatással rendelkezik az intézmény, amely lehetővé teszi számára, hogy olyan finanszírozási, ösztöndíj és lakhatási támogatásokat nyújtson, amelyeket azoknak is nehéz visszautasítani, akik nem értenek egyet a magyar miniszterelnökkel: meghívásokat vacsorákra, partikra és külföldi utazásokra. 

Számára is azt kínálták, amire szüksége volt: lehetőséget, az újságírói karrier kezdetét, eszközöket és egy kényelmes budapesti lakást. Annyit vártak el cserébe, hogy a jobboldali politikához igazodjon. Az ösztöndíj csak azokat a témákat támogatta, amelyeket Szechenyi mentorai javasoltak, saját bevallása szerint ezek mind Orbán Viktor politikai pozícióit erősítették. Példaként említi, olyan témában kellett írnia, amely a szíriai és ukrán menekültek érkezésének körülményeit hasonlítja össze, és ezzel együtt megvédi Orbán Viktor 2015-ös álláspontját.

A szemináriumokon és előadáson is azt tapasztalta, hogy az orbáni narratíva erősítése zajlik, bár ő, mint amerikai magyar, jól ismeri a magyar történelmet, így tudta, hol ferdítenek. Ezzel nem volt mindenki így: egyik társa olyan cikkeket publikált, amelyek az orosz olajjal szembeni szankciók ellen szóltak és azzal érveltek, Magyarország tisztességesen járt el, amikor úgy döntött, hogy továbbra is orosz olajat vásárol.

Tapasztalatai szerint az MCC-ben nem létezett az eltérő nézetek kifejtésének kultúrája.

Szechenyi folytatta kutatásait a politikai korrupció és a kelet-európai etnikai feszültségek témájában, amikor az egyik adminisztrátora figyelmeztette: legyen óvatos. Mégis publikálta saját cikkeit, amikor szóltak neki, az MCC figyeli a munkásságát.  Írásában leszögezi, attól fél, hogyha az MCC tovább terjeszkedik, ha az Orbán-kormány még több egyetemre és kulturális intézményre teszi rá a kezét, és a kutatókat is képes befolyásolni, akkor a magyarországi realitások még inkább elnémulnak a nemzetközi közönség előtt, számolt be a portál.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.