„Németország budapesti nagykövete tegnapi beszédében hazánk szuverenitását sértő módon, súlyosan beavatkozott Magyarország belügyeibe. A hazánkban szolgáló nagykövetektől minden esetben elvárjuk a tiszteletet, ezért a nagykövet beszéde teljességgel elfogadhatatlan. A nagykövetet délutánra bekérettük a Külgazdasági és Külügyminisztériumba” – közölte kemény hangon Szijjártó Péter ma a Facebookon.
Tegnap ugyanis Julia Gross német nagykövet a Vígadóban tartott beszédében bírálta a magyar kormányt, és színjátéknak nevezte, hogy Orbánék több mint egy évig hátráltatták Svédország NATO-csatlakozását. Gross hosszan kritizálta a magyar kormány oroszbarát politikáját is. Szerinte az Orbán-kormány olyan útra lépett, amely eltávolítja egymástól a két országot, és sajnálkozását fejezte ki, amiért a magyar kormány részéről senki nem ment el a rendezvényre, hogy beszédet mondjon, noha eddig ez megszokott volt.
A Szabad Európa azt is megtudta, hogy Orbán Balázs kijelentése után – miszerint a Fidesz-kormány nem védekezne egy orosz invázió ellen – Julia Gross német és Jonathan Lacôte francia nagykövet közösen fogalmazott meg demarsot (azaz szóbeli diplomáciai jegyzéket), amelyben az áll, hogy amennyiben Magyarország NATO-tagállamként valóban így áll a közös védelem kérdéséhez, az ellentétes a katonai szövetség szellemiségével, és sértő a többi tagra nézve. (A lap megjegyzi, hogy a demars sajátos eszköze a nemzetközi diplomáciának; ez a legenyhébb formája annak, ha egy ország jelezni kívánja egy másik felé, hogy számára elfogadhatatlan lépést tett.)
Julia Grossnak egyszer Schmidt Máriát is sikerült felbosszantania. A fideszes ideológus ugyanis megkérdőjelezte, hogy létezne Németország, mire Gross bejelentkezett Berlinből, és mindenkit megnyugtatott az országa létezéséről.
Orbán Balázs szeptember végi kijelentéséből egész nagy botrány lett. Ungvári Krisztián történész szerint „Orbán Balázst már tényleg csak egy pici lépés választja el attól, hogy ezt a bűncselekményt, pontosabban a hűtlenség minősített esetét elkövesse. Nevezetesen az, hogy ezt az ötletét közvetlenül az Oroszországi Föderáció valamelyik diplomatájával ossza meg. Minősített esetről van szó, hiszen a cselekmény jogszerűen gyakorolt állami szolgálatával visszaélve történik.” De úgy látja, hogy „az előkészületi magatartás már most is megállapítható lenne”.